MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hortensja piłkowana ma kwiaty jak koronka i jak ona jest delikatna. Sprawdź, jak o nią zadbać, żeby pięknie kwitła i dobrze rosła

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Hortensja piłkowana wyróżnia się oryginalnymi kwiatostanami.
Hortensja piłkowana wyróżnia się oryginalnymi kwiatostanami. pixabay.com
Wśród hortensji, które zdobią nasze ogrody, urodą wyróżnia się hortensja piłkowana. Jest ona podgatunkiem hortensji ogrodowej, a jej uprawa jest dość wymagająca. Warto jednak się postarać, bo to piękna roślina. Piszemy, jak uprawiać tę oryginalną hortensję.

Spis treści

Hortensja piłkowana – jak wygląda ten krzew?

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) jest też znana jako hortensja talerzowa lub hortensja górska. Jest podgatunkiem hortensji ogrodowej. To wyjątkowo piękny, kwitnący krzew. W zależności od odmiany może mieć różną wielkość – od ok. 80 do 130 cm wysokości. Ma gładkie liście o ząbkowanych – piłkowanych – brzegach (stąd jej nazwa).

Wyróżnia się budową kwiatostanów, które najczęściej są płaskie. Na zewnątrz znajduje się wianuszek dużych kwiatów (tzw. płodnych). Otacza on grupę znacznie mniejszych, ale licznych kwiatów płonnych. Ta budowa może kojarzyć się delikatną koronką. Przypomina też bardzo hortensję kosmatą, jednak od niej różni się wielkością (kosmata osiąga większe rozmiary), a także tym, że jej liście nie są gładkie, a nie pokryte włoskami, jak u kosmatej. Jesienią liście ładnie przebarwiają się, na zimę opadają. Kwiaty hortensji piłkowanej są w odcieniach różu, niebieskiego lub białe.

Kiedy kwitnie hortensja piłkowana?

Te hortensje kwitną długo – kwiaty mogą pojawiać się już w czerwcu/lipcu i utrzymują do jesieni.

Gdzie sadzić hortensję piłkowaną i jak ją uprawiać?

Hortensję piłkowaną trzeba sadzić w miejscach, które są lekko zacienione. W większym cieniu nie będzie dobrze kwitła, a w pełnym słońcu może ulec poparzeniu przez słońce. Miejsce powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru.
Ponadto ten krzew koniecznie musi mieć ziemię o przynajmniej lekko kwaśnym odczynie. Ponadto ziemia musi być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Bo choć, jak wszystkie hortensje, uwielbia wilgoć, to nie lubi mokrej, ciężkiej ziemi. Sadząc ją, ziemię warto przekopać z kwaśnym torfem lub ziemią dla roślin kwasolubnych.

Pielęgnacja hortensji piłkowanej

Jeśli chcemy, żeby hortensja piłkowana dobrze rosła i kwitła, musimy pamiętać o jej podlewaniu, bo te krzewy mają duże zapotrzebowanie na wodę. Ziemię wokół niej warto wyściółkować korą sosnową.
Krzew trzeba też regularnie nawozić, najlepiej stosując nawozy do roślin kwasolubnych kwitnących (powinny zakwaszać glebę). Najczęściej stosuje się je na początku sezonu oraz w jego trakcie (do lipca), przestrzegajmy przy tym dawek i terminów zalecanych przez producenta.

Nawóz a kolor kwiatów hortensji piłkowanej

Podobnie jak u hortensji ogrodowej, za pomocą nawozów oraz zakwaszania ziemi, można sterować kolorem kwiatów hortensji piłkowanej. Na bardziej kwaśnych podłożach kwiaty są niebieskie, na mniej – różowe. Są nawet specjalne nawozy, przeznaczone dla różowych i niebieskich hortensji, więc jeśli chcemy uzyskać konkretny kolor, stosujmy je. Jedynie odmiany o białych kwiatach nie zmienią koloru.

Przycinanie hortensji piłkowanej

Jeśli chcemy doczekać się kwiatów hortensji piłkowanej, musimy zwrócić uwagę na cięcie. Ta roślina go nie lubi. Na pewno nie można skracać jej pędów wiosną, bo pozbawimy ją pąków kwiatowych. Usuwa się wtedy jedynie pędy przemarznięte, połamane lub w inny sposób uszkodzone. Przekwitłe kwiaty najlepiej ścinać również najlepiej usuwać wiosną, a nie przed zimą. Ważne, by ścinać je jak najbliżej kwiatostanu, ścinając tylko niewielki, kilkucentymetrowy fragment pędu.

Zimowanie hortensji piłkowanej

Hortensję piłkowaną trzeba chronić przed zimnem, na które jest wrażliwa. Uprawa w zimniejszych regionach Polski może być dużym wyzwaniem. Na zimę trzeba zabezpieczyć korzenie rośliny (u jej podstawy można usypać kopczyk z ziemi), ale należy też chronić pędy, które mają już zawiązane pędy kwiatowe. Dlatego przed mroźnymi dniami i nocami, osłaniajmy hortensję białą, zimową włókniną. Pamiętajmy o też, a nawet – szczególnie – podczas wiosennych przymrozków. Na zimę warto obwiązać roślinę sznurkiem, co ułatwi jej okrycie (ale uważajmy, żeby nie połamać pędów!).

Hortensja piłkowana wyróżnia się oryginalnymi kwiatostanami.

Hortensja piłkowana ma kwiaty jak koronka i jak ona jest del...

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hortensja piłkowana ma kwiaty jak koronka i jak ona jest delikatna. Sprawdź, jak o nią zadbać, żeby pięknie kwitła i dobrze rosła - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński