MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić bańki mydlane, żeby nie pękały? Poznaj genialne triki i zrób dzieciakom frajdę. Przepis na bańki mydlane świecące w ciemności

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Bańki mydlane to zabawa znana od lat. Jest niezwykle magiczna, dlatego uwielbiają ją zarówno dzieciaki, jak i dorośli. Często jednak bańki mydlane szybko pękają. Czy istnieje na to jakiś sposób? Poznaj triki, które sprawią, że zabawka bańkami mydlanymi będzie prawdziwą frajdą.

Spis treści

Co zrobić, żeby bańki mydlane szybko nie pękały?

Wydaje ci się, że zrobienie płynu do baniek mydlanych jest banalnie proste? Przecież wystarczy dodać do wody nieco pieniącego się detergentu, wymieszać ze sobą oba składniki i magiczna mikstura do zabawy dla pociech na Dzień Dziecka gotowa. Ale w praktyce okazuje się, że po wydmuchaniu baniek mydlanych przez dzieciaki, efektowne kule od razu pękają.

Zobacz, co dodać do mikstury, żeby bańki mydlane od razu nie pękały.
Zobacz, co dodać do mikstury, żeby bańki mydlane od razu nie pękały. Freepek

Mam jednak świetny sposób, żeby bańki mydlane nie zniknęły tuż po ich zrobieniu czy dotknięciu dłonią. Wystarczy, że do domowej mikstury dodasz glicerynę, która sprawi, że transparentne kule będą unosić się dłużej w powietrzu i staną się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Kupisz ją w każdej aptece już za ok. 5 zł. Świetnie ją również zastąpi cukier, proszek do pieczenia, miód czy też syrop kukurydziany. Taki dodatkowy składnik w płynie do baniek mydlanych sprawi, że będą one bardziej elastyczne i mniej podatne na pękanie.

Najlepszy płyn do baniek mydlanych – sprawdzony przepis

Przepis na bańki mydlane nie jest skomplikowany, bo wystarczy zaledwie kilka składników. Wybór odpowiednich narzędzi do ich tworzenia jest równie ważny, co sam roztwór.

Przepis na bańki mydlane, które od razu nie pękają - składniki:

  • 1 litr wody destylowanej delikatnie podgrzanej;

  • 30 ml płynu do mycia naczyń;

  • 15 ml gliceryny, miodu lub syropu kukurydzianego, lub opcjonalnie łyżka cukru albo proszku do pieczenia.

Jak zrobić płyn do baniek mydlanych, które nie pękają?

Przygotowanie płynu do puszczania baniek mydlanych nie jest skomplikowane i może stanowić świetną niespodzianką dla pociech z okazji Dnia Dziecka. Jeśli chcesz zrobić mniejszą ilość magicznej mikstury, wystarczy, że odpowiednio zmodyfikujesz proporcje użytych składników. Wszystko zależy od tego, ile osób będzie brało udział w puszczaniu baniek na wolnym powietrzu.

Najlepszy płyn do baniek mydlanych - Instrukcja krok po kroku:

  1. Najpierw znajdź w kuchni odpowiednie naczynie do przygotowania baniek mydlanych domowym sposobem. Najlepiej sprawdzi się w tej roli duża miska czy niewielkie wiadro o poj. 3-5 litrów.

  2. Delikatnie podgrzej wodę destylowaną i wlej odmierzoną porcję, czyli 1 litr do przygotowanego wcześniej pojemnika.

  3. Następnie dodaj do wody 6 łyżek stołowych płynu do naczyń i 3 łyżki stołowe gliceryny (jeśli nie masz jej w domu, wykorzystaj cukier, miód, syrop kukurydziany czy też proszkiem do pieczenia). Nie bój się eksperymentować z proporcjami składników. Każda marka płynu do mycia naczyń może wymagać nieco innych proporcji, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

  4. W kolejnym kroku dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Ważne jest, żebyś zrobił to powoli, aby uniknąć tworzenia się piany.

  5. Pozwól roztworowi odstać przez kilka godzin, a najlepiej przez całą noc. Dzięki temu wszystkie składniki dobrze się połączą, a wydmuchiwane bańki będą zdecydowanie trwalsze.

  6. Magiczna mikstura gotowa! Możesz już puszczać kolorowe bańki mydlane.

Pomysł na świecące banki mydlane

Chcesz zaskoczyć dzieciaki na Dzień Dziecka i sprawić, żeby bańki mydlane świeciły w ciemnościach? Wystarczy, że dodasz do przepisu na płyn do baniek fluorescencyjną farbę plakatową, która sprawi, że twój płyn do baniek mydlanych zrobi furorę nie tylko wśród dzieciaków.

Czym puszczać bańki mydlane?

Akcesoria do puszczania baniek mydlanych są równie istotne, co sam roztwór. Wykorzystaj kółka w kilku rozmiarach i zamocuj je np. do patyczków, aby uzyskać bańki o różnych wielkościach. Im większe kółko, tym większa bańka. Możesz użyć również bawełnianego sznurka (ok. 30 i 20 cm), który przymocujesz za pomocą taśmy klejącej do dwóch pałeczek do sushi tak, by powstała pętelka. Krótszy sznurek musisz naprężyć, a dłuższy musi swobodnie zwisać. Za pomocą tego urządzenia DIY stworzysz z pociechami naprawdę ogromne bańki.

Nie zapomnij oczywiście o słomkach, przez które dzieciaki uwielbiają wydmuchiwać płyn i tworzyć mnóstwo małych baniek mydlanych.

Kiedy najlepiej puszczać bańki mydlane?

Najpiękniejsze i najtrwalsze bańki mydlane wykreujemy w pochmurne dni, gdy jest duża wilgotność powietrza. Idealny na tę magiczną zabawę będzie bezwietrzny dzień i ciepły dzień, ale temperatura nie przekracza ok. 25 stopni Celsjusza.

Jeśli w zabawie uczestniczą maluchy, zadbaj, żeby nie sprawdzały, jak smakuje płyn do robienia baniek mydlanych, bo może im zaszkodzić.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zrobić bańki mydlane, żeby nie pękały? Poznaj genialne triki i zrób dzieciakom frajdę. Przepis na bańki mydlane świecące w ciemności - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński