MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odrzucenie spadku - na czym polega? W tych przypadkach będzie to nieskuteczne. Jak napisać wniosek o odrzucenie spadku?

Bartłomiej Ciepielewski
Spadkobierca ma 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku.
Spadkobierca ma 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. freepik
Odrzucenie spadku po bliskim w niektórych przypadkach będzie nieskuteczne. Każdy spadkobierca, który zamierza to zrobić, musi pamiętać o terminach oraz warunkach niezbędnych do przeprowadzenia tego procesu. Jak skutecznie odrzucić spadek?

Spis treści

Zgodnie z przepisami spadkobiercy nabywają spadek w momencie śmierci spadkodawcy, jednak nie jest to nabycie definitywne. W Polsce uwzględniana jest bowiem tzw. zasada autonomii woli, co oznacza, że żadne prawa i obowiązki dotyczące prawa cywilnego nie mogą być narzucane wbrew woli osoby zainteresowanej.

Po otwarciu spadku spadkobierca ma zatem do wyboru trzy rozwiązania:

  • przyjęcie proste spadku - rozwiązanie uznawane za niekorzystne, gdyż wiąże się z dziedziczeniem majątku oraz wszystkich długów spadkodawcy. Jeśli jego zobowiązania przekraczają wartość majątku, obowiązek ich spłaty spadnie na spadkobiorcę,
  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza - najbardziej popularne rozwiązanie, które ogranicza odpowiedzialność za długi tylko do wartości majątku spadkodawcy. Spadkobierca nie będzie oddawał wierzycielom, więcej niż dostał w spadku,
  • odrzucenie spadku - wyłączenie od dziedziczenia, spadek przypadnie dalszym spadkobiercom.

Odrzucenie spadku - czym jest?

Odrzucenie spadku to rozwiązanie zalecane, w sytuacji, gdy mamy pewność, że długi spadkowe znacząco przewyższają wartość majątku. Oprócz względów finansowych przyczyny takiej decyzji mogą również leżeć w sferze moralnej.

Zdarza się, że spadkobiercy odrzucają spadek, gdyż żywią urazę do spadkodawcy lub nie chcą skrzywdzić pozostałych członków rodziny. Inną przyczyną odrzucenia spadku może być chęć przekazania go kolejnej grupie osób uprawnionych do dziedziczenia.

Jakie są konsekwencje odrzucenia spadku? W przypadku dziedziczenia ustawowego sprawa jest bardzo prosta. Spadkobierca zostaje wyłączony z tego procesu, co oznacza, że jest traktowany tak, jakby nie dożył chwili otwarcia spadku. Majątek trafia zatem do kolejnych grup spadkowych.

Przeczytaj również:Nie spisałeś testamentu? Sprawdź, jak działa dziedziczenie ustawowe

Przy dziedziczeniu testamentowym odrzucona część spadku najczęściej trafi do drugiego lub pozostałych spadkobierców. Spadkodawca jednak może wskazać również inną osobę, która po odrzuceniu lub śmierci osoby uprawnionej przejmie majątek albo wyłączyć przyrost, czyli nakazać w tej sytuacji rozpoczęcie dziedziczenia ustawowego.

Odrzucenie spadku - jak to zrobić, ile mamy czasu?

Spadkodawca może odrzucić spadek w terminie 6 miesięcy od chwili, gdy się o nim dowiedział. Po przekroczeniu tego okresu dochodzi automatycznie do dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć na dwa sposoby, a mianowicie przed sądem lub u notariusza. Dokument powinien zawierać informacje takie jak:

  • imię i nazwisko spadkodawcy, data i miejsce śmierci, a także miejsce ostatniego zamieszkania,
  • tytuł powołania do spadku,
  • treść oświadczenia (informacja o odrzuceniu spadku).

Jle kosztuje odrzucenie spadku, jaki jest wzór?

Składając oświadczenie o odrzuceniu spadku przed notariuszem, należy uwzględnić taksę notarialną, która wynosi maksymalnie 50 złotych. W przypadku dostarczenia dokumentu do sądu zapłacimy natomiast 100 złotych.

Przykładowy wzór oświadczenia o odrzuceniu spadku prezentuje się następująco:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odrzucenie spadku - na czym polega? W tych przypadkach będzie to nieskuteczne. Jak napisać wniosek o odrzucenie spadku? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński