MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec wykorzystywania rezydentów? Nie można ich zmuszać do pracy w nocnej i świątecznej opiece lekarskiej

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Czy rezydenci mogą pracować w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej? Ministerstwo Zdrowia przyznaje rację Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie
Czy rezydenci mogą pracować w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej? Ministerstwo Zdrowia przyznaje rację Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie archiwum
Szpitale nie mogą zmuszać rezydentów do pracy w nocnej i świątecznej opiece lekarskiej. Ministerstwo Zdrowia przyznaje rację Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie.

Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie otrzymała odpowiedź z departamentu rozwoju kadr medycznych Ministerstwa Zdrowia na pytanie dotyczące zobowiązywania lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne do pracy w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej prowadzonej przez podmiot prowadzący szkolenie specjalizacyjne.

- Okręgowa Rada Lekarska wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienie w sprawie angażu lekarzy będących w trakcie specjalizacji w trybie rezydentury, do pracy w nocnej i świątecznej opieki lekarskiej - tłumaczy Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. - Z odpowiedzi wynika, że szpitale nie mogą zobowiązywać do tego lekarzy - wynika to z analiz prawnych.

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne realizuje je według programu szkolenia w danej dziedzinie medycyny. W aktualnie obowiązujących programach szkoleń specjalizacyjnych nie występuje wymóg pracy i obowiązkowych dyżurów w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. W opinii Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych jednostka nie może zobowiązać lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne do pracy ponad pracę w ramach szkolenia specjalizacyjnego bez zgody lekarza, a co za tym idzie zapis w umowie o szkolenie specjalizacyjne zobowiązujący lekarza do pracy w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej nie powinien mieć miejsca.

Prawnicy z Departamentu Kadr Medycznych podkreślają przy tym, że skierowanie lekarza do nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej w ramach etatu dedykowanego do realizacji szkolenia specjalizacyjnego, które nie ma w programie szkolenia pracy w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, doprowadzi do niezrealizowania wszystkich elementów szkolenia w trakcie trwania umowy o szkolenie specjalizacyjne i wydłużenia szkolenia specjalizacyjnego w trybie poza rezydenckim.

Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, wskazane przez prezesa szczecińskiej OIL dziedziny szkolenia specjalizacyjnego w ramach swoich programów nie przewidują ani obowiązkowych, ani dopuszczalnych dyżurów w nocnej i świątecznej opiece lekarskiej. Ich realizacja więc w tej komórce organizacyjnej podmiotu leczniczego jest możliwa tylko w ramach tzw. klauzuli opt-out po uzyskaniu zgody lekarza w trakcie szkolenia specjalizacyjnego.

Jak przyznaje prezes Michał Bulsa, stanowisko Ministerstwa Zdrowia jest zbieżne z oczekiwaniami lekarzy.

- Jesteśmy gotowi do udzielania porad prawnych lekarzom rezydentom, którzy często są niejako zmuszani do pełnienia dyżurów w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej - zapewnił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński