Kiedy największy w Polsce niewybuch zostanie zneutralizowany?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
1944 rok. Personel RAF w czasie załadunku bomby tallboy, która była zrzucona na wyrzutnie V1 we Francji
1944 rok. Personel RAF w czasie załadunku bomby tallboy, która była zrzucona na wyrzutnie V1 we Francji Domena Publiczna
Waży 5,5 tony, ma ponad 6 metrów długości i średnicę prawie 1 m. To bomba znaleziona w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Zanim zostanie podniesiona, trzeba oczyścić pobliskie dno z mniejszych niewybuchów.

- To jeszcze sporo pracy. Nurkowie nie będą wyciągać tallboya zanim teren nie będzie czysty. Dla przykładu powiem, że są tam obiekty ważące nawet 900 kilogramów, które mają 425 kilogramów materiału wybuchowego. I to niecałe 100 metrów od tallboya. Teren musi być bezwzględnie czysty – mówi komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Tallboy to używana w czasie II wojny światowej mniejsza wersja najcięższej bomby lotniczej grand slam o masie 5340 kg. Została skonstruowana przez brytyjskiego inżyniera Barnesa Wallisa według opracowanego przez niego konceptu bomby earth quake (trzęsienie ziemi).

Niewybuch bomby tallboy znaleziono we wrześniu 2019 r. w Kanale Piastowskim. Bomba została zrzucona prawdopodobnie podczas nalotu zakończonego zatopieniem krążownika Lützow w 1945 roku.

Rozmiary i masa bomby były tak duże, że mógł ją przenosić tylko jeden ciężki bombowiec – Avro Lancaster dysponujący odpowiednio dużą komorą bombową.

Po raz pierwszy użyta w czerwcu 1944 roku do niszczenia niemieckich schronów na terenie Francji. Zwłaszcza dotyczyło to schronów dla okrętów podwodnych w miejscowości Lorient, a także Brest i Saint-Nazaire. Licencję na produkcję bomb Tallboy zakupiły także Stany Zjednoczone. Na jej podstawie opracowano tam bombę kierowaną VB-13 Tarzon.

ZOBACZ TEŻ:

Widowiskowa akcja. Saperzy zneutralizowali wybuchowe pamiątk...

ZOBACZ TEŻ:

Saperzy z 5 Pułku Inżynieryjnego ze szczecińskich Podjuch są najlepsi w swoim fachu. Szukają chętnych do służby.- Zapraszamy kobiety i mężczyzn, których cechuje siła i wytrwałość, w szeregi saperskie. Potrzebujemy młodych rąk do roboty, a jest się od kogo uczyć - mówi kapitan Agnieszka Pytko, oficer z 5 Pułku Inżynieryjnego. Najbardziej spektakularna praca sapera to neutralizacja niewybuchów. Droga do mistrzostwa w tym fachu jest jednak długa. ZOBACZ RÓWNIEŻ: Saperzy mają pełne ręce roboty w Policach [ZDJĘCIA]POLECAMY RÓWNIEŻ: Bomba w Policach, ewakuacja i paraliż miasta. W akcji około 400 osób [PODSUMOWANIE, ZDJĘCIA, WIDEO]

Jak zostać saperem? Szczeciński pułk szuka chętnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie