Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z matematyki: uczniowie boją się zdawać

Monika Stefanek
Andrzej Szkocki
Za rok na maturę wraca obowiązkowa matematyka. - To będzie masakra - mówią pedagodzy. Z próbnymi testami nie radzi sobie nawet 60 procent uczniów.

SMS-owa sonda "Głosu"

SMS-owa sonda "Głosu"

Czy jesteś za matematyką na maturze?
Czy wprowadzenie obowiązkowego egzaminu z matematyki na maturze to dobry pomysł? Dziś, bez obowiązkowej matmy, wielu studentów musi brać lekcje wyrównawcze. Z drugiej strony - nie każdemu w życiu opanowanie matematyki na takim poziomie jest potrzebne. A Wy co myślicie?

Zapraszamy do udziału w sondzie. Wystarczy wysłać na numer 7168 sms o treści:

kgs.sonda tak (jeśli uważasz, że pomysł z obowiązkową matematyką na maturze jest dobry) lub kgs.sonda nie (jeśli jesteś przeciw).

Koszt sms 1,22 zł (z VAT). Numery telefonów nie będą przechowywane, zostaną wykorzystane tylko na potrzeby sondy i usunięte zaraz po jej zakończeniu.

Kilka dni temu wszystkich zszokowały dane wielkopolskiego kuratorium oświaty. Według nich, nawet połowa uczniów oblałaby maturę z matematyki, gdyby przyszło im pisać ją już teraz. A jak jest w Zachodniopomorskiem? Nasze kuratorium oświaty dopiero przymierza się do zebrania wyników z testów przeprowadzanych
na początku bieżącego roku.

- Nie mamy takich danych - przyznaje Iwona Rydzkowska, rzeczniczka kuratora. - Zamierzamy o nie wystąpić do szkół.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół, z którymi się skontaktowaliśmy, są przerażeni. Zgodnie przyznają, że jest bardzo źle. W liceach uczniowie mają zaledwie trzy godziny matematyki (więcej jest tylko w klasach o profilu ścisłym).

To, zdaniem pedagogów, zbyt mało, aby nadrobić zaległości i przygotować uczniów do matury. Dlatego szkoły wprowadzają dodatkowe lekcje i zajęcia wyrównawcze z matematyki. Uczniowie zaś tłumnie uczęszczają na korepetycje.

- Zaległości sięgają często szkoły podstawowej - przyznaje Bogdan Dziewulski, dyrektor LO nr 7 w Szczecinie. - Wprowadziliśmy dodatkowe godziny z matematyki, a uczniowie piszą testy co dwa miesiące. Widać u nich pewien postęp, ale nie jest to jeszcze to, czego byśmy oczekiwali. Ktoś w ministerstwie nie pomyślał, wprowadzając obowiązkową maturę z matematyki, ale zostawiając zaledwie trzy godziny tego przedmiotu

Podobnego zdania jest Danuta Rodziewicz, dyrektor LO nr 4 w Szczecinie. - Jestem przerażona - mówi. - Będę występować do Urzędu Miasta o sfinansowanie dodatkowych godzin z matematyki. W ciągu trzech godzin nie jest się w stanie nadrobić zaległości z poprzednich lat, z jakimi uczniowie przychodzą do liceum.

Z próbnymi testami radzi sobie jedynie młodzież z klas o profilu ścisłym. Prawdziwy pogrom na maturze może spotkać klasy humanistyczne. W "czwórce" próbnej matury nie zdało 67 procent uczniów z klasy humanistyczno-medialnej. Szkoła ta nie jest bynajmniej wyjątkiem. Podobnie jest w innych placówkach.

Nastroje próbuje uspokoić Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, której podlegają województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie oraz lubuskie.

- Testy były przeprowadzane w drugich klasach, w styczniu br., czyli po trochę więcej niż roku nauki - mówi dyrektor Hryhorowicz. - To zbyt krótki okres, by oceniać przygotowanie do matury. Muszę być optymistką. Ale przyznaję, że jest coraz mniej czasu na to, by poprawić to, co sprawia trudności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński