MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej nie dla wszystkich. Kto zwolniony? Sprawdź zasady obowiązujące od 10 października

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Maseczka ochronna ogranicza rozprzestrzenianie się wirusów.
Maseczka ochronna ogranicza rozprzestrzenianie się wirusów. Aneta Żurek/Polska Press
Od 10 października br. obowiązują nowe zasady noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Choć wprowadzające je rozporządzenie powiela większość poprzednich nakazów, zawarte w aktualnym są bardziej surowe. Do zakrywania nosa i ust zobowiązani są wszyscy mieszkańcy Polski, wyjątek stanowią osoby posiadające zaświadczenie lekarskie. Kto może się o nie starać? Jak się okazuje tylko niewielka grupa osób.

Koronawirus a maseczki ochronne

Koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, czyli za pośrednictwem śliny uwalnianej podczas kichania, czy kasłania przez osobę zakażoną. Amerykański wirusolog, główny ekspert do spraw chorób zakaźnych i doradca prezydenta Anthony Fauci uważa, że do rozprzestrzenienia się aerozolu zawierającego wirusy może dojść nawet podczas mówienia. Co ważne zgodnie z obecnym stanem wiedzy, nawet 80 procent osób zakażonych przechodzi infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo. Wychodząc do sklepu na zakupy, czy na spacer stwarzają ogromne zagrożenie, ponieważ mimo braku symptomów chorobowych, zakażają przypadkowo spotkane osoby.

Z ostatniej chwili:

Gdzie trzeba nosić maseczkę ochronną? Nowe zalecenia

W związku z objęciem całej Polski strefą żółtą (z wyłączeniem powiatów o strefie czerwonej) od 10 października, konieczność noszenia maseczki została rozszerzona o kolejne miejsca. Nadal należy zasłaniać usta i nos w sklepach, kinach, salonach piękności, u fryzjera, w teatrze, aptekach, na poczcie, środkach transportu publicznego (pociągach, autobusach, metrze itp.), przychodniach zdrowia, czy u weterynarza.

Obowiązek dotyczy obecnie także przestrzeni publicznych, a więc swobodnego przemieszczania się po ulicy. Konieczne jest noszenie maseczki na drogach i placach, na terenie cmentarza, bulwarów, w miejscach postoju pojazdów (np. przystanku autobusowym, peronie lub stacji metra) oraz na terenach nieruchomości wspólnych, a więc na klatce schodowej i w windzie. Obowiązkiem objęte są również zakłady pracy, oraz budynki użyteczności publicznej, targi, stragany i centra handlowe.

Maseczkę należy nosić w samochodzie, jeżeli autem podróżują osoby niemieszkające razem. Należy zasłaniać nos i usta podróżując taksówką, uberem lub boltem, a także podwożąc znajomego.

WAŻNE! Nie trzeba zasłaniać nosa i ust na terenie parków, zieleńców, ogrodów botanicznych i zabytkowych, przebywając na terenie rodzinnych ogródków działkowych i na plaży.


Czym zasłaniać usta i nos?Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej nie oznacza, że trzeba nosić ochronną maseczkę. W jej roli sprawdzi się także plastikowa przyłbica, komin do biegania, apaszka lub chusta.

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki?

Obowiązek noszenia maseczki dotyczy wszystkich mieszkańców Polski z drobnymi wyjątkami. Zwolnione są:

 • dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia,
 • osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju,
 • osoby z zaburzeniami psychicznymi,
 • osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
 • osoby mające trudności z samodzielnym zakryciem ust i nosa.

WAŻNE! Osoby, które z powodów zdrowotnych nie są zobowiązane do noszenia maseczki ochronnej, muszą mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie potwierdzające wyżej wymienione choroby. Osoby z astmą, chorobami układu sercowo-naczyniowego muszą nosić maseczkę, a nawet powinny z uwagi na wyższe ryzyko zakażenia COVID-19 i prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

Ponadto zwolnione są:

 • osoby podróżujące samochodem z domownikami,
 • osoby wykonujące czynności służbowe, zawodowe, albo zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach) z wyjątkiem, osób mających bezpośredni kontakt z klientami,
 • kierowcy zbiorowych środków transportu publicznego (m.in. autobusów), jeśli zapewniono oddzielenie kierującego od przewożonych osób,
 • osoby kierujące statkiem i przebywające w kabinie pilotów na statku powietrznym,
 • kierowcy wykonujący przewozy drogowe w załodze,
 • duchowni podczas sprawowania kultu religijnego,
 • żołnierze podczas wykonywania zadań służbowych,
 • osoby mieszkające w budynkach użyteczności publicznej, przeznaczonych na potrzeby wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej,
 • uczniowie i dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym na terenie placówki, chyba że dyrektor zdecyduje inaczej,
 • osoby zatrudnione w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oświatowej, nie muszą nosić maseczki na terenie placówki, chyba że dyrektor zarządzi inaczej,
 • sędziowie,
 • trenerzy,
 • pary w trakcie składania przysięgi małżeńskiej,
 • osób podczas legitymowania przez uprawnione organy, w celu ustalenia lub weryfikacji ich tożsamości, albo konieczności identyfikacji.

Sprawdź, jak uchronić się przed koronawirusem!

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Jak poprawnie nosić maseczki ochronne?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej nie dla wszystkich. Kto zwolniony? Sprawdź zasady obowiązujące od 10 października - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński