Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kariera po czterdziestce. 9 mitów, które powstrzymują pracowników przed zmianami w życiu zawodowym. Czemu tak bardzo boimy się zaryzykować?

MM
Po czterdziestce, to my jesteśmy tymi starszymi i mądrzejszymi. A jednak, nasz zawodowy rozwój hamuje szereg nieporozumień i lęków. Jak sobie z nimi radzić?
Po czterdziestce, to my jesteśmy tymi starszymi i mądrzejszymi. A jednak, nasz zawodowy rozwój hamuje szereg nieporozumień i lęków. Jak sobie z nimi radzić? unsplash
Po przekroczeniu pewnej granicy wieku, rosną obawy o karierę zawodową. Niestety im jesteśmy starsi, tym boimy się zaryzykować i zmienić pracę. Przez popularne mity bardziej jesteśmy skłonni zaakceptować swoją sytuację, nawet jeśli jest ona dla nas mało korzystna.

Nowa kariera po czterdziestce? Dla wielu pracowników jest to nie do pomyślenia. Im pracownik starszy, tym mniej myśli o zmianie pracy, a tym bardziej przekwalifikowaniu. Wolimy utrzymać etat, choć ten często nie przynosi już takiej satysfakcji, jak kiedyś.

Największą przeszkodą przed zmianą pracy, jest obawa że nowy pracodawca odrzuci nasza kandydaturę tylko ze względu na wiek, tak jakby data urodzenia była jednym kryterium kwalifikacji. Takie myślenie jest jednak zgubne i może tworzyć wewnętrzną blokadę. Podobnie będzie z oczekiwaniami finansowymi. Jeśli jesteśmy skuteczni jako pracownicy, nasza wartość wzrośnie.

5 oznak, które świadczą o nieprofesjonalnym CV. Sprawdź jaki...

Kluczem do sukcesu jest jednak zdrowe podejście. Przemyślmy swoją kandydaturę pod kątem pracodawcy, tj. jakie korzyści może odnieść firma, jeśli to my zostaniemy zatrudnieni. Oceńmy nasze dobre strony i jak moglibyśmy je zaprezentować w CV oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jesteśmy cenni, udowodnijmy to.

Nie należy również myśleć o tym czym poradzimy sobie w nowym miejscu lub czy będziemy tak samo produktywni, jak młodsi współpracownicy. To nie wiek o tym decyduje, lecz doświadczenie oraz umiejętność adaptacji i samorozwoju. Wszystko więc zależy od naszej aktywności.

Zmiana pracy w sytuacji kiedy mamy już pewien bagaż doświadczenia zawodowego, może oznaczać także zmniejszenie obowiązków lub niższe stanowisko. Musimy się z tym liczyć, jednak nie tratujmy tego jako argument przeciwko zmianom, bo te nie oznaczają zawsze awansu.

Panuje ogólna zasada, że do pracy w dużej firmie bardziej stworzone są osoby silnie ukierunkowane na sukces, lubiące rywalizację i osiąganie kolejnych celów zawodowych. Jednak nie tylko takie predyspozycje są kluczem do odnalezienia się w tym środowisku. Ważne są umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.

6 zasad, które pomogą nam przetrwać w korporacji. Nie wystar...

Taki reset może być bardzo korzystny dla pracownika. Dzięki złapaniu oddechu możemy spojrzeć na wiele spraw z dystansu, przemyśleć dalsze kroki, a czas wolny poświęcić najbliższym.

Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na wszelkie zmiany, które wniosą coś pozytywnego. Każdy pracownik, póki nie pójdzie na emeryturę, powinien planować swoją karierę i nieustanie się rozwijać. Tylko w takim sposób mamy szansę osiągnąć sukces i satysfakcję z wykonywanej pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński