Mistrzynie Polski na kolanach! Piękny triumf Pogoni Baltica

Agata Cebula zdobyła 8 bramek.
Agata Cebula zdobyła 8 bramek. Sebastian Wołosz/archiwum
Pogoń Baltica Szczecin pokonała 35:30 MKS Selgros Lublin w pierwszym meczu ćwierćfinału Pucharu Polski. Wynik jest niespodzianką, bowiem przyjezdne to aktualne mistrzynie Polski, z którymi Pogoń jeszcze nigdy dotąd nie wygrała.

Początek wczorajszego meczu nie zapowiadał takiego rezultatu. MKS grał szybką piłkę i w kilka minut wyszedł na trzybramkową przewagę. Szczecinianki zaczęły bojaźliwie, rzucały z nieprzygotowanych pozycji i w obronie pozwalały rywalkom na wiele.

Zespół z Lublina miał w nogach sobotni, piekielnie wymagający pojedynek ligowy z Zagłębiem, przegrany 22:23. To zmęczenie wyraźnie zaczęło się dawać we znaki już po kwadransie. Pogoń jeszcze przed przerwą zdołała wyjść na jednobramkowe prowadzenie.

Szczecinianki złapały wiatr w żagle i od początku drugiej połowy powiększały przewagę. Grały szybciej, zaskakiwały rywalki ze skrzydła (świetny mecz Hanny Jaszczuk - 9 bramek). Fantastycznie w bramce spisywały się Sołomija Szywierska i Ada Płaczek. Ta druga obroniła aż trzy rzuty karne, w tym dwa wykonywane przez Alinę Wojtas. Reprezentacyjna rozgrywająca po niezłym początku, z każdą minutą grała słabiej, a to w dużej mierze zasługa bardzo dobrej obrony szczecinianek.

Pogoń prowadziła w końcówce nawet różnicą siedmiu bramek. Ostatecznie wygrała pięcioma, co kwestię awansu do półfinału pozostawia otwartą. Rewanż 2 marca w Lublinie.

Pogoń Baltica Szczecin - MKS Selgros Lublin 35:30 (15:14)
Pogoń: Szywierska, Płaczek - Jaszczuk 9, Cebula 8, Stasiak 6, Królikowska 3, Sabała 2, Duran 2, Fornalik 2, Agova 1, Huczko 1, Stachowska 1, Jakubowska, Głowińska.