Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś właśnie po przebytej grypie lub tuż po przeziębieniu? Jak wzmocnić organizm?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Jesteś właśnie po przebytej grypie lub tuż po przeziębieniu i nie masz ochoty na kolejne dni w łóżku. Co zrobić, aby nie dopadły cie ani wirusy, ani bakterie? Jak odzyskać formę?

Nie da się ukryć, że do formy sprzed choroby nie wrócisz od tak, od ręki. Nad tym też musisz popracować. Ale co robić? Zacznij od diety, bo to teraz ona jest najważniejsza. Pamiętaj, że walka z infekcją wyczerpuje cały organizm.

Po chorobie musisz zmienić trochę tryb życia. Dużo wypoczywaj, leż, śpij. Kładź się wcześnie, kosztem filmu czy książki. Zbawienne działanie ma świeże powietrze. Postaraj się codziennie pospacerować przynajmniej przez pół godziny, możliwie nie przy ulicy, ale w parku czy na skwerku. Dotleniony organizm hartuje się i zyskuje nowe siły do walki. I nie martw się brakiem apetytu. Wykorzystuj produkty świeże, dobrej jakości, jak najmniej przetworzone.

Idealne są warzywa – lekko strawne, pełne mikroelementów, witamin i sycące. Najwięcej wartości mają jarzyny świeże, gdy ich brak, warto sięgnąć po mrożonki. Najlepiej gotować je na parze, a jeśli w wodzie, to nie wylewaj wywaru, tylko zrób na nim zupę jarzynową. Nie zapominaj o czosnku i cebuli – zawierają mnóstwo bakteriobójczych fitoncydów. I używaj ziół, które pobudzają apetyt i pomagają w przyswajaniu pokarmu. Prawdopodobnie szczególnie potrzebujesz witaminy A (dużo jej w jajkach, w żółtych i czerwonych warzywach). Potrzebujesz też witaminy C (najwięcej jej w papryce, natce pietruszki, kiwi). Na pewno masz niedobory witamin z grupy B (obfitują w nie pestki słonecznika, orzechy, gruboziarniste kasze).

Prawdziwą bombą białkową i energetyczną są orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika. Najlepiej uprażyć je na suchej patelni – zyskują nowy smak i łatwiej je się wtedy trawi. Są bardzo kaloryczne (w 100 g maja ok. 600 kcal), ale też pełne witamin, dobrego tłuszczu (z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi) i soli mineralnych. Kilka orzechów czy migdałów dziennie będzie więc znakomitą wysokobiałkową przekąską.

Rekonwalescencja powinna trwać z dwa tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński