Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość Wieży Bismarcka? Pierwsze spotkanie od lat [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To dobrze wróży na przyszłość? Doszło do pierwszego od lat spotkania na Gocławiu dotyczącego przyszłości zabytku.

O tym, że doszło do spotkania poinformował Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.

- Pierwszy raz od wielu lat odbyły się oględziny z udziałem właściciela zabytkowej Wieży Gocławskiej (Bismarcka). Wygląda na to, że "zachęta" w postaci kolejnych grzywien nakładanych w toku postępowania egzekucyjnego w końcu przemówiły do wyobraźni i portfela właściciela, który zadeklarował rychłe rozpoczęcie prac remontowo-zabezpieczających - czytamy na profilu MKZ na FB.com - Umówiliśmy się, że na skompletowanie niezbędnej dokumentacji potrzebnych będzie około 2 miesięcy. Ze swojej strony zadeklarowałem gotowość współpracy, ale przede wszystkim konsekwentne egzekwowanie ciążących na właścicielu zabytku obowiązków.



To dość optymistyczny wariant historii, która zaczęła się w 2001 roku, kiedy budowla trafiła w ręce prywatnego inwestora. Obiekt został wydzierżawiony za ponad 350 tysięcy złotych. Spółka miała zrobić atrakcję turystyczną. Ale od lat nic w tym kierunku się nie dzieje. Dlatego władze Szczecina chciały rozwiązania umowy, która kończy się dopiero w 2100 roku. W żadnym miejscu umowa nie wymienia dat, do których choćby część obowiązków miała być przez dzierżawcę spełniona. Miasto próbowało odzyskać zabytek na drodze sądowej, bezskutecznie. Sąd odrzucił pozew o zwrot nieruchomości wydzierżawionej prywatnemu inwestorowi.

Prywatny właściciel kilkukrotnie próbował sprzedać zabytek. Na początku 2011 roku dzierżawca wieży i wieczystym użytkownik gruntu na którym stoi zabytek zdecydował się sprzedać pomnik w nietypowy sposób. Spółka KPW Bismarck wystawiła obiekt na niemieckiej wersji serwisu Ebay. Cena wynosiła 690 tys. euro, czyli ponad dwa miliony 684 tys. zł. Sprzedawca reklamował nie tylko wieżę, ale też przyległy teren o powierzchni 1850 metrów kwadratowych.

Ińsko. Wieża widokowa otwarta! Widoki są wspaniałe [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kilka lat później wieża znów została wystawiona na sprzedaż, za pośrednictwem biura nieruchomości. Cena spadła do 490 tysięcy zł. Miasto nie było zainteresowane odkupieniem zabytku. Dodajmy, że zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Bukowo - Park Leśny" w Szczecinie, działka na której znajduje się wieża jest przeznaczona pod usługi.

Fakty o wieży
10 sierpnia 1921 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży. Wieża Bismarcka była jednym z ulubionych miejsc, do których wybierały się tłumy szczecinian. Pod wzgórzem istniały kawiarnie, niedaleko wznosiła się kolejna wieża widokowa. Jej położenie na wzgórzach gocławskich, porośniętych lasem i poprzecinanych głębokiemu jarami, stwarzało idealne warunki do pieszych wędrówek.

Był to nietypowy projekt wzorowany na grobowcu cesarza Teodoryka w Rawennie, z wnętrzem nawiązującym do rzymskiego Panteonu. Zatrudnienie prof. Hermanna Hosaeusa - uznanego specjalisty od rzeźby pomnikowej z Berlina - podniosło koszt budowy wieży do niebagatelnej sumy 200 tysięcy marek.
Po 1945 roku z wnętrza usunięto m.in. popiersie Bismarcka, którego nigdy nie odnaleziono. Natomiast fragmenty orłów wciąż są widoczne na zboczu wzgórza pod wieżą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński