Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla starszych osób

bogn
Fot. jackf / 123RF zdjęcie seryjne
Eksperci przygotowali nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym.

Pierwsza piramida zdrowego żywieniowa powstała w 1992 roku w USA i miała określać wagę oraz ilość składników w codziennej diecie.

Podstawę starej piramidy żywienia stanowiły produkty zbożowe (pieczywo, zboża, ryż oraz makarony), potem kolejno warzywa oraz owoce, następnie produkty pochodzenia zwierzęcego: produkty mleczne oraz produkty mięsne jak również ryby, orzechy, nasiona roślin strączkowych oraz jaja.

Na jej szczycie umieszczono tłuszcze, zarówno zwierzęce jak i roślinne, oraz produkty zawierające cukier: słodycze, słodkie napoje, desery uważane za wrogów diety i zdrowego żywienia.

Co się zmieniło po 10 latach? Jak wygląda piramida zdrowego żywienia 2018? Jak zdrowo się odżywiać? Co jeść aby być zdrowym?

Właśnie opracowana została piramida dla dla osób starszych. Wcześniej opracowywano piramidy bardziej ogólne. Po raz pierwszy lekarze przedstawili zasady co i jak jeść specjalnie dla osób starszych. Powstała ogólna idea żywienia, a jej realizacja daje szansę na aktywne i zdrowe starzenie.

Ale jeśli chcą skorzystać z niej osoby z chorobami przewlekłymi (otyłość, cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, osteoporoza) konieczna jest jej modyfikacja, która trzeba ustalić z lekarzem.

Co się zmieniło? Okazuje się, że u podstaw części żywieniowej piramidy znajdują się nie tylko warzywa i owoce, ale również woda. Ma to na celu podkreślenie konieczności zwrócenia szczególnej uwagi na regularne picie odpowiedniej ilości płynów. Równie ważne jest spożywanie w odpowiednich ilościach i z odpowiednią częstotliwością warzyw i owoców, które częściowo można zastąpić sokami.

Na kolejnych piętrach Piramidy znajdują się produkty zbożowe oraz produkty mleczne. Osoby starsze powinny spożywać więcej produktów mlecznych niż dorośli w młodszym wieku. Szczególnie polecane są dla nich fermentowane napoje mleczne i białe sery.

Najwyższe piętra Piramidy wskazują, że w diecie osób w wieku starszym z produktów będących cennym źródłem białka (obok produktów mlecznych) powinny znaleźć się ryby, jaja, chude mięso, a czasem również nasiona rośli strączkowych. Natomiast z tłuszczów polecane są oleje roślinne.

Boczna ściana Piramidy wskazuje, że osoby starsze obok wody powinny uwzględnić w swojej diecie herbatę i kawę. Zaleca się, żeby unikały cukru i soli, a do potraw dodawały zioła. Ale najważniejszą częścią nowej piramidy jest szczególne zwrócenie uwagi na aktywność fizyczną. Osoby starsze powinny przeznaczyć na aktywność fizyczną przynajmniej 150 minut tygodniowo. Nawet osoby o upośledzonej mobilności powinny być aktywne, na tyle, na ile pozwala im na to stan zdrowia i warunki. Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia w tym wieku jest również zaangażowanie w działalność społeczną i włączenie się w życie rodzinne.

W towarzyszących Piramidzie zaleceniach podkreślono ponadto potrzebę regularnego spożywania posiłków, nieco częściej niż w młodszym wieku. Szczególnie ważne jest przestrzeganie zalecenia dotyczącego nie spożywania alkoholu, m.in. ze względu na jego interakcje z lekami, mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Po raz pierwszy w zaleceniach znalazło się wskazanie dotyczące suplementacji. Ze względu na mniejszą wydolność organizmu w wieku starszym do produkcji witaminy D w skórze i częste występowanie jej niedoboru, zalecono przyjmowanie preparatów witaminy D przez cały rok.

Na podstawie materiałów z konferencji żywieniowej i wystąpień prof. dr hab. Mirosława Jarosza.

Zobacz również:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński