Oszustwo "na węgiel" nowym sposobem na wyłudzanie pieniędzy. Tani węgiel w Internecie może okazać się pułapką. Sprawdź, na co uważać

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Węgiel stał się pożądanym towarem, co sprawia, że w sieci nie brakuje trefnych ofert.
Węgiel stał się pożądanym towarem, co sprawia, że w sieci nie brakuje trefnych ofert. Paweł Relikowski/Polska Press
Internetowi oszuści nie próżnują i poszerzają metody działań. Wielu z nas robi zakupy online, opłaca rachunki w sieci, co sprawia, że stajemy się celem cyberprzestępców. Ostatnio sporo mówi się o brakach węgla, a sezon grzewczy 2022/2023 tuż, tuż. Nie ma go wcale lub jeśli jest, to w astronomicznych cenach. Gdzie go więc szukać? Zbliża się zima, każdy chce zgromadzić zapas surowca na mroźne dni. Oferta taniej sprzedaży staje się atrakcyjna, w rzeczywistości może być jednak pułapką. Zobacz, na czym polega oszustwo "na węgiel".

Oszustwo na węgiel. Jak wygląda?

W całej Polsce rośnie liczba zgłoszeń od mieszkańców, którzy stracili pieniądze, myśląc, że trafili na okazję w zakupie węgla. Tu ofiarą stać się łatwo; deficyt towaru sprawia, że szukają go wszyscy, a oszuści są na tyle sprytni, że na pierwszy rzut oka nie widać przekrętu.

- Oszuści tworzą kopie stron internetowych spółek górniczych działających w Polsce. Uwaga, posiadają nawet logotypy tych spółek, a strony mogą być łudząco podobne. Potencjalni klienci otrzymują wiadomość SMS z linkiem, który rzekomo ma odsyłać ich do strony sprzedawcy – ostrzega opolska policja.

Także sprzedawcy alarmują, aby nie dać się nabrać na fałszywe wiadomości. Polska Grupa Górnicza przypomina, że w trakcie transakcji nie wysyła wiadomości SMS.

- Komunikaty są zamieszczane w http://sklep.pgg.pl/aktualnosci lub na FB "Fanpage PGG - polski węgiel prosto od producenta" – czytamy w mediach społecznościowych.

Tani węgiel. Okazja może okazać się pułapką

Służby przypominają, że zapotrzebowanie na paliwo jest ogromne; to wzmaga aktywność przestępców, a usypia czujność klientów. Liczba ofert w okazyjnej cenie rośnie, a ta jest mocno zaniżona w porównaniu do tej regularnej.

- Od potencjalnego kupca oszuści oczekują wpłaty zaliczki, pokrycia kosztów transportu lub uiszczenia całej opłaty za pomocą kodu BLIK. Jednak po wpłaceniu pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urywa – przekazuje Komenda Wojewódzka Policji w Opolu.

Jak nie dać się nabrać „na węgiel”?

Mundurowi przypominają, że kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania to podstawa. Dla klientów zgubne mogą być niesprawdzone portale aukcyjne i dokonywanie transakcji poprzez publiczne sieci WiFi. Ponadto warto pamiętać o innych punktach:

  • przed zakupem zasięgnijmy opinii o sprzedawcy, powinien być rzetelny i posiadać dane kontaktowe,
  • przeczytajmy komentarze o sprzedającym, ich brak lub mała ilość powinny zaniepokoić,
  • otrzymując ofertę e-mailem, nie klikajmy w linki, mogą kierować na fałszywe strony,
  • nie udostępniajmy swoich danych osobowych oraz danych konta bankowego,
  • podczas zapłaty kartą zwróćmy uwagę, czy połączenie jest bezpieczne, ewentualnie wybierzmy opcję płatności przy odbiorze,
  • uważajmy na super oferty, mocno zaniżone lub wręcz niewiarygodnie niskie ceny - powinny wzbudzić naszą czujność,
  • zachowajmy całą korespondencję ze sprzedającym, będzie ona ewentualnym dowodem.

Źródło: Policja Opolska, PGG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.