MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na religię w szkole chodzą wszyscy? Tutaj lekcje opuszcza nawet co trzeci uczeń! Zobacz, gdzie dzieci nie chodzą na lekcje religii

asz
W którym regionie Polski najwięcej dzieci nie chodzi na religię? W niektórych miejscach niemal co trzeci uczeń omija katechezę! Sprawdź, gdzie!
W którym regionie Polski najwięcej dzieci nie chodzi na religię? W niektórych miejscach niemal co trzeci uczeń omija katechezę! Sprawdź, gdzie! istock.com
Religia w szkole to temat, który co jakiś czas wraca jak bumerang. Jedni chcieliby ją stamtąd wycofać, inni nie wyobrażają sobie, by mogło jej tam nie być. Lekcje religii nie są jednak obowiązkowe, a z roku na rok z udziału w nich rezygnuje coraz więcej uczniów. Wiemy, jak wygląda sytuacja obecnie i w których regionach Polski na religię nie chodzi najwięcej dzieci. Są takie miejsca na mapie Polski, gdzie niemal co trzeci uczeń nie uczestniczy w katechezie. Zobacz najnowsze dane!

Gdzie uczniowie nie chodzą na lekcje religii w szkole?

Spada liczba uczniów biorących udział w lekcjach religii. W skali całego kraju w roku szkolnym 2019/20 udziału w zajęciach religijnych w szkole nie brało aż 12,4 proc. uczniów. Najczęściej z religii rezygnują uczniowie szkół branżowych, techników i liceów ogólnokształcących – tam na religię nie chodzi co czwarty uczeń. Z kolei najwięcej dzieci chodzi na lekcje religii w podstawówkach – na tym etapie edukacji jedynie 5,9 proc. uczniów nie uczęszcza na katechezę.

Diecezja diecezji nierówna – na mapie Polski można znaleźć „zielone wyspy, gdzie na lekcje religii uczęszczają niemal wszyscy uczniowie. Tak jest w diecezjach:

  • pelplińskiej, gdzie 99,2 proc. uczniów chodzi na lekcje religii;
  • rzeszowskiej i przemyskiej, gdzie 97,9 proc. uczniów uczęszcza na religię w szkole.

W tych miejscach ci, którzy na religię nie chodzą, giną w tłumie. Inaczej jest jednak w diecezjach, gdzie odsetek uczniów, którzy zrezygnowali z religii jest o wiele większy. Tam na te lekcje nie chodzi niemal co trzeci uczeń.

Religia w szkole? Nie od zawsze i na pewnych zasadach

Religia w szkołach wcale nie była od zawsze. Co prawda pokolenie dzisiejszych 30-latków nie pamięta czasów, w których katechezy w szkole nie było, ale ich rodzice już tak. W okresie PRL lekcje religii ograniczano, aż w 1961 definitywnie usunięto je ze szkół. Wówczas katecheza dla dzieci odbywała się przy parafiach.

Religia do szkoły polskiej wróciła w 1990 roku i od tej pory ma się dobrze. Przepisy określają jednak, że:

  • religia może być przedmiotem szkolnym, ale nie może naruszać wolności sumienia i religii innych osób;
  • nauka religii jest organizowana w przedszkolach i szkołach podstawowych na życzenie rodziców, a w szkołach ponadpodstawowych na życzenie rodziców bądź uczniów;
  • po osiągnięciu pełnoletności uczniowie sami decydują o uczestnictwie w lekcjach religii.

Lekcje religii mogą prowadzić księża, zakonnice, ale także osoby świeckie. Z danych ISKK wynika, że w roku szkolnym 2019/20 to właśnie świeccy najczęściej uczyli religii w szkołach – stanowią aż 58,2 proc. wszystkich nauczycieli religii. Co trzecią lekcję religii prowadzi ksiądz diecezjalny. O wiele rzadziej katechezy są prowadzone przez siostry zakonne i zakonników.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na religię w szkole chodzą wszyscy? Tutaj lekcje opuszcza nawet co trzeci uczeń! Zobacz, gdzie dzieci nie chodzą na lekcje religii - Nowiny

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński