Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy GIF wycofuje leki. Co to oznacza dla pacjenta?

Anna Folkman
Anna Folkman
Rozmowa z Hanną Borowiak z Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Szczecinie.

Co jakiś czas słyszymy o lekach wycofanych z aptek. Jak często zdarzają się takie sytuacje?
Wtedy, kiedy Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmie decyzję o wycofaniu lub wstrzymaniu leków. Do aptek taka informacja trafia od razu. To jest decyzja urzędowa. Czasami przez pół roku jest zupełna cisza a czasami w ciągu tygodnia takich komunikatów mamy kilka. W ubiegłym roku wycofań mieliśmy ok. 70. W tym roku nie było takich sytuacji wiele. Ostatnio wycofania dotyczyły np. środków na afty.

Zobacz też: Leki wycofane z aptek. Sprzedaż wstrzymana PAŹDZIERNIK 2019 Aktualne ostrzeżenia GIF. Tych leków nie można stosować

Leki wycofane ze sprzedaży w aptekach: GIF w ostatnim czasie wycofał bądź wstrzymał w obrocie szereg leków.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Leki wycofane z aptek decyzją GIF. Aktualne ostrzeżenia. Tyc...

Dlaczego leki się wycofuje lub wstrzymuje ich obrót?
Powody są różne. Czasami wycofuje się produkt na wniosek producenta, bo np. lek ma nieodpowiedni zapach, czy wykryto domieszkę substancji w leku, której nie powinno być. Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego przychodzą też alerty z europejskich struktur z informacją, że np. znaleziono jakiś szkodliwy składnik w preparatach. GIF sprawdza, czy takie produkty są w Polsce i wysyła komunikaty do aptek, by lek wycofać. Czasami jest to jedna seria, konkretna dawka, czasami ten sam lek, ale o różnych nazwach itd. Wycofanie oznacza zwrot wadliwych leków przez aptekę do hurtowni. Wstrzymanie jest wtedy, kiedy apteka zgłasza, że ma na stanie taki produkt, zabezpiecza go i czeka na decyzję. Był np. taki przypadek, że produkt był wstrzymany przez 10 miesięcy a potem został on dopuszczony do obrotu.

Kiedy jeszcze bada się leki?
Kiedy pacjent zgłasza w aptece lub lekarzowi, że po zażyciu produktu miał niepokojące objawy czy np. niepokoi go konsystencja leku. Po wstępnej weryfikacji przekazuje się te informacje dalej. Ważne jest by zgłaszać takie sytuacje lekarzowi lub farmaceucie. Kiedy się powtarzają dotyczą wielu osób, są podstawą do kontroli leku.

Zawsze, kiedy bierzemy leki, powinniśmy uważać, a przeczytanie dokładnie dołączonej do nich ulotki powinno poprzedzać zażycie pierwszej dawki. Niestety, wielu z nas to ignoruje, a potem ponosimy tego konsekwencje. Interakcje leków z żywnością są coraz lepiej zbadane: okazuje się, że pewnych produktów żywnościowych powinniśmy unikać zarówno wtedy, gdy stosujemy niektóre leki na stałe, jak i wtedy, gdy używamy ich doraźnie. Zobacz, czego nie jeść, kiedy bierzesz leki!

Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w int...

Jeśli przyniesiemy wycofany z obrotu lek, to dostaniemy zwrot pieniędzy?
Przepisy prawa nie normują tego, co powinien zrobić pacjent. Nie ma informacji o tym, że pacjent powinien produkt oddać do apteki i dostanie zwrot pieniędzy. Komunikat o wycofaniu ma znaczenie dla apteki, która zwraca lek do hurtowni. Bywa czasami, że producent, który wycofuje preparat podaje, żeby oddawać pacjentom pieniądze lub zamieniać lek na inne opakowania. Nie jest to jednak unormowane prawnie i kiedy zapytaliśmy GIF, nie dostaliśmy jasnej odpowiedzi. Jeśli zatem pacjent ma w domu lek wycofany z aptek, powinien dla własnego bezpieczeństwa zaprzestać jego stosowania i oddać go do utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach. Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński