Na szlaku Baltic Pipe – województwo zachodniopomorskie, jakiego nie znacie! Sprawdź, co musisz zobaczyć

Materiał promocyjny GAZ-SYSTEM
Co kryje w sobie województwo zachodniopomorskie? Jakie miejsca w regionie zachwycają mieszkańców i turystów? Zakończyliśmy nasz konkurs na atrakcje regionów, przez które przebiegać będzie Baltic Pipe, strategiczna inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Czytelnicy i internauci przesłali nam propozycje miejsc, które warto wpisać w plan swoich wędrówek. Na ich podstawie przygotujemy wyjątkową mapę turystyczną. Dziś poprosiliśmy, by to przedstawiciele gmin zdradzili nam, jakie miejsca warto u nich odwiedzić i dlaczego. Sprawdź, co musisz zobaczyć w województwie zachodniopomorskim!

Rewal: wąskotorówka, ruiny kościoła i latarnia w Niechorzu

Wójt gminy Rewal, Konstanty Tomasz Oświęcimski, pytany o atrakcje opowiada: - Od lat największą popularnością cieszą się nasze trzy główne atrakcje, czyli odrestaurowana, przedwojenna kolej wąskotorowa, której trasa wiedzie przez miejscowości Gminy Rewal, od Trzęsacza do Pogorzelicy, Latarnia Morska w Niechorzu, która zdobi nasze wybrzeże i wskazuje drogę statkom od 1866 roku, i oczywiście ruiny średniowiecznego kościoła w Trzęsaczu wraz z tarasem widokowym, z którego można podziwiać zarówno ten zabytek, jak i plażę.

Nasz rozmówca nie ma wątpliwości, że tego typu konkursy służą promocji regionu. - Wszyscy wiemy, że „jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów”. Ponadto okazja, dla której ogłoszono konkurs, jest niecodzienna. Budowa gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, łączącego sąsiednie państwa jest wydarzeniem wyjątkowym. Chcemy pokazać, że w Gminie Rewal można pogodzić inwestycję gospodarczą i dbałość o środowisko, co jest dla nas ważne i zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju - Gmina Rewal jako jeden z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów, jest „obfotografowana” ze wszystkich możliwych stron. Jednak, jako mieszkaniec wiem, że są jeszcze do odkrycia prawdziwe perełki, jak np. ścieżka spacerowa dookoła jeziora Liwia Łuża lub aleja Różana w Rewalu. Pięknych miejsc u nas nie brakuje i sam jestem ciekaw, czym uczestnicy konkursu nas zaskoczą – komentuje włodarz Rewala.

Trzebiatów: nasz port w Mrzeżynie trzeba zobaczyć

Mariusz Śliwa z Referatu Promocji Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie: - Na pewno warto odwiedzić port morski w Mrzeżynie. To jest niewątpliwie atrakcja turystyczna, nieliczne miejscowości nadmorskie mają port. Nasz to taka perełka. Gorąco polecam wszystkim by się do portu wybrali. Trzebiatów może pochwalić się wieloma zabytkami. Wśród nich cztery zabytkowe budowle sakralne, które służą do dziś wiernym czterech różnych wyznań: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Dlatego też Trzebiatów nazywany jest miastem czterech kultur. Najciekawsze zabytki Trzebiatowa można zwiedzić, idąc szlakiem słonia, który jest symbolem miasta.
 
Zabytki takie jak kościół Mariacki warto wpisać na listę. Ale Pan Mariusz podpowiada, że miejscem, które warto odwiedzić, jest też nowy aquapark przy Hotelu Zalewski. - Otwarto go w trakcie tego sezonu. To wyjątkowy obiekt – jeden z największych w regionie – opowiada.

Pan Mariusz docenia rolę takich inicjatyw, jak konkurs „Na szlaku Baltic Pipe”. - Każda forma promocji naszego regionu jest cenna – tłumaczy. - Pomysł, w którym to mieszkańców tych ziem poproszono o to, by się podzielili swoimi rekomendacjami, uważam za bardzo ciekawy. 

Karnice: holenderski wiatrak, hodowla łososia i puszcza Niczonowska

- Konkurs „Na szlaku Balic Pipe” może pomóc w promocji i zachęcić do odwiedzenia miejsc mniej znanych, jeszcze „nieodkrytych” – co do tego nie ma wątpliwości Maciej Emski z promocji Gminy Karnice. Jakie miejsca należy zobaczyć w Gminie Karnice? - Na pewno holenderski wiatrak z XVIII wieku w Lędzinie. Wzdłuż trasy Balic Pipe położone są zabytkowe kościoły. Nieopodal planowanego terminala w Konarzewie jest kościół z XIX wieku. Na szlaku św. Jakuba znajdują się XV-wieczne kościoły w Karnicach i Cerkwicy. Niedaleko od drugiego z nich można obejrzeć studzienkę św. Ottona, gdzie miało dojść do chrztu Pomorza. Wart odwiedzenia jest także ryglowy kościół w Ciećmierzu z XVII wieku. W gminie Karnice godne zainteresowania są zabytkowe pałace i parki. Polecamy zwiedzenie pałacu w Paprotnie, w którym w ostatnim czasie przeprowadzono prace renowacyjne.

Szczególnym miejscem jest wieś Janowo. Znajduje się tu wyjątkowo nowoczesna hodowla łososia, a w okresie letnim codziennie odbywają się spektakle teatralne. Warto zobaczyć: puszczę Niczonowską, rów wodny Janica. Przez Niczonów przebiega 15 południk. W gminie Karnice leży rezerwat ornitologiczny utworzony w 1959 r. „Liwa Łuża ”, pomiędzy miejscowościami: Skalno, Niechorze, Pogorzelica. Wokół jeziora prowadzi szlak turystyczny „Szlak Liwiej Łuży’’, jest tam też pomnik upamiętniający śmierć polskich żołnierzy. Niezwykle atrakcyjnym sposobem na odwiedzenie powyższych atrakcji jest wycieczka rowerowa. Gmina Karnice jest położona na rozległym obszarze, wśród lasów i łąk z różnorodną florą i fauną.

Goleniów: meandry Iny, trocie i Aleja Legend

Gmina Goleniów, która również leży na trasie gazociągu Baltic Pipe budowanego przez GAZ-SYSTEM, ma turystom wiele do zaoferowania. Wskazanie tylko jednej atrakcji nie jest możliwe. - Aby ułatwić wizytę gości w Goleniowie, opracowaliśmy broszurę „Miejski Szlak Turystyczny”, tzw. szlak niebieskich stóp. Każdy odwiedzający miasto może ją otrzymać bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej. Niebieskie stopy pokierują gości po ciekawych miejscach w naszym regionie.

Spacer zajmuje około 3 godzin. Idąc szlakiem, warto na chwilę odpocząć w Alei Legend, parku 750-lecia Goleniowa lub jednym z kilku placów zabaw dla dzieci – opowiada Józef Kazaniecki z biura promocji Goleniowa. - Innym takim miejscem jest miejscowość Lubczyna. Znajduje się w niej marina. Można tutaj wyczarterować jachty, wypożyczyć kajaki, rowery wodne i inny sprzęt. Obok mariny znajduje się plaża, zjeżdżalnia wodna oraz kompleks placów zabaw i boisk sportowych. Chcący pozostać dłużej w okolicy, mogą wynająć domki kempingowe. Z Goleniowa do Lubczyny prowadzi ścieżka rowerowa. Miłośnicy kajakarstwa skorzystać mogą ze szlaku kajakowego „Meandry Iny”. Szlak o łącznej długości 34 km rozpoczyna się w miejscowości Bącznik i kończy w Lubczynie. Ostatni jego odcinek biegnie na Jeziorze Dąbie. Szlak wyposażony jest w slipy i miejsca wypoczynkowe.

To nie zamyka listy. - Ina od wielu lat jest atrakcyjną rzeką dla wędkarzy. Wielu z nich uczestniczy m.in. w zawodach wędkarskich pod nazwą „Troć Iny”. Dla miłośników rzeki proponujemy również wizytę w Łęsku, w którym znajduje się wieża widokowa, z której obserwować można dolinę rzeki Iny – podpowiada nasz rozmówca.

Zdaniem Pana Józefa konkursy takie jak ten, który zorganizowaliśmy przy wsparciu firmy GAZ-SYSTEM i pod patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego, to świetny pomysł: - Świadczą o tym wizyty osób zwiedzających Goleniów. Wiele z nich przed przyjazdem przegląda strony internetowe, a następnie szuka „wypatrzonych” miejsc już w samym mieście lub w okolicy. Domyślam się, że konkurs zostawi ślad pod postacią ciekawych turystycznych rekomendacji.

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy was do podróży po szlaku Batlic Pipe!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na szlaku Baltic Pipe – województwo zachodniopomorskie, jakiego nie znacie! Sprawdź, co musisz zobaczyć - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński