MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kupujemy więcej zmywarek, mniej telewizorów. Co najchętniej kupują Polacy do domu? Zobacz dane GUS o wyposażeniu gospodarstw domowych

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany w wyposażeniu polskich gospodarstw domowych, które odzwierciedlają rosnące potrzeby i preferencje społeczne. Dane GUS z 2022 roku ukazują nie tylko, co najchętniej kupują Polacy do domu, ale także ciekawe różnice w tej kwestii między mieszkańcami miast a wsi. Zobacz, ile procent rodzin w Polsce zrezygnowało z telewizora i pralki na rzecz posiadania zmywarki i kilku telefonów komórkowych.

Spis treści

Co najchętniej kupują Polacy do domu?

Dane GUS pokazują, że w ostatnich latach Polacy masowo rezygnują z posiadania w domu telewizora. Co ciekawe, w tym samym czasie w polskich gospodarstwach domowych wzrosła liczba zmywarek i telefonów komórkowych. Tych ostatnich zazwyczaj jest kilka w jednej rodzinie. Jeszcze w 2003 roku, czyli przeszło 20 lat temu, mniej niż połowa Polaków mogła pochwalić się tym gadżetem.

wnętrze sklepu ze sprzętem AGD
W ostatnich latach telewizora pozbyło się nawet kilka milionów Polaków. Co w zamian kupują Polacy? 123RF/starush

To, że ludzie kupują telefony komórkowe i mają ich nawet po kilka sztuk, dziwić raczej nie powinno. Nieco zaskakujący może być natomiast fakt, że w polskich domach goszczą one częściej niż pralki! Te w 2022 roku były na wyposażeniu mniej niż 94 proc. gospodarstw domowych. Z danych GUS wynika, że Polacy coraz częściej kupują sprzęty, dzięki którym mogą oszczędzić czas. Niesłabnącą popularnością cieszą się zatem zmywarki i mikrofalówki.

Od 2003 r. pokonaliśmy w tym obszarze bardzo długą drogę. W tym czasie popularność mikrofalówek wzrosła prawie trzykrotnie, a zmywarek aż 17-krotnie – podaje HREIT Investment.

wykres z danymi
materiał prasowy/HREIT

Coraz więcej bogatych Polaków. Co kupują bogaci?

Zamożniejsze rodziny najchętniej inwestują w nowy samochód. Trzy na cztery rodziny ma przynajmniej jedno auto. Samochody bowiem są na wyposażeniu prawie 73 proc. gospodarstw domowych. W 2022 r. odnotowano największy wzrost liczby gospodarstw domowych wyposażonych w przedmioty trwałego użytku, zwłaszcza w motocykle, skutery, motorowery (o 15,8 proc.) oraz zestawy kina domowego (o 8,8 proc.)

Czego Polacy kupują mniej?

Największy spadek zainteresowania kupnem wystąpił w przypadku:

  • urządzenia do odbioru TV satelitarnej lub kablowej – spadek o 5,7 proc.,
  • oraz sprzętu do odbioru, nagrywania i odtwarzania dźwięku – spadek o 5,3 proc.

Jednocześnie we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych zaobserwowano spadek liczby gospodarstw domowych wyposażonych w urządzenie do odbioru TV satelitarnej lub kablowej (największy dotyczył gospodarstw domowych rolników – o 8,9 proc.).

Poziom wyposażenia gospodarstw domowych w przedmioty trwałego użytku zależy w dużym stopniu od ich sytuacji materialnej.

Gospodarstwa najbogatsze (V grupa kwintylowa) były znacznie lepiej wyposażone niż gospodarstwa najuboższe (I grupa kwintylowa). Warto jednak zaznaczyć, różnice w stopniu wyposażenia pomiędzy V i I grupą kwintylową zmniejszyły się w stosunku do 2021 r., a najbardziej w przypadku samochodu osobowego – o 0,7 p. proc. Wystąpił natomiast wzrost różnicy w stopniu wyposażenia w zmywarkę do naczyń w stosunku do roku poprzedniego – o 4,4 p. proc. – podaje raport GUS.

Kupujemy więcej zmywarek, mniej telewizorów. Co najchętniej kupują Polacy do domu? Zobacz dane GUS o wyposażeniu gospodarstw domowych
GUS

Jeżeli chodzi o posiadanie nowoczesnego sprzętu (urządzenia z dostępem do Internetu, smartfony itp.), odnotowano niewielkie różnice między gospodarstwami domowymi w miastach i na wsi (odpowiednio o 0,5 punktu procentowego i 2,6 punktu procentowego na korzyść wsi). Co ciekawe znacznie większy odsetek gospodarstw domowych na wsi w porównaniu do miast posiadał:

  • rower (o 23,9 punktu procentowego),
  • samochód osobowy (o 17,2 punktu procentowego),
  • motocykl, skuter i motorower (o 6,4 punktu procentowego).

W porównaniu z rokiem 2021, zauważono zmianę w stopniu wyposażenia w nowoczesny sprzęt, a w roku 2022 gospodarstwa domowe na wsi po raz pierwszy były lepiej wyposażone w tego rodzaju urządzenia niż mieszkańcy miast – czytamy w raporcie GUS.

Na co Polacy wydają zaoszczędzone pieniądze?

Co Polacy robią z zaoszczędzoną gotówką? Patrząc na dane GUS, przeznaczamy ją przede wszystkim na rozrywkę i gadżety. Świadczy o tym popularność telefonów komórkowych oraz komputerów. Ten drugi sprzęt ma obecnie ponad trzy czwarte Polaków. W porównaniu do 2003 r. oznacza to prawie trzykrotny wzrost.

Ale tzw. poduszkę finansową inwestujemy nie tylko w drogie gadżety. Osoby reprezentacje tzw. klasę średnią korzystają z rosnącego dostępu do dóbr konsumpcyjnych, które są dostępne na rynku. Ich zainteresowania skupiają się głównie na kulturze, edukacji i podróżach. Coraz częściej korzystają z basenów, spa i salonów masażu.

Usługi - analiza
materiał prasowy/Oferteo

Polacy, którzy decydują się na postawienie domu, coraz częściej podejmują też decyzję o budowie basenu lub sauny. Trend ten potwierdza analiza danych z serwisu usług online Oferteo.pl. Od 2021 roku zainteresowanie takimi usługami, jak budowa basenów, saun czy jacuzzi znacząco wzrosło. Obecnie serwis notuje blisko 1000 zapytań rocznie dotyczących każdej z powyższych opcji.

Widzimy, że Polacy upodobali sobie pewne usługi, które do tej pory uznawane były za „luksusowe” Posiadanie w domu łaźni czy jaccuzi niewielu już dziwi – mówi Martyna Głowińska-Gryglewska z Oferteo.pl.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kupujemy więcej zmywarek, mniej telewizorów. Co najchętniej kupują Polacy do domu? Zobacz dane GUS o wyposażeniu gospodarstw domowych - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński