Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
4 z 32
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Muzeum Tradycji Regionalnych MNS...

Noc Muzeów w Szczecinie 2017 - program. Zobaczcie, na co warto się wybrać!

Muzeum Tradycji Regionalnych MNS
ul. Staromłyńska 27
18.00–0.00


Gabinet Nowości
Pierwsza publiczna prezentacja nowych nabytków Muzeum Narodowego w Szczecinie:

– Louis Douzette (1834–1924), „Port w Hamburgu w świetle księżyca” (szkic), 1894, zakup ze środków dotacji podmiotowej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego,

– Stanisław Witkiewicz, „Dyliżans nad morzem. Droga z Libawy do Połągi” (po 1884), zakup ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

– Franciszek Starowieyski, „Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności”, dar prof. Piotra Chomczyńskiego dla Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Podczas 12. Europejskiej Nocy Muzeów po raz pierwszy będzie można zobaczyć nowy obiekt w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie – wielkoformatowy obraz Franciszka Starowieyskiego zatytułowany „Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności”.

Dzieło będące 22. edycją słynnego Teatru Rysowania Starowieyskiego, za namową związanego z PUM prof. Andrzeja Ciechanowicza, podarował Muzeum wybitny prof. Piotr Chomczyński.

Franciszek Andrzej Bobola Biberstein-Starowieyski był bardzo barwną postacią, rozpoznawalnym artystą, tworzącym w licznych mediach. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Wybitny rysownik, znawca anatomii i kaligrafii, a także dawnej broni i zegarów, kolekcjoner antyków oraz uwielbiany przez media gawędziarz. Był również aktorem, występował w filmach Andrzeja Wajdy („Danton”) i Krzysztofa Zanussiego.
Starowieyski stworzył unikatowy Teatr Rysowania, który zaistniał po raz pierwszy w 1980 r. podczas pleneru w Świdwinie. Każdy spektakl publicznego rysowania trwał kilka dni i rozgrywał się według określonych zasad. Artysta ustawiał zawsze trzy blejtramy (3 x 6 m) na planie kwadratu. Teatr zaczynał się od narysowania wielkiego koła bez cyrkla, obiema rękami.

Następnym etapem było poddanie się pełnej improwizacji. Z pierwotnego kręgu wynurzały się kształty kobiece, zwierzęce i abstrakcyjne. Artysta, popatrując na rozebraną modelkę – stały element twórczości i popijając wino, snuł opowieści o tym, co go zainspirowało oraz co przeobrażało się w malarsko-rysunkowe kompozycje. Podczas tych otwartych dla publiczności seansów imponował nie tylko talentem, perfekcyjną ręką, doskonale opanowanym warsztatem, ale też wiedzą, erudycją i ogromną fantazją.

„GENEALOGIA 2017”
W przestrzeni wystawy „Złoty wiek Pomorza…”


Wystawa prac studentów pracowni Komunikacji Wizualnej na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.

Koncepcja wystawy i prowadzenie projektu: dr hab. Waldemar Wojciechowski, prof. nadzw.
Kuratorzy wystawy: Waldemar Wojciechowski, Monika Frankowska-Makała

Czas trwania: 20 maja – 18 czerwca 2017

Miejsce: przestrzeń wystawy „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”

Już po raz czwarty podczas Nocy Muzeów w przestrzeni ekspozycji „Złoty wiek Pomorza” zaprezentowana została wystawa prac studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Cykl wystaw o wspólnym tytule „Genealogia” odwołuje się do dzieł związanych z dawnymi władcami Pomorza Zachodniego. Studenci w swych pracach próbują odpowiedzieć na pytania: co znaczą dla nas – współczesnych mieszkańców Szczecina – pamiątki po Gryfitach? Jaką inspiracją dla młodego, multimedialnego artysty mogą być pokazane na wystawie eksponaty? Projekt „Genealogia” to odważna, lecz nie pozbawiona dystansu i poczucia humoru, ingerencja współczesnej sztuki w bezcenne świadectwa historii. W związku z rocznicą reformacji inspiracją dla studentów będą w tym roku prezentowane na wystawie „Złoty wiek Pomorza” dzieła sztuki o tematyce luterańskiej, m.in. kopia słynnego gobelinu Croya.

18.00, Dziedziniec MNS–MTR

Koncert uczestników kursu interpretacji muzyki wokalnej odbywającego się w ramach Zachodniopomorskiego Forum Muzycznego.

Zachodniopomorskie Forum Artystyczne (17.05–21.06.2017) to nowa inicjatywa kulturalna dla Szczecina, w ramach której będą odbywały się kursy, wykłady i koncerty skierowane zarówno do młodzieży, jak i wytrawnych melomanów ze Szczecina i regionu oraz Niemiec. Ważną część dydaktyczną będą prowadzić znakomici soliści prowadzący kursy mistrzowskie dla młodzieży: prof. Markus Koehler (Niemcy), dr Anna Gadt (Katowice), prof. Jacek Niedziela-Meira (Wrocław), mgr Mirosław Kosiński (Szczecin), mgr Tomasz Licak (Szczecin). Wykładowcy będą dzielić się swoją pasją i doświadczeniem z kursantami oraz słuchaczami wykładów i koncertów.

Główny organizator wydarzenia to Zespół Szkół Muzycznych w Szczecinie, a pomysłodawczynią i kierownikiem artystycznym jest dr Małgorzata Wieland.

20.00–23.00, Dziedziniec MNS–MTR

Dział Numizmatyki MNS ustawi na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych stanowiska do bicia pamiątkowych żetonów oraz wydawania dyplomów dokumentujących „aktywny udział” w Nocy Muzeów. Na dyplomach będzie można osobiście odcisnąć pamiątkową pieczęć w gorącym laku. Do czynności tych będą dopuszczane osoby pełnoletnie a wszystko to odbywać się będzie pod nadzorem i przy pomocy pracowników Działu Numizmatyki. Dla dzieci przewidywana jest bardziej zabawowa opcja, polegająca na pochwaleniu się wiedzą na temat bicia monet czy przystawiania pieczęci i na tej podstawie będą mogły również otrzymać gotowy dyplom. Nasze działania będą przebiegać pod hasłem „Tak to robiono dawniej. Wybij pamiątkowy żeton, opieczętuj dokument”.

Zobacz również

W Dniu Tańca wirowali w centrum miasta!

W Dniu Tańca wirowali w centrum miasta!

Koniec cenzury na facebookowej stronie brzeskiego Urzędu Miasta

Koniec cenzury na facebookowej stronie brzeskiego Urzędu Miasta

Polecamy

Nowe fotoradary na polskich drogach szokują możliwościami. Czy jest się czego bać?

Nowe fotoradary na polskich drogach szokują możliwościami. Czy jest się czego bać?

Po tylu latach on tego znowu dokonał. Lewandowski skuteczny do bólu!

Po tylu latach on tego znowu dokonał. Lewandowski skuteczny do bólu!

Do twojej kieszeni trafi nawet 80 proc. wydatków na technologię. Oto warunek

Do twojej kieszeni trafi nawet 80 proc. wydatków na technologię. Oto warunek