Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie igraj z gazem

pal
Większość rozmówców Alfreda Jurkiewicza, kierownika Rejonu Gazowniczego Szczecin, pytała podczas telefonicznego dyżuru redakcyjnego o to, jak uniknąć katastrofy takiej, jak ta z ul. Santockiej w Szczecinie. Co robić, gdy instalacje są nieszczelne, albo źle funkcjonują urządzenia gazowe? Jak postępować, gdy rury doprowadzające gaz, pokrywa w piwnicy rdza?

* Zauważyłam, że rura gazowa w piwnicy zaczyna rdzewieć. Co trzeba zrobić?
- Radzę zgłosić ten fakt do administracji. Tam będzie można stwierdzić, kiedy był robiony ostatni przegląd instalacji, który miał na celu właśnie stwierdzenie stanu technicznego pionów i poziomów gazowych, a nie tylko instalacji wewnątrz mieszkań. Do korozji najczęściej dochodzi w miejscach przechodzenia instalacji gazowej przez ściany i stropy. Obowiązkiem administracji jest zabezpieczenie rur przed korozją i pomalowanie ich na kolor żółty.

* Mieszkam przy ul. Bolesława Śmiałego. Mam sąsiada, któremu odcięto gaz i prąd za niepłacenie rachunków, a tymczasem oni gotują i kąpią się. Podejrzewam, że podłączyli się "na lewo". Zgłaszałam to administracji, ale ono nikogo nie wpuszczają. Przecież to może grozić wybuchem!
- Sprawdzimy ten przypadek. Z inicjatywy prezydenta powołano po ostatnim wypadku specjalny zespół, który może w każdej sytuacji reagować na tego typu sygnały. W jego skład wchodzą przedstawiciele Straży Pożarnej, Zakładu Gazowniczego i zarządu ZbiLK.

* Czy urządzenie gazowe musi być podłączone na sztywno?
- Przepisy zezwalają na podłączenie kuchenek gazowych złączem elastycznym, które ma odpowiedni atest bezpieczeństwa. Połączenie takie umożliwia choćby odsunięcie kuchenki w trakcie sprzątania mieszkania. Przepis ten dotyczy tylko kuchenek gazowych.

* Mieszkam na ul. Szarotki, za sąsiadów mam ludzi z tzw. elementu, którym już dawno odcięto gaz i światło, a oni piorą, gotują. Podejrzewamy, że są podłączeni nielegalnie.
- W przypadku zdjęcia gazomierzy, jeździmy i sprawdzamy okresowo te mieszkania. Zawsze jesteśmy w kontakcie z administracjami i one otrzymują też wykazy mieszkań, w których liczniki zostały zdjęte. Ale sprawdzimy ten sygnał.

* Kto odpowiada za przegląd i utrzymanie w należytym stanie technicznym instalacji gazowej?
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek ten spoczywa na zarządcy lub właścicielu budynku. Gazownia odpowiada za stan techniczny przyłącza gazowego wraz z zainstalowanym na nim kurkiem gazowym, odcinającym w razie potrzeby gaz w całym budynku.

* Często czuję zapach spalin w kuchni i łazience. Czym to jest spowodowane?
- Prawdopodobnie tym, że zainstalowano w przewodzie wentylacyjnym w mieszkaniu poniżej, w miejscu gdzie jest kratka wywiewna - wentylatorka. Taka praktyka jest niedozwolona, gdyż nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Odprowadzanie w ten sposób spalin pogazowych wymaga uzyskania opinii kominiarskiej, najczęściej innego kanału wentylacyjnego.

* Płomień w kuchence gazowej odrywa mi się od palnika, a czasami gaz pali czerwonym płomieniem. Co się dzieje?
- Urządzenia gazowe wymagają okresowej konserwacji. U pani, prawdopodobnie, występuje zła regulacja palnika. Długość płomienia winna wynosić do 3 cm, a płomień powinien być stabilny w kolorze niebieskim. Musi pani poprosić fachowca, by wyregulował palniki.

* Kto może dokonywać napraw instalacji i urządzeń gazowych?
- Mogą to czynić tylko specjaliści posiadający kwalifikacje i uprawnienia wymagane przy wykonywaniu dozoru lub usług w zakresie gazownictwa. Wzywając fachowca powinniśmy prosić go o pokazanie dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji.

* Jakie są przyczyny tego, że często dochodzi do zatrucia w łazienkach z piecykiem gazowym?
- W wyniku spalania się gazu ziemnego powstaje tlenek węgla, tzw. czad. Jeśli w łazience nie ma sprawnej wentylacji nawiewnej (otwory w dolnej części drzwi) oraz wentylacji wywiewnej (kratka wentylacyjna pod sufitem) przy niesprawnym urządzeniu gazowym, bądź podczas silnych wiatrów, może dojść do cofnięcia się spalin do pomieszczenia i w konsekwencji do silnego zatrucia. Nie wolno zatem zakrywać kratek wentylacyjnych, jak niektórzy to czynią, w okresie zimowym.

* Co robić, gdy w mieszkaniu czuć gaz?
- Należy natychmiast wezwać pogotowie gazowe. W przypadku ulatniania się gazu przy gazu przy gazomierzu, zostanie to usunięte przez pogotowie. Jeśli zlokalizowane będzie w instalacji, zostanie zdjęty gazomierz i zalecenie do administracji, by usunęła usterki.
W przypadku usterki w urządzeniu gazowym, obowiązek naprawy spada na właściciela mieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński