MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zaprasza na wykłady. Będzie o ruchomych mostach i stoewerach

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Czerwiec 2015 roku. Most zwodzony nad Regalicą, który przeszedł do historii, z wyjątkiem przęsła ruchomego.
Czerwiec 2015 roku. Most zwodzony nad Regalicą, który przeszedł do historii, z wyjątkiem przęsła ruchomego. archiwum
W czerwcu czekają nas dwa wykłady z cyklu "Technicznie o wszystkim". Szczecińskie muzeum zaprasza na wykłady 15 i 29 czerwca.

„Niezwykłe mosty. Historia ruchomych mostów kolejowych w Szczecinie-Podjuchach 1873-2023” 15 czerwca, sobota, godz.16. prowadzenie: Jakub Olszewski miejsce: sala konferencyjna muzeum, II piętro Bilety do nabycia w kasie i przez stronę internetową muzeum.

Pokrótce o treści:

Ile mostów wybudowano w Podjuchach? Dlaczego Niemcy potrzebowali takiej przyprawy? Skąd pozyskali materiał, czym kolejne mosty różniły się od siebie, jak – tak naprawdę!- wyglądała żegluga rzeczna w latach 20. i 30 XX wieku w tej części Szczecina? Te i wiele innych ciekawostek, jak dzieje tymczasowego mostu drewnianego z przęsłem obrotowym i szczegóły rozbiórki stalowego mostu ze zwodzonym przęsłem systemu Scherza, przedstawi podczas wykładu Jakub Olszewski, przewodnik, popularyzator wiedzy historycznej, z wykształcenia politolog, autor wielu historycznych publikacji, między innymi ostatniej „Niezwykłe mosty. Historia ruchomych mostów kolejowych w Szczecinie Podjuchach 1873-2023”.

Tytuł: „Światowe podróże Stoewerem” 29 czerwca, sobota, godz.16. prowadzenie: dr Andrzej Wojciech Feliński
miejsce: sala konferencyjna muzeum, II piętro. Bilety do nabycia w kasie i przez stronę internetową muzeum.

Pokrótce o treści:

Czymże jest podróż dla właściciela samochodu? Przygodą, przeżyciem, doświadczaniem zmagań. A czym ona – niekiedy ekstremalna – jest dla producenta pojazdu? Na pewno praktycznym sprawdzianem jego produktu, próbą, w czasie której zostaną wykryte wszystkie niedoskonałości projektu i produkcji czy też słabe strony wykorzystanych materiałów. Może to być również dobry sposób na reklamę pojazdu, skuszenia potencjalnych klientów do zakupu samochodów, których możliwości zostały realnie sprawdzone w trudnych warunkach jazdy.

Po dziś dzień, od czasów początków przemysłu motoryzacyjnego, w wypadku wielu firm samochodowych formą sprawdzenia i prezentacji parametrów produkowanych pojazdów jest udział w różnego rodzaju wyścigach, rajdach i próbach sprawnościowych. Z tej formy promocji korzystały też szczecińskie firmy jak Stoewer przed II wojną światową i Fabryka Mechanizmów Samochodowych POLMO po 1945 roku.

W czasie spotkania udamy się zatem Stoewerem na niełatwe wyprawy, między innymi do Rosji, Szkocji, Afryki południowej i Wenecji.

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zaprasza na wykłady. Będzie o ruchomych mostach i stoewerach
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński