MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja H2 "Wodór napędem regionu". Szczecin stał się wodorowym sercem Polski

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Konferencja H2 Szczecin "Wodór napędem regionu"
Konferencja H2 Szczecin "Wodór napędem regionu" BS
Jakie gałęzie przemysłu będą zainteresowane wykorzystaniem wodoru, a także jakie wodorowe wyzwania stoją przed nami - rozmawiano na konferencji H2 Szczecin "Wodór napędem regionu".

- Możemy śmiało powiedzieć, że dziś Szczecin jest wodorowym sercem Polski - mówił otwierając konferencję H2 Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. - Zaledwie dwa dni temu w Szczecinie odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie powołania Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, a dziś ponownie spotykamy się w Szczecinie i rozmawiamy o wodorze.

Minister Zyska podkreślał, że celem tych wszystkich inicjatyw związanych z wodorem jest wzmocnienie polskiego wkładu w budowaniu rozwiązań wykorzystujących właśnie wodór jako zieloną energię. Zachęcał do podjęcia wyzwań związanych z tym surowcem w świecie nauki i to przez kształcenie potrzebnych kadr czy tworzenie nowych projektów. Mówił o „budowaniu gospodarki wodorowej”, której celem ma być wykorzystanie wodoru w różnych branżach.

- W pierwszej kolejności beneficjentem tych nowych rozwiązań będzie pewnie transport - zaznaczył minister i podał przykłady polskich miast, które zdecydowały się już na publiczny transport napędzany wodorem.

A dla zachodniopomorskiego wykorzystanie wodoru w transporcie to też nowa flota statków serwisowych dla powstających właśnie na Bałtyku Morskich Farm Wiatrowych, czy wykorzystanie surowca w przemyśle chemicznym, metalurgicznym, petrochemicznym.

- Mamy ambicje, aby być eksporterem technologii wodorowej - podkreślał Zyska. - Musimy konsolidować siły w tym zakresie - dodał.

- I jeśli ktoś myśli, że wykorzystanie wodoru w gospodarce to odległa przyszłość, to jest w błędzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński