Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grozi nam katastrofa. Wyginą karpie, karasie, liny, szczupaki i sumy?

Sławomir Włodarczyk [email protected]
Brak tlenu w wodzie to śmierć dla wszystkiego, co w niej żyje. Dlatego na wielu jeziorach i stawach hodowlanych wycina się przeręble. Wszystko po to, by podwodna roślinność zaczęła produkować tlen.
Brak tlenu w wodzie to śmierć dla wszystkiego, co w niej żyje. Dlatego na wielu jeziorach i stawach hodowlanych wycina się przeręble. Wszystko po to, by podwodna roślinność zaczęła produkować tlen. Fot. Sławomir Włodarczyk
Mrozy skuły lodem jeziora, stawy i glinianki. W niektórych akwenach w okolicy Łobza już można zaobserwować pierwsze oznaki przyduchy.

- To śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkiego co żyje w wodzie - alarmuje Andrzej Laszuk, szef Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Regi w Łobzie. - Pod lodem jest ciemno, więc rośliny nie produkują tlenu.

Czas działa tu na niekorzyść. Większość akwenów jest pod lodem już od świąt Bożego Narodzenia. W najgorszej sytuacji są płytkie jeziora, gdzie to niekorzystne zjawisko zachodzi najprędzej.

- Sytuację pogarsza leżący na tafli śnieg, który uniemożliwia dostęp światła do wody. Jedną z najskuteczniejszych metod ratowania życia w tych wodach jest zgarnianie śniegu z lodowej tafli - mówi Łukasz Podkański, specjalista ichtiolog z Okręgu PZW Szczecin i dodaje, by usuwać śnieg z lodu głównie w pobliżu brzegów, dużych skupiskach trzcin i podwodnej roślinności. Wodę, głównie w małych zbiornikach, można też napowietrzać. W tym celu niezbędne są węże i butle z gazem. Otwory wykute w lodzie dobrze jest nakryć czarną folią lub styropianem. Zapobiega to ich zamarzaniu i zaoszczędza pracy.

Najbardziej narażone na zjawisko przyduchy są ryby hodowane w stawach i niedużych jeziorach. - Mogą wyginąć karpie, karasie, liny, szczupaki sumy i amury - martwią się rybacy. - To olbrzymie straty dla hodowli, idące w setki tysięcy złotych. Taką katastrofę natura odrabia przez długie lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński