MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie szkoły ponadgimnazjalne cieszą się popularnością w Szczecinie

Małgorzata Klimczak [email protected]
www.sxc.hu
Minął termin składania podań do szkół ponadgimnazjalnych. Największą popularnością w Szczecinie cieszą się kierunki techniczne, a wśród liceów - "Pobożniak".

W liceach największą popularność mają klasy ukierunkowane na przedmioty ścisłe. Dużą popularnością cieszą się klasy, które przygotowują do studiowania medycyny.

W II LO największą popularnością cieszy się klasa "h" o profilu biologiczno-chemiczno-fizycznym, a także klasa "f" o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Do tej pierwszej jest 97 kandydatów na 30 miejsc, do drugiej 75. W tej szkole jest też dużo chętnych do klasy przygotowującej do międzynarodowej matury.

- Polecam polskim uczniom ten program - mówi Kamil Szydłowski, uczeń II LO. - Dobre jest to, że wybiera się tylko 6 przedmiotów, ale te najbardziej potrzebne. Każdy jednak musi być przygotowany na dużo stresu i pracy. Ja miałem wzloty i upadki, ale uczyło mi się dobrze.

W V LO jest 110 kandydatów na 60 miejsc do klasy o profilu medycznym. Natomiast do klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym jest 38 kandydatów na 30 miejsc.

Dużym zainteresowaniem cieszą się dwa profile w I LO. Do klasy o profilu europejsko-lingwistycznym chcą chodzić 64 osoby, a jest tylko 60 miejsc. Klasa ta oferuje: 5 godzin języka angielskiego i 3 godziny języka włoskiego tygodniowo oraz możliwość nauki języka rosyjskiego w ramach zajęć pozalekcyjnych. Do klasy dziennikarsko-prawniczej chce się dostać 66 osób, to prawie 20 więcej niż w ubiegłym roku. Do biologiczno-medycznej - 57 kandydatów na 30 miejsc.
Jeśli chodzi o technika, to najpopularniejszym kierunkiem jest technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych. W Zespole Szkół nr 6 na ten pierwszy kierunek wpłynęły 53 podania na 30 miejsc, a na ten drugi - 139 chętnych na 60 miejsc.

W Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych technikiem informatykiem 100 osób, dla których przygotowano 60 miejsca. Technikiem mechatronikiem chce zostać 85 osób, a jest 30 miejsc.
Duża liczba podań wpłynęła na kierunek technik samochodowy w Zespole Szkół Samochodowych, ale czeka na nich sporo miejsc - 120.

Poszukiwany zawód to technik informatyk. Do klas o tym profilu w Zespole Szkół Łączności chcą chodzić 32 osoby (30 miejsc), a w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej109 osób (30 miejsc).

W niektórych szkołach w poszczególnych klasach jest tak małe zainteresowanie, że wydział oświaty będzie musiał podjąć decyzję o ich zamknięciu. Małe zainteresowanie jest nauką w Centrum Edukacji Ogrodniczej, nie ma chętnych do zawodu hydraulika, murarza-tynkarza, elektryków i monterów w Zespole Szkół nr 4.

W każdej ze szkół odnotowano mniejszą liczbę uczniów.

- Mniej uczniów, to też mniejsza liczba oddziałów i mniejsze potrzeby kadrowe szkół, zwłaszcza na poziomie ponadgimnazjalnym. Według wstępnych projektów, zatrudnienie nauczycieli zmniejszy się o około 65 etatów - mówi Beata Misiak, dyrektor WO.
O tym, kto się dostał do wymarzonej szkoły, uczniowie dowiedzą się 5 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński