Liga Północna i PiS razem w wyborach do europarlamentu?...

  Liga Północna i PiS razem w wyborach do europarlamentu? Matteo Salvini: Czuję się znakomicie przy jednym stole z Kaczyńskim [WYWIAD]

  Wojciech Szczęsny

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Czuję się znakomicie, siedząc przy jednym stole z Jarosławem Kaczyńskim - mówi w rozmowie z nami Matteo Salvini, wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch oraz lider Ligi Północnej.
  Nie przypominam sobie wizyty jakiegokolwiek włoskiego polityka, która wywołałaby w Polsce takie zainteresowanie jak Pana.
  Z pewnością może to mieć związek z tym, że wizerunek mój oraz całego włoskiego rządu jest mocno przerysowany. Podobny problem mają zresztą także polskie władze. Tymczasem wbrew temu, co mówią i piszą niektórzy, wśród nas nie ma żadnych ekstremistów czy faszystów. Jesteśmy normalnymi ludźmi. Kiedy dziennikarze opisują nas w nieprawdziwy sposób, ludzie potrafią różnie reagować.

  W jakim miejscu znajduje się dziś Europa?
  To bez wątpienia historyczny moment. Z mojego punktu widzenia, majowe wybory do Parlamentu Europejskiego mogą być ostatnią szansą na ratunek dla Unii Europejskiej, którą w ostatnich latach europejscy biurokraci wręcz zmasakrowali.

  Co dokładnie ma Pan na myśli, mówiąc o nadejściu „nowej europejskiej wiosny”? Wielu polityków, w tym polska opozycja, krytykowało pański przyjazd, obawiając się, że dąży Pan do rozbicia Unii Europejskiej. Jak Pan na to odpowie?
  Wielkie europejskie marzenie, z którego narodziła się Unia Europejska, zostało zniszczone. W centrum zainteresowania nie znajdują się już takie kwestie jak sprawiedliwy rynek pracy, rodzina czy szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dzisiaj w Unii Europejskiej debatuje się o finansach, multikulturalizmie, bankach oraz - z konieczności - o masowych migracjach. Odnowienie europejskiego marzenia, o którym mówię, oznacza powrót do podstawowych zasad. W kilku sferach Unia Europejska nadal może być przydatna, choćby we wspólnej obronie obywateli przed zagrożeniem terrorystycznym czy też w bezpieczeństwie granic zewnętrznych. Natomiast takie kwestie jak rolnictwo, wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo ochrona środowiska czy system emerytalny powinny pozostać wyłącznie w gestii państw członkowskich.

  Głównym punktem pańskiej wizyty w Warszawie było spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Jest Pan z niego zadowolony?
  To było bardzo dobre spotkanie. Rozmowa znacznie przekroczyła ramy czasowe, które wspólnie sobie założyliśmy. Nie udało nam się poruszyć wielu tematów, które chcieliśmy omówić, ale i tak udało się poruszyć mnóstwo istotnych spraw. Mam nadzieję, że to pierwsze z serii wielu naszych spotkań.

  Może Pan zdradzić, o czym konkretnie rozmawialiście?
  Rozmawialiśmy o przyszłości. O rynku pracy, sytuacji osób młodych, problemie migracji, infrastrukturze, współpracy pomiędzy polskimi i włoskimi firmami...

  A o wspólnych celach politycznych?
  Oczywiście, pojawił się także temat wspólnego marszu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

  Udało się osiągnąć porozumienie?
  Na pewno mogę powiedzieć, że rozpoczęliśmy pracę zmierzającą w tym kierunku. By osiągnąć cel, zawsze trzeba od czego zacząć. Nie należę do osób, które obiecują rozmaite efekty przed ich rzeczywistą realizacją. W wielu sprawach rozmawiało nam się naprawdę sympatycznie, w wielu mówiliśmy jednym głosem. Oceniam, że zgadzamy się w 90 proc. spraw. To znakomity kapitał pod przyszłe rozmowy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów