MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzyca Proboszczowicka: jak wejść na szczyt? Oto najlepsze szlaki. Przeżyj przygodę na „polskim wulkanie”

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Ostrzyca, będąca najwyższym punktem Pogórza Kaczawskiego, przyciąga uwagę nie tylko swoją majestatyczną posturą. Wspinaczka na jej wierzchołek dostarcza niezapomnianych wrażeń, umożliwiając podziwianie malowniczych panoram oraz eksplorację unikalnych struktur skalnych. Aby zdobyć ten wyjątkowy „wulkan w Polsce”, warto wyposażyć się w wygodne obuwie i zaplanować wycieczkę.

Spis treści

Ostrzyca – niezwykły „polski wulkan”

Ostrzyca (501 m n.p.m.) góruje nad krajobrazem Pogórza Kaczawskiego, wznosząc się nieopodal wsi Proboszczów. Jej charakterystyczna stożkowa sylwetka sprawia, że jest nie tylko najwyższym wzniesieniem w tej okolicy, ale także symbolem tego regionu. Nazywana jest dolnośląską Fujiyamą lub po prostu „polskim wulkanem”.

Wielu turystów używa nazwy Ostrzyca Proboszczowicka – jest to jednak błędna nazwa. Ostrzyca to właściwa nazwa tego wzniesienia, podczas gdy Ostrzyca Proboszczowicka odnosi się do rezerwatu przyrody, który się na nim znajduje. Jest to ważne rozróżnienie, ponieważ dotyczy ochrony przyrody i lokalnej geografii.

Widok na Ostrzycę
Ostrzyca, osiągając wysokość 501 metrów nad poziomem morza, dominuje w pejzażu Pogórza Kaczawskiego, tuż przy miejscowości Proboszczów. Jej wyjątkowy kształt stożka czyni ją nie tylko najwyższym punktem w okolicy, ale również ikoną tego obszaru.

CC0 1.0Paweł Kuźniar/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Czy Ostrzyca ma coś wspólnego z wulkanem? Jak najbardziej, znajduje się przecież w Krainie Wygasłych Wulkanów. Góra była dawniej wulkanem jednak ponad 5 milionów lat temu. Szczytowa część Ostrzycy zbudowana jest z bazaltu, tworząc nek, czyli fragment dawnego komina wulkanicznego. Wietrzenie i erozja wykształciły gołoborza bazaltowe, które stanowią unikalną atrakcję tej okolicy.

Czytaj też: Wyjątkowe wieże widokowe Dolnego Śląska. Prawdziwy raj dla fanów górskich widoków

Widok na Pogórze Kaczawskie
Ostrzyca, sięgająca 501 metrów n.p.m., to symbol Pogórza Kaczawskiego. Jej szczytowe partie zbudowane są z bazaltu, tworząc niezwykłe formacje skalne. To nie tylko punkt widokowy, ale także rezerwat przyrody, który od lat przyciąga turystów i pasjonatów przyrody.

CC BY-SA 3.0 PLTomagenO/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Jak wejść na Ostrzycę?

Wejście na Ostrzycę, nie jest trudne. Na szczyt prowadzi specjalny szlak, który zaczyna się przy lesie z miejscem parkingowym. Spacer leśną drogą zajmuje około 30-40 minut, przyjemnie idzie się przez cały czas w cieniu drzew. Po drodze można odpocząć na drewnianych ławkach.

Ostrzyca Proboszczowicka
ejście na Ostrzycę nie jest trudne, a widoki z jej szczytu wynagradzają wysiłek. Istnieją dwa główne szlaki prowadzące na szczyt:

- Szlak zielony: Prowadzi od wsi Bełczna i jest fragmentem Szlaku Zamków Piastowskich.
- Szlak żółty: Rozpoczyna się od przygotowanego miejsca parkingowego w Proboszczowie. To ten szlak wybierają częściej turyści.
CC BY-SA 3.0 PLSchiDD/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Istnieją dwie trasy, aby dotrzeć na wierzchołek góry. Można rozpocząć wędrówkę od Bełcznej, podążając zielonym szlakiem, lub wybrać żółty szlak, zaczynający się od parkingu wyposażonego w wiatę grillową, znajdującego się w Proboszczowie. Droga do tego parkingu jest wyraźnie oznaczona. Szlaki spotykają się przy kamiennych schodach, gdzie znajduje się również tablica informacyjna. Na szczyt prowadzi kilkaset bazaltowych schodów, stanowiących atrakcję również dla dzieci.

Atrakcje w okolicy

Po dotarciu na szczyt możesz podziwiać widok na okolicę oraz odwiedzić rezerwat przyrody. Pamiętaj, że na szczycie można spotkać rzadkie motyle, a panorama zapiera dech w piersiach. Rezerwat przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka” chroni bogatą florę i specyficzny krajobraz. Widoki, które możemy tu zaobserwować to dzieło wietrzenia i erozja skał, poprzez działanie natury wykształciły się unikalne formacje skalne, takie jak kolumny bazaltowe o regularnym wzorze.

Przez teren Ostrzycy prowadzą różne szlaki turystyczne, między innymi zielony z Wlenia do Zamku Grodziec, żółty z Myśliborza do Złotoryi oraz czerwony z Dworka na Ostrzycę. Szczyt należy do Korony Sudetów Polskich.

Mapa:

Po wycieczce na Ostrzycę warto odwiedzić m.in. Organy Wielisławskie lub Czartowską Skałę. W Proboszczowie możesz także wybrać się na spacer z alpakami lub odbyć wycieczkę konną. Ostrzyca to nie tylko szczyt, ale również ciekawe miejsca w okolicy. Po wycieczce warto zajrzeć do Spiżarni pod Ostrzycą, gdzie znajdziesz regionalne przetwory i konfitury.

Ostrzyca Proboszczowicka to nie tylko miejsce dla miłośników przyrody, ale także dla poszukiwaczy historii i tajemnic. Czekają tu niezapomniane wrażenia i wiele atrakcji dla całej rodziny. To nie tylko wzniesienie, to także przygoda w krainie niezwykłych form skalnych i bujnej przyrody. Gotowy na podbicie „polskiego wulkanu”?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostrzyca Proboszczowicka: jak wejść na szczyt? Oto najlepsze szlaki. Przeżyj przygodę na „polskim wulkanie” - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński