Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedzielne loty latawców nad plażą. Mnóstwo atrakcji

Stefan Andrzejewicz
Od lat w sąsiedztwie Białego Wiatraka, czyli Stawy Młyny na końcu falochronu zachodniego, u bram wejścia do portu w Świnoujściu, organizowane są te bardzo widowiskowe zawody
Od lat w sąsiedztwie Białego Wiatraka, czyli Stawy Młyny na końcu falochronu zachodniego, u bram wejścia do portu w Świnoujściu, organizowane są te bardzo widowiskowe zawody ŚŚAKK
Co roku w rywalizacji uczestniczy ok. 300 zawodników z Polski, Niemiec i z krajów skandynawskich. To także znakomita okazja do nawiązania kontaktów oraz rozwijania więzi międzypokoleniowych.

Dziś, czyli w niedzielę o godz. 12, na plaży koło Białego Wiatraka rozpoczną się otwarte mistrzostwa Świnoujścia w lotach latawców o puchar prezydenta miasta. Jednak chętni do wzięcia udziału w zawodach proszeni są o przyjście na godz. 11.45. Organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież, dorosłych i całe rodziny.

- Nasza impreza to już tradycja - mówią organizatorzy ze Świnoujskiej Akademii Karate Kyoukushin. - Odbywa się co roku na przełomie września i października. Mistrzostwa to doskonała okazja do aktywnego, wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Co roku w zawodach bierze udział około 300 zawodników z Polski, Niemiec i z krajów skandynawskich.

Uczestnicy mogą zgłaszać się indywidualnie. Wcześniej, także poprzez szkoły, organizacje społeczne i inne placówki, np. domy kultury, świetlice i ogniska młodzieżowe.

- Największa frajda, to widok na niebie latawca, którego samemu się zrobiło - mówią organizatorzy. - Ale w dzisiejszym, zaganianym życiu, nie każdy ma na to czas. Na szczęście latawiec bez problemu i za niewielkie pieniądze można kupić w sklepie.

Latawce muszą być wykonane z drewna (bez balsy) i papieru (bibuły). Dopuszcza się stosowanie na pokrycie płótna lub tworzyw sztucznych.

- Zabrania się natomiast stosowania dodatkowych powierzchni ustateczniających mocowanych do holu latawca - podkreślają organizatorzy. - Jego długość powinna zawierać się w granicach od 100 do 500 metrów. Hol nie może być wykonany z drutu, linki metalowej lub innego materiału przewodzącego energię elektryczną.

Zawody są organizowane m.in. po to, aby zachęcić uczniów do praktycznego zastosowania wiedzy szkolnej, zainteresować dzieci i młodzież problematyką lotnictwa. Ale też różnorodnymi formami pracy twórczej, które pomogą w nawiązywaniu kontaktów między uczniami i wpłyną na rozwijanie więzi międzypokoleniowych. Dzięki budowie modeli latających uczestnicy konkursu będą mieli okazję teoretycznego i praktycznego poznania zasad aerodynamiki i podstawowych praw fizyki.

- Przed lotami sędziowie ocenią statycznie każdy latawiec, przyznając punkty za jego konstrukcję i oryginalność pomysłu, staranność wykonania, oprawę plastyczną - mówią organizatorzy. - W drugiej ocenie, czyli za lot, punktowane będą: jakość lotu oraz zgłoszony wcześniej i zademonstrowany w locie efekt specjalny.

Zawodnicy podzieleni będą na kategorie wiekowe: I grupa - dzieci w wieku 4-6 lat, II grupa - kl. 1-3 podstawówek, III grupa - kl. 4-6 podstawówek, IV grupa - kl. 1-3 gimnazjum, V grupa - szkoły ponadgimnazjalne, VI grupa - dorośli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński