Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okrągły stół. Co dalej z polską piłką?

Maurycy Brzykcy [email protected]
Kibice, działacze PZPN, dziennikarze zastanawiali się jak uzdrowić polską piłkę nożną.
Kibice, działacze PZPN, dziennikarze zastanawiali się jak uzdrowić polską piłkę nożną. Archiwum
W debacie uczestniczyło 28 przedstawicieli różnych stron polskiego futbolu. Byli związkowi działacze na czele z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej - Grzegorzem Latą, osoby reprezentujący piłkarzy, kibiców, sponsorów, a także media. Nie zabrakło również ministra sportu Adama Giersza.

Co ustalono

Co ustalono

1. Audyt w PZPN i jego upublicznienie
2. Kodeks etyczny dla sędziów
3. Wprowadzenie rzetelnego programu szkoleniowego
4. Bezpieczeństwo na stadionach
5. Przeniesienie Komisji Licencyjnej z PZPN do Ekstraklasy
6. Stworzenie grupy roboczej ds. przeglądu i rekomendacji dotyczących statutu i prac PZPN
7. Promocja EURO 2012

Inicjatywa spotkania wyszła od władz stacji Canal+, bowiem ta firma już kilkanaście lat inwestuje w polską piłkę, więc widziała jej wzloty i spektakularne upadki. Z aferą korupcyjną na czele. Swego czasu ten medialny koncern groził nawet wycofaniem się z inwestowania w polski futbol, co dla wielu klubów mogłoby być tragiczne w skutkach.

- Cieszę się, że wszyscy potrafiliśmy konstruktywnie rozmawiać i ustalić konkretne działania, które stanowią co prawda tylko pierwszy, ale za to przełomowy krok, by uzdrowić polski futbol. Wiem, że długo panował wielki sceptycyzm, czy dojdzie do konkretów i postanowień, ale udało się. Wierzę, że nie tylko zaczęliśmy reformę, ale także zaczęliśmy odbudowę zaufania do środowiska sportowego - powiedział Le Guern. - Ważne, że udało nam się zaangażować w pracę nad uzdrowieniem polskiej piłki wszystkie związane z nią środowiska oraz bardzo wielu znanych sympatyków futbolu. Myślę, że to dobry początek zmian i budowania nowej jakości zarządzania, organizowania oraz przede wszystkim myślenia o naszej piłce - podsumował.

- Polska piłka wymaga zmian w wielu jej obszarach - powiedział minister Giersz. - Mam na myśli m.in. zarządzanie związkiem, system szkolenia oraz postępowania dyscyplinarne. Dzisiaj zapadły konkretne ustalenia, ale warunkiem ich skuteczności jest zobowiązanie się PZPN do pełnej przejrzystości i transparentności we wszystkich obszarach jego działań - zaznaczył Giersz.

Debaty zakończyły się przyjęciem siedmiu postanowień. Wśród nich jest audyt w PZPN, który będzie na dodatek upubliczniony. To nie wszystko odnośnie naszej centrali. Powstać ma grupa robocza, która dokona oceny i przedstawi wnioski odnośnie ewentualnych zmian w statucie PZPN. Środowisko piłkarskie cieszy się również z przeniesienia uprawnień do przyznawania licencji z PZPN na Ekstraklasę SA. Z tym w ostatnich latach było sporo zamieszania.

- Chcemy wziąć odpowiedzialność za przyznawanie licencji. Wiemy, jak sprawić, by bałagan z tym związany w ostatnich sezonach już się nie powtórzył. Planujemy wykorzystać do tego zewnętrzną firmę, bądź stworzyć własną grupę niezależnych fachowców - powiedział rzecznik spółki prowadzącej rozgrywki, Adrian Skubis. - Licencje to jedno z najważniejszych narzędzi dobrego zarządzania zawodową ligą. Zależy nam, by przejąć te obowiązki jak najszybciej. Jeśli nie będzie opóźnień w realizacji tego postulatu, to jest szansa, że już od nowego sezonu za ich przyznanie będzie odpowiadać Ekstraklasa SA - dodał Skubis.

Kolejnymi wnioskami obrad jest stworzenie kodeksu etycznego dla futbolowych arbitrów oraz konsultacje nad systemem szkolenia, który kuleje od dawna. Powstały w PZPN program szkoleniowy zostanie poddany konsultacjom, których wyniki zostaną upublicznione na stronie internetowej PZPN. Materiały szkoleniowe zostaną udostępnione trenerom wszystkich klas rozgrywkowych poprzez sieć. Szkoleniowcy niższych szczebli piłkarskich będą mieli zapewnione staże w klubach ekstraklasy, już od wiosny.

Jedno z postanowień dotyczy również bezpieczeństwa na stadionach. Chodzi o wprowadzenie (działa on już we Wrocławiu i Gdańsku) programu "Kibice Razem". Polega na wydzielaniu specjalnych sektorów dla rodzin oraz wymaga identyfikacji kibiców w ramach przyznawanych licencji.

Ostatnim, choć być może najważniejszym w najbliższych latach postanowieniem, jest powołanie rady, która koordynowałaby działania na rzecz promocji EURO 2012.

- Stan polskiej piłki jest zły. Nie da się jednak tego zmienić w ciągu jednego dnia, a już na pewno bez odpowiedniego planu. Okrągły Stół może być podstawą tego planu, a kluczem do niego słowo "wspólnie", które przewijało się też przez prowadzony przeze mnie panel poświęcony Euro 2012 - powiedział satyryk i sympatyk futbolu, Krzysztof Materna.

Kolejne spotkanie okrągłego stołu odbyć ma się w maju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński