Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół budowy toalety w parku Chrobrego w Stargardzie

Wioletta Mordasiewicz
Batalię o toaletę publiczną, jaka ma powstać w parku Chrobrego w Stargardzie, stoczyli uczestnicy konsultacji społecznych, które odbyły się w magistracie. Projekt, zatwierdzony przez konserwatora zabytków Wojewódzkiego Biura Ochrony Zabytków w Szczecinie, nie podoba się większości uczestników.

Budowa szaletu to pomysł Alicji Koźlik. Inwestycja ma być realizowana w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Uzyskał on 426 głosów. Koszt budowy oszacowano na około 150 tys. zł.

- Będzie to toaleta kontenerowa, samoobsługowa z aparatem wrzutowym - informuje Wioletta Kmita, projektantka. - Ale nie będzie samoczyszcząca się, ze względu na to, że znacznie zwiększyłoby to koszty. W środku, poza wyposażeniem standardowym, ma mieć przewijak dla małych dzieci. Wysłaliśmy do konserwatora zabytków kilka projektów aranżacyjnych i lokalizacyjnych.

Konserwator zaakceptował bardzo prostą formę toalety. Ma mieć kształt bryły, wykończonej prostymi materiałami o wysokiej jakości. Zalecił maskowanie obiektu pergolami i zielenią. Zgodził się na usytuowane jej w sąsiedztwie placu zabaw dla dzieci. Ma zostać zbudowana niedaleko skośnych schodów, tuż obok rosnących tam cisów. - Jestem w szoku - mówiła na spotkaniu z projektantem Alicja Koźlik. - Nie podoba mi się ani bryła ani materiały z których ma zostać zbudowany ten szalet. Cieszę się, że w końcu toaleta w parku będzie, ale dziwię się, że konserwator zabytków zgodził się na taką betonową bryłę, a odrzucił projekty bardziej pasujące do otoczenia.

- My też byliśmy w szoku - przyznaje Elżbieta Bałaban z magistratu. - Ale to konserwator zatwierdza ostateczne projekty. Proponowaliśmy, by toaleta była bliżej Baszty Morze Czerwone. Nie wyraził na to zgody. Stoi na stanowisku, że obiekty znajdujące się w pobliżu zabytków, nie mają udawać zabytków. Mają mieć prostą formę. Toaleta nie może być w parku dominująca.

Uczestnicy konsultacji długo dyskutowali co dalej robić.

- Trzeba porozmawiać z konserwatorem, chcę poznać jego argumenty - mówi Alicja Koźlik.

Ogrodnik miejski proponuje lustrzaną okładzinę szaletu.

- Zieleń odbijałaby się na nim i cel zamaskowania toalety zostałby osiągnięty - mówi Monika Szczepaniak.

Do Michała Dębowskiego, konserwatora zabytków ma trafić nowa propozycja toalety z lustrzaną elewacją.

Polecamy na gs24.pl:

Osoby, które widziały lub miały kontakt z zaginionym lub posiadają informacje na temat zaginionego proszone są o kontakt z policją.

Zaginęli w 2015 i 2016 roku. Wciąż szuka ich policja [ZDJĘCIA]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński