Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchenna elegancja

Dorota Warcman, 8 października 2004 r.
Wyglądem przypominają stylowy mebel kuchenny, ale mnogość modeli, różnorodność funkcji, skomplikowana symbolika i nazewnictwo mogą przyprawić o zawrót głowy.

Kuchnie ceramiczne mają wielu zwolenników, ale i przeciwników. Tych ostatnich głównie ze względu na źródło zasilania, czyli prąd, który wciąż jest nieporównywalnie droższym źródłem energii niż gaz ziemny wykorzystywany w tradycyjnych kuchniach. Niestety jest, to problem użytkowników wszystkich kuchenek elektrycznych, nie tylko ceramicznych.

Różnice

Maszynki z płytą ceramiczną wywodzą się od tradycyjnych kuchni zasilanych energią elektryczną, ale różnią się od nich wyglądem, wydajnością, konstrukcja pól grzewczych i sposobem instalacji. Do najważniejszych cech takiej płyty trzeba także zaliczyć możliwość dopasowania pół grzewczych do dna naczynia, szybkie nagrzewania się (ok. cztery, pięć razy krócej niż w standardowych kuchenkach elektrycznych), a co za tym idzie oszczędność prądu.

Pod ceramiczną powierzchnią skrzętnie skryte zostały urządzenia grzejne, które w postaci czerwonych "ognisk" stają się widoczne dopiero po włączeniu maszynki.

Nowe pomysły

Budowa i sposób działania ceramicznej płyty grzewczej zmienia się pod wpływem coraz nowszych pomysłów architektów. Przekształceniom ulęgają również najważniejsze elementy takie jak np. pola grzewcze. Do ich konstrukcji w zależności od modelu wykorzystywane są spirale lub halogeny.

Standardowe urządzenia maja 2-4 pola grzewcze. Wśród których zazwyczaj znajduje się również pole podtrzymujące ciepło. Dzięki czemu nawet spóźnialscy mają szansę zjeść ciepły obiad, czy kolację.

Spirale i halogeny

Tradycyjne pola grzewcze można podzielić na spiralne i halogenowe.

Pierwsze z nich należą do najbardziej rozpowszechnionych, a proces grzania polega na nagrzewaniu się specjalnych spiral umieszczonych pod ceramiczna płytą.

W modelach halogenowych wykorzystuje się natomiast specjalnie skonstruowana halogenowe grzałki równomiernie nagrzewające całą powierzchnię pola. Dzięki temu szybciej i skuteczniej ogrzewane jest używane do gotowania naczynie.

Ciekawym wykorzystywanym w niektórych modelach maszynek rozwiązaniem jest podzielenie lub poszerzenie pola grzewczego, które dostosowuje się kształtem i wielkością do ustawianego na nim naczynia.

Regulacja pola grzewczego

Podzielone pole grzewcze pozwala regulować jego średnicę w zależności od aktualnych potrzeb, np. gotując w niewielkim garnku, ustawiamy gałkę w ten sposób, że nagrzewać będzie się tylko część płytki wielkością zbliżoną do powierzchni garnka.

Poszerzone pole grzewcze daje jeszcze większe możliwości. Dwa zintegrowane elementy - jeden w kształcie koła, a drugi przypominający elipsę, pozwala na gotowanie w naczyniach o nietypowych kształtach takich jak brytfanna czy podłużny półmisek.

Ulepszenia

Dodatkowym wyposażeniem kuchni ceramicznych mogą być szybkogrzejące grzałki. Kilkakrotnie szybciej się rozgrzewają i w ciągu kilku sekund nagrzewają całe pole do pożądanej temperatury.
Innym ulepszeniem, spotykanym np. w urządzeniach firmy Amica, jest system automatycznego gotowania, który po wcześniejszym zaprogramowaniu samoczynnie dostosowuje się do poszczególnych faz gotowania.

Na takim "palniku" nawet mleko nie wykipi. W zapomnienie pójdzie również przykra niespodzianka w postaci wygotowanej wody np. z ziemniaków.

Ceny

Kuchnie ceramiczne podobnie jak wiele innych nowoczesnych urządzeń AGD kosztują. Trudno jednoznacznie określić ile, ponieważ rozbieżność cenowa jest bardzo duża. Zależy od wyposażenia i funkcji nie tylko płyty grzejnej, ale również piekarnika oraz dodatkowych funkcji i zabezpieczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński