MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz uderzenia gorąca i nocne poty? To może być nie tylko menopauza, ale też poważna choroba wątroby. Same hormony nie pomogą

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Kobiety, które w okresie około- i pomenopauzalnym doświadczają umiarkowanych i ciężkich objawów naczynioruchowych, czyli m.in. uderzeń gorąca albo nocnych potów, są trzy razy bardziej narażone na stłuszczeniową chorobę wątroby związaną z dysfunkcją metaboliczną (MASLD) w porównaniu do pań, u których takich objawów nie ma lub są słabo nasilone.

Spis treści

Objawy menopauzy mogą świadczyć o chorobie wątroby

Uderzenia gorąca i nocne poty to objawy uznawane za symbole menopauzy. Towarzyszą one bardzo wielu dojrzałym kobietom. Teraz okazuje się, że poza uciążliwością, mogą zwiastować także poważne problemy.

Starsza kobieta poci się i chłodzi wachlarzem
Nagłe uderzenia gorąca i pocenie się w nocy mogą oznaczać problemy z wątrobą u kobiet w okresie menopauzy. freepik.com

– Jest to bardzo istotne badanie. Ma kluczowe znaczenie dla zdrowia całego społeczeństwa, ponieważ podkreśla, że uderzenia gorąca i nocne poty mogą sygnalizować zwiększone ryzyko chorób serca i problemów metabolicznych – mówi kierowniczka grupy naukowej, dr Eleni Armeni z Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby związana z dysfunkcją metaboliczną, zwana także MASLD, jest stłuszczeniem wątroby niezwiązanym ze spożywaniem alkoholu, przyjmowaniem leków ani chorobami genetycznymi. Znacząco zwiększa ryzyko miażdżycy i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Za uderzenia gorąca odpowiadają nie tylko wahania hormonów

W badaniu naukowcy starali się przeanalizować prawdopodobieństwo rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby w okresie menopauzy i sprawdzić jej potencjalny związek z objawami naczynioruchowymi. Przebadali 106 kobiet w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym leczonych ambulatoryjnie. Uwzględniali wiek uczestniczek, ich aktywność fizyczną, ilość spożywanego alkoholu, to czy palą papierosy, regularność miesiączkowania i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Okazało się, że u 42 pań z umiarkowanymi do ciężkich objawami naczynioruchowymi ryzyko wystąpienia MASLD było trzykrotnie wyższe (w porównaniu z 64 kobiet, u których objawy były łagodne). Jeszcze bardziej rosło (9,3 razy), gdy ograniczono próbę do osób, u których objawy naczynioruchowe wystąpiły w ciągu pięciu lat po przejściu menopauzy.

– Kobiety doświadczające takich objawów powinny skonsultować się z lekarzem, aby ocenić stan swojego układu krążenia. Do tej pory uderzenia gorąca czy nocne poty postrzegaliśmy przede wszystkim jako wskaźniki niedoboru estrogenów. Nasze badanie sugeruje jednak, że mają one szersze konsekwencje dla zdrowia układu krążenia, związane właśnie z brakiem równowagi hormonalnej – twierdzi dr Armeni.

– Mamy nadzieję, że odkrycie to zachęci podmioty świadczące opiekę zdrowotną do zaoferowania kompleksowego wsparcia kobietom w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym, która wykroczy poza dyskusje skupiające się wyłącznie na hormonalnej terapii zastępczej – podsumowuje autorka badania.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masz uderzenia gorąca i nocne poty? To może być nie tylko menopauza, ale też poważna choroba wątroby. Same hormony nie pomogą - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński