Nasza Loteria

Kryzys psychiczny to nie słabość charakteru. Jak sobie z nim poradzić?

Materiał informacyjny - MAKMENTIS
Świadomość na temat zdrowia psychicznego rośnie, jednak w tym temacie wciąż jest wiele do zrobienia. Dlatego spotkaliśmy się z jednym z lekarzy z Centrum Zdrowego Umysłu MakMentis, Kevinem Riedelem, by dowiedzieć się nie tylko jak reagować na zbliżający się kryzys, ale też czego można się spodziewać po wizycie w profesjonalnym gabinecie

W jakim momencie najczęściej osoby w kryzysie zgłaszają się po pomoc do specjalistów?

- Osoby w kryzysie często szukają pomocy u specjalistów w momencie, gdy nasilenie problemów, z którymi się borykają staje się dla nich trudne do zniesienia i w sposób znaczący wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Najczęściej zgłaszanymi objawami są: nasilony lęk, niepokój, obniżenie nastroju, zaburzenia snu czy koncentracji. Często podłożem tego stanu są trudności w relacjach interpersonalnych, konflikty rodzinne, problemy zawodowe, czy inne traumy, których doświadczyli.

Zaburzenia takie jak - ataki paniki, stany lękowe czy depresja to problemy, które w ostatnich latach nasiliły się w społeczeństwie czy po prostu zaczęło się tym więcej mówić? Co jest ich przyczyną?

- W ostatnich latach ogólna świadomość na temat zdrowia psychicznego znacząco wzrosła. Kampanie społeczne, media społecznościowe i edukacja przyczyniły się do tego. Współczesny tryb życia jest w wielu aspektach bardziej stresujący i wymagający, niż w przeszłości. Wysokie oczekiwania, presja społeczna, trudności ekonomiczne mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zaburzeń psychicznych. Warto jednak zaznaczyć, że przyczyny zaburzeń i chorób psychicznych są złożone i wieloczynnikowe. Obejmują udział czynników genetycznych, biologicznych, psychospołecznych i środowiskowych. Postępy w dziedzinie zdrowia psychicznego, w tym poprawa diagnostyki i dostępności opieki psychiatrycznej, mogą prowadzić do wykrywania większej ilości zaburzeń psychicznych.

Jakie objawy powinny zwrócić uwagę osoby chorej, a raczej tej, do której choroba się zbliża? I z drugiej strony, co powinno zaniepokoić osoby z otoczenia tych, których kryzys dogania?

- W przypadku kryzysu psychicznego warto zwrócić uwagę na takie objawy jak: nagłe zmiany nastroju - lęk, smutek lub drażliwość, które wydają się być nieproporcjonalne do okoliczności. Następna jest izolacja społeczna - osoba staje się wycofana i unika kontaktów z innymi, zwłaszcza jeśli wcześniej była towarzyska. Do tego można też dodać trudności w funkcjonowaniu codziennym przy zwykłych obowiązkach czy też zmiany w nawykach jedzeniowych i snu. Na pewno zwiększony stres i niepokój, nadmierne zamartwianie się, lęki, ataki paniki lub poczucie ciągłego zagrożenia, trudności w koncentracji i myśleniu - problemy z zapamiętywaniem, skupieniem się i podejmowaniem decyzji.

Istotnym problemem w kryzysie jest też poczucie wstydu osób, które zmagają się z problemem. Jak sobie z tym poradzić i jak o pomoc poprosić?

- Ważne jest, aby zrozumieć, że choroby czy zaburzenia psychiczne nie są wynikiem słabości. To pogorszenie stanu zdrowia, które mogą dotyczyć każdego, niezależnie od siły charakteru. Pomocne może być podzielenie się swoją decyzją z kimś, komu się ufa. Bliski przyjaciel czy rodzina mogą być źródłem wsparcia i zrozumienia. Wizyta u psychiatry to krok w kierunku zdrowia psychicznego.

Kiedy już uda się pacjentowi dostać na wizytę od czego taka wizyta się zaczyna? Czy trzeba się specjalnie przygotować?

- Psychiatra rozpocznie wizytę od zadawania pytań dotyczących stanu psychicznego, symptomów, przebiegu choroby oraz innych aspektów życia. Ważna jest historia medyczna, wcześniejsze choroby, dotychczasowe hospitalizacje czy leczenie psychiatryczne oraz aktualnie przyjmowane leki. Dobrym pomysłem jest przygotowanie listy pytań i tematów, które chciałoby się omówić na wizycie, aby nie zapomnieć o istotnych kwestiach. Należy pamiętać, że psychiatrzy są wysoko wykwalifikowani i przeszkoleni, aby pomagać osobom z zaburzeniami psychicznymi. Ich celem jest udzielenie wsparcia i leczenie, nie osądzanie.

Czy leczenie zawsze oznacza leki i jak długo leczenie może trwać?

- Leczenie zaburzeń psychicznych nie zawsze oznacza stosowanie leków. Bardzo istotna jest psychoterapia, której często tylko uzupełnieniem może być farmakoterapia. Czas trwania leczenia jest uzależniony od rodzaju zaburzenia, indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu psychicznego w jakim zgłosił się po pomoc. Do niefarmakologicznych metod leczenia należy coraz popularniejsza przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, o której chętnie opowiemy podczas indywidualnego spotkania.

MakMentis

ul. Bohaterów Warszawy 83c/2,
71-061 Szczecin
tel. +48 690 465 937
e-mail: [email protected]
www.makmentis.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński