MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najwyższa i najniższa emerytura w Zachodniopomorskim. Ile wynosi?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Najbardziej pokaźne świadczenie w regionie otrzymuje kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 77 lat, po przepracowaniu niemal 59 lat
Najbardziej pokaźne świadczenie w regionie otrzymuje kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 77 lat, po przepracowaniu niemal 59 lat Andrzej Szkocki
Ponad 32 tys. zł to najwyższa emerytura w Zachodniopomorskiem, którą wypłaca szczeciński ZUS. Najniższa zaś wynosi 3 grosze.

Najbardziej pokaźne świadczenie w regionie otrzymuje kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 77 lat, po przepracowaniu niemal 59 lat. W Koszalinie najwyższą emeryturę dostaje mężczyzna, bo przeszło 20 tys. złotych. Świadczenie zaczął pobierać w wieku ponad 70 lat, mając przeszło 43 lata stażu pracy.

Jak wynika z danych ZUS, wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy.

- Zdecydowały się one przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy zachodniopomorskiego ZUS. - Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę.

Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Z drugiej strony, w konsekwencji wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej, w systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Z kolei najniższe świadczenie w województwie zachodniopomorskim wynosi 3 grosze. Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku przeszło 60 lat, a jej okres składkowy to tylko 1 dzień. Świadczenie przekazuje szczeciński ZUS.
Natomiast koszalińska placówka ZUS wypłaca najniższą emeryturę w kwocie 84 groszy. Trafia ona również do kobiety, której staż pracy wyniósł 2 miesiące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński