Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulisy zdrowia: Ospa. Groźna, ale można się ustrzec [wideo]

Anna Folkman
Anna Folkman
Nie trzeba wiele, by zarazić się ospą wietrzną. Pytanie tylko, czy dziecko przejdzie ją łagodnie, czy może z tego powodu trafi do szpitala. Dla kogo jest szczególnie groźna? Jak ją rozpoznać? Jak leczyć? O ospie w Kulisach zdrowia rozmawiamy z ordynatorem oddziału dziecięcego szpitala przy ul. Arkońskiej - lek. med. Józefem Rudnickim.

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną szerzącą się głównie wśród dzieci. Najczęściej występuje między 2 a 5 rokiem życia dziecka. Wywołuje ją wirus VZV, przenoszony drogą kropelkową.

Okres wylęgania choroby to 11-21 dni. Po tym czasie ujawniają się objawy zwiastunowe takie jak: pogorszenie samopoczucia, ból głowy, osłabienie, gorączka (raczej nie wysoka) oraz brak apetytu u dziecka. Pełny rozwój choroby ma najczęściej miejsce w 2-3 dni po zaobserwowaniu objawów początkowych.

Wtedy też pojawia się swędząca wysypka. Zazwyczaj w pierwszej kolejności ujawnia się na tułowiu, po czym rozprzestrzenia się na inne partie ciała, obejmując nie tylko skórę, ale również błony śluzowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński