MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noclegi na Boże Narodzenie i sylwestra 2022/23. Ceny wzrosły o 20%. Ile trzeba zapłacić za świąteczny weekend w Zakopanem czy Sopocie?

Emil Hoff
Emil Hoff
Boże Narodzenie czy sylwester 2022/23 mogą słono kosztować turystów. Ceny noclegów idą w górę w całym kraju, od Tatr po Bałtyk. Eksperci szacują średnie koszty wypoczynku w Zakopanem, Sopocie, Gdańsku i innych miastach w nadchodzącym sezonie świąteczno-noworocznym. Na jakie ceny trzeba się przygotować?
Boże Narodzenie czy sylwester 2022/23 mogą słono kosztować turystów. Ceny noclegów idą w górę w całym kraju, od Tatr po Bałtyk. Eksperci szacują średnie koszty wypoczynku w Zakopanem, Sopocie, Gdańsku i innych miastach w nadchodzącym sezonie świąteczno-noworocznym. Na jakie ceny trzeba się przygotować? Tomasz Dno / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Noclegi w Zakopanem i innych popularnych kurortach w górach i nad morzem nigdy nie były zachęcająco tanie w okresie świąt Bożego Narodzenia i sylwestra. W sezonie 2022/23 koszty wypoczynku zimowego mogą być jednak rekordowo wysokie. Eksperci oszacowali przeciętne ceny noclegów na Święta i sylwestra w Zakopanem i innych miastach w nadchodzącym sezonie. Na co muszą się przygotować turyści?

Spis treści

Boże Narodzenie i Sylwester 2022/23: wysokie ceny noclegów, mało rezerwacji

Boże Narodzenie i sylwester to okres gorączkowej turystycznej aktywności w całej Polsce, zwłaszcza w górach. Polacy w minionych latach masowo rezerwowali popyty w hotelach i pensjonatach, przede wszystkim na Podhalu, by spędzić Święta, a potem powitać Nowy Rok w malowniczej scenerii.

W sezonie 2022/23 sytuacja wygląda jednak odmiennie. Branża hotelarska obawia się, że szybko rosnące ceny noclegów wyhamują zapał Polek i Polaków do organizowania wypoczynku w górach lub nad morzem w okresie świąteczno-noworocznym.
Ile może kosztować przeciętny nocleg w Zakopanem w okresie Bożego Narodzenia i sylwestra 2022/23?

W okresie świąteczno-noworocznym Zakopane znowu staje się stolicą polskiej turystyki. Niestety, w tym sezonie ceny noclegów będą wyjątkowo wysokie we
W okresie świąteczno-noworocznym Zakopane znowu staje się stolicą polskiej turystyki. Niestety, w tym sezonie ceny noclegów będą wyjątkowo wysokie we wszystkich polskich kurortach. Oskar Nowak / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Warszawa: nowe kierunki z Lotniska Chopina na zimę 2022/23. Gdzie polecimy po 30 października? Dubaj, Wenecja i inne niespodzianki

Sylwester 2022/23 odwołany? Polacy wstrzymują się z rezerwacjami

Nowa ankieta Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego wskazuje, że póki co Polacy ociągają się z dokonywaniem rezerwacji w hotelach na okres świąteczno-noworoczny 2022/23. 92% ankietowanych hoteli zgłosiło poniżej 30% obłożenia na grudzień 2022.

Natalia Jaworska, ekspertka z portalu Noclegi.pl, pośredniczącego w rezerwacjach noclegów w całej Polsce, zauważa, że liczba rezerwacji na okres Bożego Narodzenia 2022 jest podobna do tej sprzed roku, choć nadal mniejsza niż w 2019 r., ostatnim przed pandemią koronawirusa. Za to rezerwacji na Sylwestra jest obecnie ok. 25% mniej niż w tym samym okresie w zeszłym sezonie 2021.

Zjawisko odkładania rezerwacji na ostatnią chwilę jest wyraźnie widoczne wśród polskich turystów przynajmniej od wakacji 2022. Niepewna sytuacja na świecie, inflacja i wzrost cen powodują, że Polacy coraz częściej decydują się na wyjazdy krajowe i zagraniczne w ostatniej chwili. Nie jest to praktyka opłacalna, ale wskazuje, że mimo wszystko sezon zimowy 2022/23 może być dla polskiej branży hotelarskiej całkiem udany, choć rezerwacje zaczną spływać później niż zwykle.

Ceny noclegów poszły w górę z powodu wzrostu kosztów prądu, ogrzewania i żywności. Żaden dobry hotel nie może na nich oszczędzać.
Ceny noclegów poszły w górę z powodu wzrostu kosztów prądu, ogrzewania i żywności. Żaden dobry hotel nie może na nich oszczędzać. Oskar Nowak / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Ceny noclegów na Boże Narodzenie i sylwestra wzrosły o ok. 20%

Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z PAP stwierdził, że sytuacja branży hotelarskiej może wcale nie być tak poważna. Okazuje się, że oferty hoteli na okres świąteczno-noworoczny są wykupywane, gdy tylko się pojawią, ale nadal niemal połowa obiektów nie ogłosiła jeszcze swojego zimowego kalendarza i cennika.

Jak stwierdza Wagner, hotelarze często nie ogłaszali dotąd cen noclegów na święta Bożego Narodzenia i Sylwestra, bo nie znali jeszcze kosztów energii i opału w nadchodzącym sezonie, a to koszty, które zawsze muszą mieć odzwierciedlenie w ostatecznej cenie oferowanych turystom pobytów.

Sytuacja ma się zmienić w najbliższym czasie – właśnie teraz powinien nastąpić wysyp ofert hoteli na okres świąteczno-noworoczny 2022/23.

Nie ulega wątpliwości, że ceny noclegów w hotelach będą tej zimy wyższe w całej Polsce. Przeciętnie, jak wskazuje Karol Wagner, o ok. 20% niż w 2021 r. W praktyce koszty prowadzenia hoteli wzrosły jeszcze bardziej, ale nie za wszystko będą musieli zapłacić goście:

- Koszty prowadzenia hoteli wzrosły realnie o ok. 30% - mówi Karol Wagner w rozmowie z PAP - ale hotelarze nie przerzucają całej różnicy na swoich gości. Raczej zmniejszają marżę, by dostosować ceny do możliwości klientów.

Hotelarze przerzucili na gości tylko część zwiększonych kosztów własnych. Musieli zmniejszyć marże, by nie odstraszyć klientów.
Hotelarze przerzucili na gości tylko część zwiększonych kosztów własnych. Musieli zmniejszyć marże, by nie odstraszyć klientów. Oskar Nowak / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Jesień 2022: co zabrać na wycieczkę, spacer, weekendowy wyjazd? O tych przedmiotach warto pamiętać - przydadzą się w górach i nad morzem

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Noclegi na Boże Narodzenie i Sylwestra. Ile może kosztować zimowy pobyt w Zakopanem?

Im wcześniej dokonamy rezerwacji noclegu na okres świąt Bożego Narodzenia 2022 i sylwestra 2022/23, tym mniej będzie kosztowała. To zasada, która nie zmienia się nawet w obecnych niepewnych czasach. Choć więc Polacy masowo odkładają rezerwacje na ostatnią chwilę, praktyka ta nie opłaca się z punktu widzenia naszych portfeli.

Natalia Jaworska z serwisu Noclegi.pl i Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej przedstawili średnie ceny noclegów w najpopularniejszych polskich kurortach zimowych w górach i nad morzem na Boże Narodzenie i sylwestra 2022/23.

Boże Narodzenie 2022: ceny noclegów

 • Zakopane: przeciętnie ok. 600-700 zł za trzy noce w pokoju 2-osobowym
 • Gdańsk: przeciętnie ok. 700-900 zł za trzy noce w pokoju 2-osobowym, można znaleźć oferty w obiektach dalej od centrum za ok. 400-600 zł za trzy noce, najczęściej bez wyżywienia.
 • Kraków: ceny zaczynają się od ok. 400 zł za trzy noce w pokoju 2-osobowym, przeciętnie pobyt kosztuje 600-800 zł.
 • Świnoujście: Najtańsze oferty na 3 noce zaczynają się od ok. 900 zł w pokoju 2-osobowym, przeciętnie ok. 1500 zł.
 • Karpacz: Najtańsze oferty to ok. 600 zł za trzy noce w pokoju 2-osobowym (ok. 100 zł od osoby za noc), ale bez wyżywienia. Przeciętnie należy liczyć ok. 142 zł za noc od osoby.
 • Białka Tatrzańska: według Natalii Jaworskiej przeciętna cena noclegu to 134 zł za noc os osoby.
 • Szczyrk: średnio ok. 120 zł za noc od osoby
 • Łeba: średnio ok. 45 zł za noc od osoby
 • Kołobrzeg: ok. 65 zł za noc od osoby

Jak widać z powyższego zestawienia, spędzenie Bożego Narodzenia nad morzem będzie w tym roku sporo tańsze od świętowania w górach.

Czytaj też: Cmentarz na nastrojowy spacer we Wszystkich Świętych 2022. 15 niezwykłych polskich cmentarzy: piramidy, mizary, groby choleryków i inne

Ile kosztują noclegi na sylwestra 2022/23?

 • Zakopane: Karol Wagner podaje orientacyjną cenę ok. 500 zł za 3 noce w przyzwoitym pensjonacie w pokoju 2-osobowym, bez wyżywienia i nie w centrum miasta. Niektóre domki w górach liczą sobie nawet 2000 zł za noc dla 4 lub 5 osób.
 • Sopot: jest wyjątkowo drogi, ale przeciętna cena za noc według portalu Noclegi.pl (634 zł) jest zawyżona z powodu oferty luksusowych hoteli, organizujących dodatkowe atrakcje w okresie sylwestrowym.
 • Gdańsk: przeciętna cena za noc to 126 zł
 • Karpacz: średnio ok. 202 zł za noc
 • Szczyrk: średnio ok. 167 zł
 • Białka Tatrzańska: także ok. 167 zł

Ceny noclegów na sylwestra 2022/23 wydają się w dużych kurortach mniej więcej podobne do tych z okresu Bożego Narodzenia. W mniejszych miejscowościach sylwester jest jednak wyraźnie droższy od Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie i sylwester 2022/23 są zauważalnie tańsze w kurortach nadmorskich. Góry kuszą niezwykłą zimową atmosferą, ale są też szczególnie dro
Boże Narodzenie i sylwester 2022/23 są zauważalnie tańsze w kurortach nadmorskich. Góry kuszą niezwykłą zimową atmosferą, ale są też szczególnie drogie. Tomasz Dno / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Źródła: PAP, Noclegi.pl

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Noclegi na Boże Narodzenie i sylwestra 2022/23. Ceny wzrosły o 20%. Ile trzeba zapłacić za świąteczny weekend w Zakopanem czy Sopocie? - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński