Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014. Chcesz znaleźć dobrą pracę? Znajomość języka to konieczność - jakiego warto się uczyć?

Małgorzata Klimczak
Matura 2014. Jakie języki warto znać, żeby znaleźć pracę?
Matura 2014. Jakie języki warto znać, żeby znaleźć pracę? archiwum
Matura 2014. W dzisiejszych czasach brak znajomości języków obcych może stanowić poważną przeszkodę w znalezieniu dobrej posady. Z drugiej strony znajomość rzadkich języków jest nie lada zaletą

Na pewno warto znać język angielski. Większość osób wykształconych posługuje się nim w mniejszym lub większym stopniu. Żeby zatem być bardziej konkurencyjnym niż reszta kandydatów, warto znać jeszcze jeden język obcy. W naukę jakiego języka najlepiej zainwestować?

Oczywistym wyborem są języki naszych sąsiadów. Szczególnie tych zachodnich. Największym partnerem handlowym Polski są Niemcy, niemiecki powinien być pierwszym wyborem niezdecydowanych. W imporcie zaś najważniejszym partnerem Rosja. Zatem kolejnym dodatkowym językiem powinien być rosyjski.

Według analiz najważniejszy język biznesowy w Europie to obecnie właśnie język rosyjski. Na trzecim miejscu plasują się języki francuski i włoski. Obroty w handlu zagranicznym z tymi krajami od lat są duże, a z uwagi na niewielką odległość i niższe koszty pracy w Polsce wiele francuskich i włoskich firm otwiera u nas swoje filie i fabryki.

Coraz większego znaczenia nabiera też język chiński (zwłaszcza dialekt mandaryński). Na razie jego znajomość w Polsce jest niewielka, ale z czasem może być coraz bardziej pożądana na rynku pracy.

Kolejną grupą języków, których znajomość może być bardzo korzystnie oceniana przez pracodawców, są języki mało popularne. Mowa tutaj o językach, które przydają się głównie w firmach obsługujących klientów z całego świata, ale w wąskim zakresie outsourcingu, jak wsparcie IT lub księgowość.

Wiele międzynarodowych korporacji ma departamenty, które zatrudniają osoby z biegłą znajomością portugalskiego, węgierskiego, japońskiego. Odrębną grupą mało znanych języków są te skandynawskie. Włada nimi naprawdę nieznaczna liczba Polaków, dlatego są one tak cenne. Świetnie prezentują się na CV, jednak, żeby zrobić z nich użytek, trzeba dotrzeć do pracodawców, którzy mają jakiekolwiek powiązania z Norwegią, Szwecją czy Danią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński