Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Coraz więcej ozdrowieńców, ale ich osocza nie przybywa. Jest zapotrzebowanie

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Łukasz Gdak
Do tej pory w Zachodniopomorskiem z zakażenia koronawirusem wyzdrowiały 1 553 osoby. Ich osocze może zablokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie apeluje do ozdrowieńców o oddawanie krwi.

Osocze oddawać mogą osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu Covid-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i zostały uznane za zdrowe. Tak pobrana surowica zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

- Osocze wciąż jest nam potrzebne. Paradoksalnie, kiedy ozdrowieńców było mniej, a ruszaliśmy z pobieraniem ich krwi, zgłaszało się więcej osób. Teraz tych, którzy wyzdrowieli jest więcej, ale przychodzi ich proporcjonalnie mniej - mówi Anna Lipińska, zastępca dyrektora RCKiK w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

W tej chwili surowica ze Szczecina obsługuje region, a także inne ośrodki w Polsce. Lipińska podkreśla, że nie ma się czego obawiać, bo pobieranie osocza jest zabiegiem dokonywanym od wielu lat przy okazji także innych infekcji (m.in. pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, grypy A (H1N1) oraz wirusem "ptasiej" grypy A (H5N1).

Kto może stać się dawcą osocza?

Oczywiście poza wymogiem przechorowania Covid-19 lub bezobjawowego zakażenia koronawirusem i negatywnych wyników kolejnych testów (co najmniej 14 dni od ostatniego badania), trzeba być w wieku 18-60 lat. Dawcy nie powinni w przeszłości przechodzić transfuzji krwi lub jej składników.

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania. Należy dzwonić do RCKiK w Szczecinie, tel. nr 726 530 560 lub 91 424 36 45.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której wzięta z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz na pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.

Z pobranego materiału redukuje się patogeny, dzielony jest on na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażany. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

CZYTAJ TAKŻE:

RAPORT:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński