MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk stolicą tenisa stołowego, ale bez złota. W finale Akademia Zamojska rozbiła Politechnikę Gdańską. Uniwersytet Gdański poza podium

OPRAC.: PWN
Obroną złota przez zawodniczki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i zawodników Akademii Zamojskiej zakończyły się finały
Obroną złota przez zawodniczki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i zawodników Akademii Zamojskiej zakończyły się finały fot. Grzegorz Jędrzejewski
Pingpongiści Politechniki Gdańskiej i Akademii Zamojskiej spotkali się w finale Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym w Gdańsku. Spotkanie skończyła się dominacją gości z Padwy Północy. Wśród pań złoto obroniły zawodniczki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Blisko 150 pingpongistek i pingpongistów z całego kraju walczyło przez dwa dni na obiektach Centrum Szkolenia PZTS im. Andrzej Grubby w Gdańsku. W Trójmieście pojawili się m.in. obrońcy mistrzowskich tytułów, czyli znane z gry w reprezentacji Polski siostry Katarzyna i Anna Węgrzyn z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, czy członkowie męskiej kadry narodowej z Akademii Zamojskiej – Damian Węderlich, Konrad Kulpa, Jan Zandecki czy Artur Grela.

I faktycznie złoci medaliści z 2023 roku dyktowali warunki gry.

Mistrzynie z UE Wrocław jako jeden z czterech kobiecych zespołów (obok Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie) przeszedł fazę grupową bez porażki. Zawodniczki dolnośląskiej uczelni dotarły do finału bez przegranej.

Dopiero w meczu o czwarte złoto wrocławianki oddały jedną grę, gdy Milena Chrabąszcz nie sprostała Aleksandrze Jarkowskiej. Zacięty, pięciosetowy bój z faworyzowaną Katarzyną Węgrzyn stoczyła Agata Zakrzewska, ale to reprezentantka UE Wrocław ostatecznie wyszła z niego zwycięsko. Ambitnie walczyła też Katarzyna Ślifirczyk, ale jej porażki w grach indywidualnych z siostrami Węgrzyn przekreśliły kolejną okazję do rewanżu i przerwanie serii wrocławianek.

– Od trzech lat mierzymy się o złoto z UW Warszawa i cieszymy się, że kolejny raz udało się nam wygrać. W finałach nigdy nie jest łatwo, są one wymagające, bo u rywalek od lat grają dobre zawodniczki jak Kasia Ślificzyk czy Agata Zakrzewska. Sam turniej wygrałyśmy bardzo pewnie, z siostrą nie przegrałyśmy meczu. Ten turniej na pewno nie był formą przygotowań do igrzysk, bo te zaczną się na dobre za miesiąc – mówiła Anna Węgrzyn, finalistka w deblu i półfinalistka w singlu podczas AME 2023 w Ołomuńcu. – Na AMP-ach spotykam wiele koleżanek, z którymi jeździłam na turnieje, a które nie trenują już zawodowo. W Gdańsku jest natomiast okazja odnowić znajomości i się spotkać. Z Kasią jesteśmy na pierwszym roku studiów magisterskich, więc za rok na pewno przyjedziemy po kolejne złoto – zapowiedziała reprezentantka UE Wrocław, która wraz z siostrą Katarzyną zagra na letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Zmiany w klasyfikacji generalnej AMP kobiet w tenisie stołowym nie odnotowano również na trzecim miejscu. Brązowe medale ponownie zawisły na szyjach pingpongistek Politechniki Lubelskiej, które w decydującym spotkaniu odprawiły 3:1 rywalki z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

AMP w tenisie stołowym w Gdańsku. W finale Zamość kontra Gdańsk

Studenci Akademii Zamojskiej to aktualni akademiccy mistrzowie Europy w drużynie i deblu, naszpikowani reprezentantami kraju. Dwa stracone sety w fazie grupowej były tego dowodem. Od tego poziomu nie odstawała Politechnika Gdańska, której gracze oddali zaledwie jednego seta więcej. W ćwierćfinale pojawili się studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Polski klub przeszedł do historii! Po raz trzeci z rzędu wygrał Ligę Mistrzyń tenisistek stołowych!

Brawurowy pojedynek WSEwS Warszawa kontra Politechnika Gdańska przyniósł sporo emocji.

- Przy stole dwoił się i troił lider stołecznej uczelni Jakub Stecyszyn, który pokonał braci Adama i Sławomira Doszów, ale wygrana tego ostatniego nad Piotrem Rawskim przechyliła szalę na korzyść miejscowych - relacjonują w Akademickim Związku Sportowym.

Tenisowy finał Akademia Zamojska - Politechnika Gdańska mógł się zacząć od zwycięstwa Sławomira Dosza nad Konradem Kulpą, ale dwa ostatnie sety należały do reprezentanta Polski.

Pewne wygrane nad Adamem Doszem i Mateuszem Dykowskim odnieśli Jakub Folwarski i Damian Węderlich, dzięki czemu po raz drugi z rzędu sięgnęli po tytuł drużynowych AMP w tenisie stołowym.

Dla upamiętnienia gwiazd akademickiego sportu przygotowano także memoriałowe nagrody. Nagroda im. Andrzeja Grubby – legendy polskiego tenisa stołowego, dla najlepszego zawodnika męskiego finału AMP trafiła do rąk Konrada Kulpy (AZ Zamość), zaś wyróżnienie im. Czesławy Noworyty – medalistki mistrzostw Europy z 1970 roku, dla najlepszej pingpongistki otrzymała Katarzyna Węgrzyn (UE Wrocław).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Klasyfikacja końcowa kobiet

  • 1. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • 2. Uniwersytet Warszawski
  • 3. Politechnika Lubelska
  • 4. Politechnika Śląska w Gliwicach
  • 5. Uniwersytet Gdański
  • 6. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • 7. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • 8. Politechnika Gdańska
  • 9. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • 10. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • 11. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
  • 12. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
  • 13-15. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Klasyfikacja generalna mężczyzn

  • 1. Akademia Zamojska
  • 2. Politechnika Gdańska
  • 3. Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie
  • 4. Uniwersytet Rzeszowski
  • 5. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • 6. Uniwersytet Gdański
  • 7. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • 8. Politechnika Lubelska
  • 9. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
  • 10. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • 11. Uniwersytet Szczeciński
  • 12. Politechnika Krakowska
  • 13. Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Poznańska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zgadnij kto to? Sportowe gwiazdy jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki