Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filozofujący fizyk

Monika Stefanek
Prof. John Barrow odebrał doktorat honoris causa z rąk prof. Waldemara Tarczyńskiego, rektora US. Uroczystość odbyła się w auli przy ul. Krakowskiej.
Prof. John Barrow odebrał doktorat honoris causa z rąk prof. Waldemara Tarczyńskiego, rektora US. Uroczystość odbyła się w auli przy ul. Krakowskiej. Marcin Bielecki
Światowej sławy angielski fizyk otrzymał wczoraj tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pierwsi w Polsce

Pierwsi w Polsce

Uniwersytet Szczeciński jest pierwszą uczelnią w Polsce, która brytyjskiemu fizykowi przyznała doktorat honoris causa. Wpływ na to miała m.in. długoletnia współpraca prof. Barrowa ze szczecińską uczelnią.

Prof. Barrow uważany jest przez współczesnych naukowców za Arystotelesa naszych czasów.

Doktorat przyznano za całokształt osiągnięć dla nauki, w tym także za wytyczanie zupełnie nowych kierunków badań naukowych. W swoich badaniach prof. John Barrow z Uniwersytetu w Cambridge łączy nauki przyrodnicze z teologią. Przez innych naukowców nazywany jest "filozofującym fizykiem".

- Uczestnicy świata nauki są na ogół odporni na wszelkiego rodzaju argumenty i rozumowania teologiczne - mówił prof. Jan Kępczyński z Uniwersytetu Szczecińskiego, cytując słowa prof. Michała Hellera z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. - Tylko tacy jak Barrow są w stanie budować mosty pomiędzy tymi światami.

Prof. John Barrow jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Templetona, którą określa się Noblem w dziedzinie nauki i teologii. Naukowiec dał się także poznać jako autor sztuki teatralnej. Jego "Nieskończoność" uznana została w teatrach włoskich w 2002 roku za najlepszą sztukę.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa odbyła się przy okazji odbywającego się w Szczecinie XXXIX Zjazdu Fizyków Polskich. Za jego organizację odpowiadają trzy uczelnie szczecińskie: Uniwersytet, Politechnika oraz Akademia Morska.

Gośćmi zjazdu są fizycy z kraju i zagranicy. Oprócz wykładów zaplanowano wiele imprez towarzyszących, mających na celu popularyzować naukę. W środę wieczorem, w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego nastąpi otwarcie interaktywnej wystawy "Nauki dawne i niedawne" z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast w Multikinie w czwartek o godz. 20.00 zostanie zaprezentowany film popularno-naukowy "Solarmax".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński