MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagłe przypadki w dobie koronawirusa. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy ćwiczą, jak bezpiecznie zająć się pacjentami

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Zdjęcia z archiwum Leszka Zaborkiego
Nagłe zatrzymanie krążenia, interwencja w szpitalnym oddziale ratunkowym, transport pacjenta i przyjęcie na oddział intensywnej terapii. To standardowe procedury, z którymi codziennie stykają się lekarze. Lecz w dobie koronawirusa potrzebne są specjalne środki ostrożności.

W Centrum Symulacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni odbywają ćwiczenia, jak postępować w nagłych przypadkach w wyjątkowych obecnie warunkach.

- Ćwiczyliśmy nawyki zachowania bezpieczeństwa podczas ubierania i rozbierania środków ochrony osobistej. Bardzo ważna jest także sprawna komunikacja podczas takich działań. W sytuacji nagłej wszystko musi być dopięte na ostatni guzik i odbywać się musi niemal automatycznie - mówi Leszek Zaborski z CSM.

Obecnie w przypadku masażu serca maską zabezpiecza się także pacjenta. A sztuczne oddychanie jest stosowane w szczególnych przypadkach, np. kobiet w ciąży.

Personel medyczny szkoliła dr Agata Andrzejewska, która najpierw omawiała z uczestnikami, każdy kolejny punkt działania.

Następnie przechodzono do zadań praktycznych. Chodziło głównie o zabezpieczenie siebie i współpracowników przed infekcją koronawirusem.

- Koledzy z zespołu nadzorowali siebie nawzajem, pilnowali, aby kombinezony były szczelnie założone - dodaje Leszek Zaborski.

ZOBACZ TAKŻE:

Najnowocześniejsze Centrum Symulacji Medycznej już działa na PUM-ie

Ćwiczono m.in. transport pacjenta z oddziału na oddział. Poza osobami, które w takiej sytuacji zajmują się bezpośrednio chorym, konieczna jest także obecność osoby zabezpieczającej, która komunikuje się ze wszystkimi innymi, nadzoruje kolejne etapy.

- Dlatego porozumiewanie się niemal bez słów jest tak bardzo ważne, wszyscy muszą rozumieć, co dzieje się w danej chwili - wyjaśnia Zaborski i dodaje: - Obecnie CSM służy nie tylko studentom PUM-u, ale także już pracującemu personelowi medycznemu.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • COMPONENT {"params":{"text":"Podejrzewasz, że masz koronawiursa? ","id":"podejrzewasz-ze-masz-koronawiursa"},"component":"subheading"}
  • COMPONENT {"params":{"text":"Ilu jest zakażonych? ","id":"ilu-jest-zakazonych"},"component":"subheading"}
  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński