Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu dworzec, komu?

ste, 8 grudnia 2005 r.
W naszym województwie jest około dwustu dworców. Zarządza nimi Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Szczecinie. Stan wielu obiektów jest fatalny.

- Tam, gdzie linie kolejowe są nieczynne, staramy się sprzedawać nieruchomości - mówi Mariusz Jankowski, zastępca dyrektora Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP. - Tam, gdzie działają, chcemy oddać we władanie samorządom.

Rozmowy trwają z władzami Choszczna, Drawska Pomorskiego i Połczyna Zdroju.

- Funkcja kolejowa zostanie zachowana, ale część pomieszczeń można wynająć np. straży pożarnej czy PKS-owi - uważa Jankowski. - Wiele nieruchomości znajduje się w dobrych miejscach. Dworzec jest wizytówką kolei, ale też i miasta.

Przykładem na to, że dworce mogą być atrakcyjne jest obiekt nieczynnej już stacji Szczecin-Niebuszewo. Od kilku lat działa tu galeria oraz hotel. To jednak wyjątek. Zdecydowana większość dworców popada z roku na rok w coraz większą ruinę.

Szansę na poprawę sytuacji ma w naszym województwie 5 największych dworców, które latem br. przejęła spółka PKP Oddział Dworce Kolejowe. Należą do nich obiekty w: Koszalinie, Stargardzie, Kołobrzegu, Białogardzie oraz budynki stacji Szczecin Główny. Nowa spółka ma zajmować się gospodarowaniem tymi obiektami, a także pozyskiwaniem funduszy unijnych na ich utrzymanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński