Marcin Grynkiewicz Sportowcem Stargardu 2009 (zobacz zdjęcia z gali finałowej)

Grzegorz Drążek [email protected]
Marcin Grynkiewicz (w środku) został wybrany Sportowcem Stargardu 2009.
Lekkoatleta na pierwszym miejscu, koszykarz na drugim, karateka na trzecim. O takim rozstrzygnięciu zdecydowali nasi Czytelnicy wspólnie z kapitułą.
Sportowiec Stargardu 2009

Podobnie jak w ostatnich latach, o wyborze Sportowca Stargardu 2009 decydowali mieszkańcy i przedstawiciele stargardzkiego środowiska sportowego. Czytelnicy głosowali na kuponach z naszej gazety. Zwycięzca tego głosowania dostał 36 plebiscytowych punktów, a każdy kolejny zawodnik odpowiednio o dwa punkty mniej. Do tej punktacji dodano punkty przyznane przez sześciu reprezentantów kapituły. Każdy z nich wybierał piątkę sportowców przyznając im odpowiednio 10, 8, 6, 4 i 2 pkt. Po dodaniu wszystkich punktów poznaliśmy rozstrzygnięcia czternastej edycji plebiscytu, organizowanego przez "Głos", prezydenta Stargardu i stargardzki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Dzisiaj wieczorem na gali finałowej w Stargardzkim Centrum Kultury ogłoszono wyniki.

Zwycięzcą jest Marcin Grynkiewicz z Ludowego Klubu Sportowego Pomorze. Wybór był jednogłośny, bo zarówno Czytelnicy, jak i kapituła, najwięcej punktów przyznali właśnie jemu. W sumie zgromadził ich 74. 20-latek miał udany poprzedni sezon. W 2009 roku został mistrzem kraju juniorów w biegu na 400 m zarówno w hali, jak i na stadionie. Wywalczył też mistrzostwo kraju juniorów w przełajach na 3000 m. Wystartował też w mistrzostwach Europy juniorów na 400 m i był tam siódmy. W nagrodę za zwycięstwo w plebiscycie dostał 3 tysiące złotych od prezydenta miasta Sławomira Pajora. Tytuł Sportowca Stargardu zdobył drugi rok z rzędu.

Podobnie jak rok temu, lekkoatleta wyprzedził w klasyfikacji koszykarza. Drugie miejsce i 1,5 tys. zł od stargardzkiego starosty Waldemara Gila zdobył center Spójni Wiktor Grudziński, który uzbierał 64 plebiscytowe punkty. To jeden z głównych autorów ubiegłorocznego sukcesu stargardzkiego klubu, którym było wywalczenie awansu do I ligi. Tutaj także Czytelnicy i kapituła byli zgodni w ocenie. Jedni i drudzy przyznali mu drugie miejsce.

Trzecie przypadło Sebastianowi Gruszeckiemu z Klubu Karate Kamikaze, który dostał w głosowaniu mieszkańców i kapituły 44 punkty. 21-latek w minionym roku zwyciężył w konkurencji kata indywidualne w mistrzostwach kraju w Śremie. Na mistrzostwach świata organizacji WUKF wywalczył brązowy medal w kata indywidualne i w drużynie. Na niego czekała wczoraj nagroda 800 złotych, od posła Sławomira Preissa.

Pierwszą piątkę uzupełniają piłkarz Błękitnych Tomasz Królak i pięściarz Victorii Nokaut Mateusz Batz. Obaj zgromadzili po 42 punkty i zgodnie z regulaminem o miejscu decydował wynik głosowania naszych Czytelników. A mieszkańcy więcej punktów przyznali piłkarzowi. Królak to podstawowy zawodnik trzecioligowego zespołu, który w 2009 roku wywalczył drugie miejsce w lidze i udział w barażach o II ligę.

Piąte miejsce zajął 17-letni pięściarz, który w minionym roku został mistrzem kraju juniorów i wygrał finał Pucharu Polski w tej kategorii wiekowej. Obaj dostali po 500 złotych, od przewodniczącego rady miejskiej Sebastiana Szwajlika i dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji Zbigniewa Sowy. Pełny ranking plebiscytu Sportowiec Stargardu 2009 wraz z głosowaniem poszczególnych przedstawicieli kapituły opublikujemy za tydzień w "Głosie Stargardzkim".