Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziemy za chlebem do Hiszpanii

(maw)/www.pomorska.pl
sxc.hu
Kogo potrzebują do pracy Hiszpanie? Przedstawicieli wielu branż. Sprawdź, czy masz szansę na zatrudnienie.

Hiszpania otworzyła swój rynek pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej dopiero 1 maja 2006 roku. Oznacza to, że od tej pory możemy na Półwyspie Iberyjskim pracować legalnie i nie musimy starać się o jakiekolwiek pozwolenia na podjęcie zatrudnienia.

Jak informują na Europejskim Portalu Pracy, obcokrajowcy najczęściej zatrudniani są do prac, którymi nie chcą zajmować się Hiszpanie, np.:
- do prac rolniczych,
- przy zbiorach owoców i warzyw. Zazwyczaj jest to praca sezonowa. Za godzine można zarobić od 4 do 5 euro.

Dość łatwo można znaleźć pracę w gastronomii, gdzie najbardziej pożądani są:
- kelnerzy dobrze władający językiem hiszpańskim oraz
- kucharze. Pracując na tych stanowiskach zarobić można około 970€-1200€ miesięcznie.

Oprócz tego w Hiszpanii jest zapotrzebowanie na:
- marynarzy,
- rybaków,
- sprzedawców,
- sprzątaczki,
- robotników budowlanych oraz
- osoby zajmujące się opieką nad dziećmi i ludźmi starszymi.

Pracy w Hiszpanii najlepiej szukać w tamtejszych urzędach pracy lub pytać bezpośrednio u pracodawców.

Jakie zarobki oferują hiszpańscy pracodawcy? O obowiązujących ustawowo stawkach płacy minimalnej informujemy w infografice powyżej.

Warto wspomnieć, że w przypadku, gdy wymiar pracy wynosi jedną godzinę, to stawka minimalna za tę godzinę (tzw efektywnie przepracowaną), wynosi 2,14 euro. Natomiast, jeśli liczba dni pracy rocznie wynosi mniej niż 120, to wówczas minimalna stawka dzienna wynosi 21,80 euro.

Jak zaznaczają na Europejskim Portalu Pracy, jeśli któreś z wyżej wymienionych świąt wypada w niedzielę, poniedziałek następujący po tym dniu jest dniem wolnym od pracy. Jeśli natomiast przypada w środku tygodnia, przenoszony jest na poprzedzający je poniedziałek.

Niestety, jeśli szybko nie uda nam się znaleźć pracy w Hiszpanii, to nie możemy liczyć na jakąkolwiek pomoc finansową od tamtejszego urzędu pracy. Dostęp do świadczeń dla bezrobotnych uzyskamy dopiero po przepracowaniu minimum 12 miesięcy.

Stawka podatkowa dla osób fizycznych jest progresywna. Oznacza to, że im większe dochody osiągamy, tym więcej musimy zapłacić podatku. Wysokość stawki wynosi od 15 do 45 proc.
Warto wspomnieć, jak wygląda opieka zdrowotna w Hiszpanii. Otóż publiczna opieka jest bezpłatna w podstawowym zakresie. Mają do niej dostęp wszystkie osoby mające stałe zameldowanie oraz turyści legitymujący się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Taką kartę bezpłatnie otrzymamy w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.nfz.gov.pl

Co istotne, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich w Hiszpanii. Koszt zwykłej wizyty lekarskiej waha się w granicach od 40 do 60 euro, doba pobytu w szpitalu (bez badań) kosztuje ok. 180 euro.

Za wizytę u dentysty zawsze musimy sami zapłacić. Warto więc przed wyjazdem z Polski wykupić osobne ubezpieczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński