Marek Rupiński z podszczecińskiej gminy Dobra zwycięzcą kolarskiego ultramaratonu Race Across America

Marcin Siemlak
Marek Rupiński zwycięzcą ultramaratonu Race Across America
Marek Rupiński zwycięzcą ultramaratonu Race Across America Race Across America
Marek Rupiński najszybciej spośród wszystkich mężczyzn pokonał trasę Race Across America 2023! Mieszkaniec gminy Dobra pokonał prawie 5000 kilometrów w 10 dni, 5 godzin i 27 minut.

Amerykański ultramaraton ma już ponad 40-letnią tradycję. Zawodnicy przejeżdżają przez 12 stanów i kilka stref czasowych. Start w okolicach San Diego w Kalifornii, a meta w Annapolis koło Waszyngtonu. Wyzwaniem jest nie tylko olbrzymi dystans. Do pokonania są bowiem trzy pasma górskie, łącznie ponad 50 tysięcy metrów przewyższeń.

Marek Rupiński uzyskał prawo udziału w Race Across America wygrywając w ubiegłym roku liczący 3600 kilometrów wyścig dookoła Polski (Race Around Poland). Do tegorocznej edycji wyścigu przystąpiło 30 zawodników i zawodniczek – 6 pań i 24 panów. Marek Rupiński był jednym z dwóch Polaków rywalizujących w najmłodszej kategorii wiekowej, czyli mężczyzn do lat 50. Ultrakolarz prowadził przez większość rywalizacji i przeciął linię mety jako pierwszy – 4884 kilometrów pokonał w 10 dni, 5 godzin i 27 minut, co daje średnią 19,9 km/h.

Kolarstwem szosowym na poważnie zajął się dopiero w wieku 42 lat. Jak sam mówi, sport od zawsze był obecny w jego życiu, ale nigdy nie był zawodowym sportowcem. Jego przygoda z kolarstwem rozpoczęła się późno, gdy był już po czterdziestce i ruszył na przejażdżkę pożyczonym rowerem.

- Na dzień dobry przejechałem sto kilometrów bez żadnego bólu i zmęczenia. Okazało się, że mam predyspozycje, dobrze się z tym czuję i idą za tym dobre wyniki - wspominał w rozmowie z "Głosem".

Bez problemu radził sobie z coraz dłuższymi dystansami, aż postanowił wziąć udział w zawodach. Wtedy potwierdziło się, że jest stworzony do jazdy na długich dystansach.