MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów w rekrutacji 2024/2025. Niektóre z nich zaskakują. W jakich dziedzinach będą mogli kształcić się studenci?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Sprawdź, jakie nowe kierunki oferują uczelnie wyższe w nadchodzącym roku akademickim.
Sprawdź, jakie nowe kierunki oferują uczelnie wyższe w nadchodzącym roku akademickim. freepik/ diana.grytsku
Oferty uczelni wyższych stają się coraz bardziej urozmaicone. W rekrutacji na studia w roku akademickim 2024/2025 przyszli studenci mogą podjąć naukę w ramach nowych kierunków. Jest ich całkiem sporo, a niektóre mogą zaskoczyć.

Spis treści

Jaki kierunek studiów wybrać?

W lipcu uczniowie poznają wyniki matur, ale już teraz rejestrują się na poszczególne kierunki studiów. Absolwenci szkół średnich zastanawiają się, co warto studiować i jaką dziedziną zajmować się w przyszłości. Można przypuszczać, że na znaczeniu zyskiwać będą wszystkie kierunki związane ze sztuczną inteligencją, ale także te dotyczące zrównoważonego rozwoju czy odnawialnych źródeł energii.

Na uczelniach wyższych nie brakuje jednak nowych kierunków studiów z zakresu rozmaitych dziedzin, takich jak szkolnictwo, informatyka, analiza danych. Z myślą o wszystkich przyszłych studentach i osobach zainteresowanych nauką na uczelniach wyższych, przedstawiamy nowe kierunki studiów.

Edukacja alternatywna z animacją społeczno-kulturalną

Z roku na rok coraz popularniejsza staje się edukacja alternatywna. Jak wynika z cyklicznych raportów Fundacji Edukacji Domowej, rośnie liczba dzieci spełniających obowiązek szkolny poza szkołą. Przybywa też rodziców tworzących różnego rodzaju kooperatywy. Nie da się ukryć, że zainteresowanie edukacją alternatywną rośnie.

Odpowiedzią na te potrzeby jest nowy kierunek, który od roku akademickiego 2024/2025 będzie można rozpocząć na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Na studiach o nazwie edukacja alternatywna z animacją społeczno-kulturalną będzie można dowiedzieć się m.in. jak organizować środowisko lokalne, wykorzystując analizę potrzeb i możliwości tego środowiska oraz planowania procesów i działań w zespołach edukacyjnych, animacyjnych i badawczych.

Jak czytamy na stronie UW, absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy w:

  • edukacji pozaszkolnej (działania edukacyjne w instytucjach społecznych, w miejscach aktywności lokalnej, w instytucjach kultury, w centrach nauki itp.);
  • placówkach będących alternatywą dla szkoły tradycyjnej (homeschooling, flexi-schooling, szkoły alternatywne;szkoły demokratyczne, szkoły wirtualne itp.).

Kierunek ten obejmuje zarówno studia I, jak i II stopnia.

Inne nowe i ciekawe kierunki, które można studiować na UW to: energetyka jądrowa, europejskie studia ukrainistyczne, Adult Education and Developmental Activities Design, sztuka pisania, Business and Management, rachunkowość i controlling.

Technologie Przemysłu 5.0.

Przyszłościowym kierunkiem może okazać się też ten uruchomiony przez Politechnikę Gdańską. Technologie Przemysłu 5.0. współtworzone są przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (WFTIMS) oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI).

Studia mają mieć charakter interdyscyplinarny, a nauka – oparta na metodzie projektowej (project-based learning). Studenci będą mieli do wyboru dwie specjalizacje:

  • Inżynieria Internetu rzeczy (IoT),
  • Inżynieria pomiarowa w systemach przemysłowych.

Jak zaznacza uczelnia, absolwent ma być wyposażony w zaawansowane umiejętności inżynierskie, analityczne i programistyczne, które umożliwią integrację technologii informatycznych, elektronicznych, telekomunikacyjnych i pomiarowych.

Przeczytaj także: Wybór studiów. I co dalej? O tym, jak szukać swojej ścieżki rozwoju zawodowego na studiach i nie tylko opowiada Marta Wrzosek

Gdzie można pracować po ukończeniu takiego kierunku? Na przykład w przedsiębiorstwach badawczych i przemysłowych, na stanowiskach wymagających rozwiązywania złożonych problemów inżynierskich i w przedsięwzięciach projektowania zintegrowanych systemów pomiarowo-sterujących, opartych na interaktywnych rozwiązaniach cyfrowych.

Sztuczna inteligencja

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, potrzeba też specjalistów w tym zakresie. Od niedawna można studiować ją np. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a od roku akademickiego 2024/2025 także na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Na UJ-ocie studia te realizowane są przez Wydział Matematyki i Informatyki. „Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój AI w ostatnich latach, w przyszłości można spodziewać się wzrostu liczby stanowisk pracy dla osób specjalizujących się w tej tematyce” – czytamy na stronie uczelni.

Studia te mają przygotować specjalistów w zakresie AI, a więc np. programistów specjalizujących się w nowoczesnych i innowacyjnych metodach dotyczących nauczania maszynowego i zaawansowanych sieci neuronowych. Eksperci zajmujący się sztuczną inteligencją mogą pracować m.in. w obszarze przetwarzania danych, robotyki, analizy tekstów czy rozszerzonej rzeczywistości.

Inne nowe kierunki na Uniwersytecie Jagiellońskich to: East European Studies: Languages and Discourses, analiza danych społeczny oraz pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną. Sprawdź więcej informacji o rekrutacji na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju

Z kolei na Politechnice Krakowskiej powstał kierunek o nazwie ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju. Został on powołany do życia przez Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki i przeznaczony jest dla osób, które chcą rozwinąć swoją wiedzę z zakresu nowych technologii, przyjaznych dla środowiska i wdrażać je w przemyśle i gospodarce komunalnej.

Nowoczesne gałęzie przemysłu i gospodarka oparta na wiedzy potrzebują dobrze wykształconych specjalistów, przygotowanych, by w sposób kompleksowy łączyć najnowszą wiedzę techniczną z troską o zachowanie zasobów środowiska. Wyrażać się to będzie m.in. przez opracowywanie i stosowanie technologii nisko- i bezodpadowych, wykorzystanie bezemisyjnych źródeł energii, wprowadzanie innowacyjnych materiałów i technologii do procesów produkcyjnych oraz wdrażanie zasad gospodarki cyrkulacyjnej – czytamy na stronie Politechniki Krakowskiej.

Sztuka przekładu, twórcze pisanie i krytyka literacka

Nie tak dawno temu, bo od roku akademickiego 2023/2023 na Uniwersytecie Gdańskim funkcjonuje kierunek sztuka kreatywnego pisania. Z kolei na Uniwersytecie Wrocławskim otworzono kierunek o nazwie: sztuka przekładu, twórcze pisanie i krytyka literacka. Są to studia II stopnia.

Studia dają możliwość zdobycia kompetencji w zakresie przekładu tekstu literackiego, ale także tworzenia i tłumaczenia zarówno krótkich esejów, jak i dłuższych form o charakterze krytycznym i naukowym – czytamy w komunikacie opublikowany na stronie UWr.

Po tych studiach można wykonywać zawód tłumacza, redaktora tekstów artystycznych i przekładów w wydawnictwach i czasopismach papierowych i internetowych, animatora życia kulturalnego czy organizatora imprez artystycznych.

Inne nowe kierunki, jakie można podjąć na Uniwersytecie Wrocławskim to m.in.: logopedia, projektowanie mediów, analityka społeczna oraz organizacja i zarządzanie usługami społecznymi.

Rekrutacja na studia 2024/2025

Trwa rekrutacja na studia 2024/2025. Uczniowie wyniki matur poznają 9 lipca i wówczas będą mogli wprowadzić je do systemów internetowej rekrutacji studenta. W zależności od poszczególnych uczelni, terminy zapisów na studia różnią się od siebie. Warto więc je sprawdzać na stronie poszczególnych uczelni, do których chcemy aplikować.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe kierunki studiów w rekrutacji 2024/2025. Niektóre z nich zaskakują. W jakich dziedzinach będą mogli kształcić się studenci? - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński