Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fuga wieńczy dzieło

Mariusz Rodziewicz
Po położeniu fugi należy jeszcze przetrzeć kafelki miękką szmatką, aby usunąć z nich nalot po zaprawie.
Po położeniu fugi należy jeszcze przetrzeć kafelki miękką szmatką, aby usunąć z nich nalot po zaprawie.
Kiedy już uporamy się z położeniem ceramicznych kafelek na ścianach przychodzi czas na ostatni krok, czyli położenie fugi.

Jak to zrobić, żeby łazienka, czy ubikacja wyglądała estetycznie?

Spoina, popularnie nazywana fugą, wypełnia szczeliny między płytkami, ozdabia je i licuje, a czasem maskuje ewentualne nierówności krawędzi. Pozwala płytkom na swobodne odkształcanie.

Klej musi wyschnąć

Kiedy można zabrać się do kładzenia fug? Na pewno nie zaraz po położeniu kafelek. Należy najpierw odczekać, aby klej, na którym ułożono płytki wysechł i stwardniał. Przy specjalnym rodzaju zaprawy (np. Alpol AK 512 i AK 516) może to trwać tylko sześć godzin. Większość klei potrzebuje jednak na tzw. związanie nawet 48 godzin. Jeśli nie zastosujemy się do tych zaleceń, to może dojść do spękań, przebarwień oraz wykwitów na spoinie. Lepiej więc odczekać podany na opakowaniu czas schnięcia kleju i dopiero wtedy usunąć krzyżyki dystansowe.

Ale i teraz nie można jeszcze kłaść fugi. Przedtem należy wyskrobać resztki kleju ze szczelin między płytkami (szczególnie te fragmenty wystające za kafelki), oczyścić je i odkurzyć, a następnie krawędzie płytek przetrzeć wilgotną gąbką.

Przygotowanie spoiny

Dopiero teraz ściany i podłogi są odpowiednio przygotowane. Następnym krokiem jest przygotowanie masy spoiny. I tutaj należy stosować się do zaleceń producenta. Zawartość opakowania trzeba wymieszać z podaną na etykiecie ilością czystej, chłodnej wody. Jeśli damy jej za mało lub za dużo to spoina może mieć obniżoną wytrzymałość, twardość, nasiąkliwość i trwałość.

Spoinę można mieszać ręcznie lub mechanicznie aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny. Robimy to tylko w czystych naczyniach i czystymi narzędziami przez trzy, cztery minuty. Następnie odstawiamy pojemnik na kilka minut i znowu mieszamy.

Wypełnianie przestrzeni między płytkami

Tak przygotowaną zaprawę należy zużyć w ciągu 40-50 minut od zarobienia z wodą. W przypadku zgęstnienia masy w tym czasie należy ją ponownie wymieszać nie dolewając wody.

Gotową zaprawę do spoinowania należy nanosić na płytki szpachelką i wypełniać dokładnie przestrzenie między płytkami za pomocą gumowej packi, najpierw ruchem ukośnym, a następnie ruchem prostopadłym do krawędzi płytek, jednocześnie zbierając nadmiar masy. Po około dziesięciu minutach należy wyrównać i wygładzić wilgotną, czystą gąbką.

Teraz czeka nas jeden, dwa dni odpoczynku. Dopiero po tym czasie, kiedy spoina przeschnie, należy przetrzeć powierzchnię - i fugi, i płytkę - suchą, miękką szmatką, usuwając z nich nalot.

Ochrona przed deszczem i słońcem

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Przez następne kilka dni należy chronić spoiny na zewnątrz obiektów przed deszczem, mrozem oraz nadmiernym nasłonecznieniem. W pomieszczeniach nie wolno dopuścić do przesuszenia spoin. W przypadku niskiej wilgotności trzeba co kilka godzin przecierać je wilgotną gąbką. Do zmywania powierzchni w tym czasie zaleca się używać czystej wody bez dodatkowych środków zmywających, które mogą spowodować przebarwienie spoin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński