Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klaudia Podkalicka sprawdzi na nowym stanowisku, jak jeżdżą kierowcy. Będzie wiceszefem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Klaudia Podkalicka
Klaudia Podkalicka mat.prasowe
Szczecinianka, Klaudia Podkalicka została zastępcą Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Będzie odpowiadała za odcinkowe kontrole prędkości.

Klaudia Podkalicka z inspektoratem jest związana od kilku lat

Wcześniej pracowała w biurze informacji i promocji GITD. Teraz ma się zająć Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Kierowcy mogą nie znać tej nazwy urzędowej, ale wielu w praktyce doświadczyło działania centrum. To komórka inspektoratu nadzorująca ruch drogowy. Dzięki automatycznej rejestracji wykroczeń, ujawnia przekroczenia prędkości oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Klaudia Podkalicka prywatnie

Klaudia Podkalicka jestem kierowcą rajdowym i wyścigowym. Swoją przygodę z motosportem rozpoczęła w wieku 13 lat, startując w konkursach jazdy zręcznościowej. W wieku 15 lat została członkiem i zawodnikiem Automobilklubu Szczecińskiego, rozpoczynając starty w rajdach samochodowych jako pilot i kierowca. Jest córką Mariusza Podkalickiego, trzykrotnego Mistrza Polski w wyścigach samochodowych. Największe osiągnięcia sportowe uzyskała w rajdach terenowych.

- Motorsport to moja największa satysfakcja, która stanowi kontynuację rodzinnej tradycji - mówi.

Jest zdobywczynią drugiego miejsca w Pucharze Świata podczas rajdu Baja Poland, wicemistrzynią Adac Logan Cup, najszybszą kobietą w historii pucharu KIA LOTOS RACE, a ponadto instruktorką doskonalenia techniki jazdy, dziennikarką, specjalistką ds. bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jest także instruktorem bezpiecznej jazdy. Wielokrotnie wypowiadała się jako ekspert przy okazji różnych zawiłości prawno drogowych lub wypadków. Podkalicka od wielu lat powtarza, że system szkolenia kierowców jest kluczowy dla bezpieczeństwa na drogach.

– Główny problem nie leży w prędkości, ale w tym, że jesteśmy niedoszkoleni. Brakuje miejsc do szkolenia młodych ludzi, żeby mogli się wyładować za kierownicą. Statystycznie faktycznie mamy najwięcej wypadków i coś trzeba z tym zrobić - mówiła w jednym z wywiadów.

A co mówi o prowadzeniu samochodów?

- Niektórym się wydaje, że prowadzenie samochodu jest proste i rozmowa o tym jest kompletnie niepotrzebna. Gdyby tak było, to nie byłoby tylu wypadków. Niektórzy kierowcy nie przewidują skutków swoich zachowań. Stąd rozmowy przez komórkę w trakcie jazdy, jazda pod prąd na autostradzie, nieprzestrzeganie znaków drogowych - dodawała.

Szczecinianki, które zna cała Polska. Potrafisz je rozpoznać...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński