Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Funduszu Alimentacyjnym

cen
Przy naszym telefonie dyżurowały: Katarzyna Tworzydło, naczelnik wydziału alimentów oraz Konsuela Kmieciak-Sadowska, kierowniczka referatu egzekucji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie. Obie panie odpowiadały na pytania dotyczące zasad oraz zmian w ubieganiu się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

- Żona ma dziecko, któremu nadałem nazwisko przy zawieraniu związku małżeńskiego. Teraz zastanawiam się nad jego przysposobieniem. Czy w takim przypadku dziecko będzie nadal otrzymywać alimenty?

- Gdyby nastąpiło przysposobienie całkowite to dziecku świadczenia alimentacyjne nie będą przysługiwały. Natomiast w przypadku przysposobienia niepełnego, dziecko zachowuje prawo do świadczeń alimentacyjnych, należnych od ojca biologicznego.

- Chciałabym wystąpić o świadczenia alimentacyjne, co mam przygotować?

- Zmienił się jeden z warunków ubiegania się o świadczenia alimentacyjne z ZUS. Dotąd wystarczyło oświadczenie o dochodzie. Od 1 stycznia 2002 roku zasadą jest, że wszyscy składający nowe wnioski mają obowiązek udokumentować dochód zaświadczeniem z urzędu skarbowego. W przypadku dochodów nie opodatkowanych, które podlegają wykazaniu, np. zasiłek wychowawczy, zaświadczenie wystawi instytucja wypłacająca, w tym przypadku ZUS.

- Od trzech lat płacę alimenty. Zwolniono mnie z pracy. W lutym ostatni raz biorę zasiłek dla bezrobotnych. Co można zrobić, żeby dziecko otrzymywało świadczenia z ZUS?

- Najpierw matka dziecka musiałaby wszcząć przeciw panu postępowanie egzekucyjne u komornika sądowego. W tym celu matka dziecka składa wniosek do komornika z wyrokiem sądu o zasądzeniu alimentów. To wiąże się z obciążeniem pana kosztami egzekucji. Jeśli egzekucja będzie częściowo lub całkowicie bezskuteczna można wystąpić o świadczenia alimentacyjne do ZUS za pośrednictwem komornika. Przy czym świadczenia te są zwrotne i osoba zobowiązana, czyli pan, będzie musiała je zwrócić.

- Słyszałam, że będzie zmieniona kwota dochodu uprawniająca do świadczeń alimentacyjnych z ZUS?

- Od 1 czerwca 2002 roku prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego będzie przysługiwało po spełnieniu wszystkich dotychczasowych warunków ze zmianą granicy dochodu. Czyli, jeśli dochód w rodzinie uprawnionego dziecka nie przekracza kwoty 612 złotych na osobę. Przy czym, za rok 2001 należy wykazać dochód netto, czyli pomniejszony o należny podatek, składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

- Korzystam ze świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego od dwóch lat. Mam zasądzone 300 złotych alimentów i tyle mi Fundusz wypłaca. Jestem matką samotnie wychowującą jedno dziecko. Od czerwca będzie obowiązywała niższa granica dochodu. Pracuję w sferze budże

- Dla osób, które pobierają obecnie świadczenia niewielkie przekroczenie granicy dochodu nie spowoduje ich utraty, jeżeli łączna kwota przekroczenia, czyli na wszystkich członków rodziny, nie równoważy wysokości wypłacanego dotąd świadczenia. W Pani przypadku, ponieważ przekroczenie jest mniejsze niż świadczenia alimentacyjne z ZUS i wynosi 76 złotych nadal będzie wypłacane to świadczenie. Oczywiście, jeśli będą spełnione wszystkie pozostałe warunki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński