MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak obchodzić Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w szkole? Escape room czy koncert patriotyczny? Przedstawiamy pomysły

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Jak świętować w szkole odzyskanie niepodległości?
Jak świętować w szkole odzyskanie niepodległości? vixrealitum/pixabay.com
Upamiętnienie historycznych wydarzeń to bardzo istotna część edukacji. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, by upamiętnić wydarzenia z 1918 roku. Co roku nauczyciele organizują z tej okazji akademie. Uczniowie recytują wiersze, śpiewają patriotyczne piosenki. Jest to ważna, ale bardzo oficjalna i często nierozumiana przez uczniów uroczystość. Przedstawiamy naszą propozycję na zajęcia, które uaktywnią dzieci i uświadomią je, czym jest niepodległość i dlaczego 11 listopada to ważny dzień dla Polaków.

Spis treści

Nie tylko akademia

Uroczystość w sali gimnastycznej to tylko jedna z możliwości. Jest to często wykorzystywany sposób upamiętnienia ważnych wydarzeń – tak m.in. rozpoczynamy i kończymy rok szkolny. Powoli jednak w szkołach rezygnuje się z tego rodzaju spotkań. Jak inaczej można upamiętnić Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada i zwrócić uwagę uczniów na istotę tego dnia? Jedną z propozycji może być niepodległościowy escape room.

Niepodległościowy escape room

Escape room to zabawa, która wciąż zyskuje popularność w Polsce. Gra polega na zamknięciu uczestników w pomieszczeniu, ich zadaniem jest odnalezienie klucza i uwolnienie się w ustalonym na początku czasie. Znalezienie klucza jest możliwe po rozwiązaniu zagadek i łamigłówek.

Oczywiście uczniów nie uwięzimy w sali, ale samo przekształcenie sali w niezwykły pokój zagadek zmieni atmosferę i zachęci uczniów do wzięcia udziału w zabawie.

Proponujemy, by taki rodzaj upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości odbywał się z podziałem na klasy. Możemy ustalić, że wszystkie klasy jednego dnia na konkretnej godzinie lekcyjnej będą uczestniczyć w grze tak, aby wszyscy uczniowie rozwiązywali zagadki w tym samym czasie.

Jakie zadania można wykorzystać w pokoju zagadek?

Zadania, które można wykorzystać do niepodległościowego escape roomu:

  • Rozwiążcie krzyżówkę niepodległościową, na przykład tę udostępnione na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie, pytania są dość szczegółowe, ale możemy poprosić uczniów o wyszukanie odpowiedzi w internecie (przy okazji ćwiczymy czytanie ze zrozumieniem i wyszukiwanie informacji).
  • Jak dobrze znacie hymnu Polski: z hymnu Polski możemy usunąć niektóre zdania i poprosić uczniów, aby odnaleźli miejsca, w których brakuje tekstu i uzupełnili go właściwie; warto też sprawdzić, czy uczniowie wiedzą, jaki tytuł ma hymn.
  • Sławni Polacy: wymieńcie nazwiska trzech Polaków zasłużonych dla Polski i napiszcie, czego dokonali.
  • Wymieńcie symbole narodowe Polski.
  • Wymieńcie wszystkie województwa i ich stolice.
  • Wykonajcie kotyliony (nauczyciel musi mieć przygotowane materiały).
  • Polacy nie gęsi: krótkie dyktando tematyczne,

Udekorowane wcześniej barwami narodowymi sale na pewno pomogą stworzyć dobrą atmosferę.

Uczniowie bardzo lubią współpracować w grupach, a rozwiązywanie zadań i łamigłówek pod presją czasu z pewnością im się spodoba. Zadania musimy ukryć w różnych miejscach sali, niektóre z nich mogą być dostępne tylko pod kluczem, który uczniowie znajdą podczas rozwiązywania innych zagadek. Inne możemy ukryć na zdjęciach, na tablicy korkowej, w miejscach nieoczywistych i nie tak łatwo dostępnych. Zadania trzeba dostosować do wieku i możliwości uczniów.

Jak zaciekawić uczniów historią Polski?

Odzyskanie niepodległości to dla dzisiejszych uczniów bardzo odległe i abstrakcyjne wydarzenie. Co zrobić, by lepiej zrozumieli tę sytuację i świadomie obchodzili Święto Niepodległości?

Warto zaprosić do szkoły gości - na przykład historyków, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z historią wojenną Polski. Którzy przybliżą ten temat nie opowiadając o zyskach i stratach, a także datach bitew, ale opowiedzą historie, na które nie ma czasu podczas lekcji historii.

A może koncert patriotyczny?

Koncert patriotyczny to doskonały sposób, aby uczniowie, nauczyciele, a także rodzice mogli uczcić Święto Niepodległości i poczuli się dumni z polskiej historii i kultury.

Warto zorganizować go w godzinach wieczornych tak, by nie tylko uczniowie i nauczyciele wzięli w nim udział. Bardzo istotny jest tu wybór repertuaru - niech będą to utwory patriotyczne, pieśni narodowe i piosenki związane z tematem niepodległości. Scenografię warto stworzyć razem z uczniami.

Na takie wydarzenie dobrze jest zaprosić gości specjalnych - przedstawicieli lokalnych władz, historyków, którzy będą mogli wygłosić interesujące przemówienie. Nie można zapominać o promocji wydarzenia - zarówno w internecie, jak i poprzez plakaty w szkole i w jej okolicy.

Koncert patriotyczny zawsze wzbudza wiele emocji i jednoczy społeczność lokalną. Uczniowie chętnie się angażują w takie projekty, choć są one bardzo czasochłonne i niełatwe do zrealizowania.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak obchodzić Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w szkole? Escape room czy koncert patriotyczny? Przedstawiamy pomysły - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński