Nagłe przypadki w dobie koronawirusa. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy ćwiczą, jak bezpiecznie zająć się pacjentami

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Zdjęcia z archiwum Leszka Zaborkiego
Nagłe zatrzymanie krążenia, interwencja w szpitalnym oddziale ratunkowym, transport pacjenta i przyjęcie na oddział intensywnej terapii. To standardowe procedury, z którymi codziennie stykają się lekarze. Lecz w dobie koronawirusa potrzebne są specjalne środki ostrożności.

W Centrum Symulacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni odbywają ćwiczenia, jak postępować w nagłych przypadkach w wyjątkowych obecnie warunkach.

- Ćwiczyliśmy nawyki zachowania bezpieczeństwa podczas ubierania i rozbierania środków ochrony osobistej. Bardzo ważna jest także sprawna komunikacja podczas takich działań. W sytuacji nagłej wszystko musi być dopięte na ostatni guzik i odbywać się musi niemal automatycznie - mówi Leszek Zaborski z CSM.

Obecnie w przypadku masażu serca maską zabezpiecza się także pacjenta. A sztuczne oddychanie jest stosowane w szczególnych przypadkach, np. kobiet w ciąży.

Personel medyczny szkoliła dr Agata Andrzejewska, która najpierw omawiała z uczestnikami, każdy kolejny punkt działania.

Następnie przechodzono do zadań praktycznych. Chodziło głównie o zabezpieczenie siebie i współpracowników przed infekcją koronawirusem.

- Koledzy z zespołu nadzorowali siebie nawzajem, pilnowali, aby kombinezony były szczelnie założone - dodaje Leszek Zaborski.

ZOBACZ TAKŻE:

Najnowocześniejsze Centrum Symulacji Medycznej już działa na PUM-ie

Ćwiczono m.in. transport pacjenta z oddziału na oddział. Poza osobami, które w takiej sytuacji zajmują się bezpośrednio chorym, konieczna jest także obecność osoby zabezpieczającej, która komunikuje się ze wszystkimi innymi, nadzoruje kolejne etapy.

- Dlatego porozumiewanie się niemal bez słów jest tak bardzo ważne, wszyscy muszą rozumieć, co dzieje się w danej chwili - wyjaśnia Zaborski i dodaje: - Obecnie CSM służy nie tylko studentom PUM-u, ale także już pracującemu personelowi medycznemu.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie