MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Erupcja wulkanu na Islandii, ale loty przebiegają bez zakłóceń. Niesamowite zdjęcia lotnicze ukazują potoki lawy

Emil Hoff
Na Islandii doszło do erupcji wulkanu ledwie 15 km od głównego lotniska Reykjaviku. Mimo to władze kraju uspokajają: nie ma zagrożenia dla miasta, lotniska ani ruchu lotniczego.
Na Islandii doszło do erupcji wulkanu ledwie 15 km od głównego lotniska Reykjaviku. Mimo to władze kraju uspokajają: nie ma zagrożenia dla miasta, lotniska ani ruchu lotniczego. PAP / AA / ABACA
Na Islandii doszło do erupcji wulkanu, na szczęście jest niewielka i nie powoduje, przynajmniej na razie, żadnych zakłóceń w ruchu lotniczym. Choć do erupcji doszło w pobliżu Reykjaviku, miastu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zapraszamy do galerii niezwykłych zdjęć lotniczych, ukazujących erupcję.

Spis treści

Erupcja wulkanu na Islandii. Nie ma zakłóceń ruchu lotniczego

Wulkan Fagradalsfjall na półwyspie Reykjanes w pobliżu Reykjaviku, stolicy Islandii, wybuchł w środę 3 sierpnia 2022. Następnego dnia tłumy gapiów zebrały się, by obserwować strumienie lawy.

Jak poinformował islandzki Departament Bezpieczeństwa Cywilnego, erupcja wulkanu nie uszkodziła żadnego elementu kluczowej infrastruktury Reykjaviku. Premier kraju, Katrin Jakobsdottir, zapewniła, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana, nie ma jednak powodu do niepokoju.

- Erupcja jest stosunkowo mała i nie powoduje zagrożenia dla stolicy – mówiła premier Jakobsdottir na konferencji prasowej. – Na zbliżający się wybuch wskazywała zwiększona aktywność sejsmiczna wulkanu w ciągu kilku ostatnich dni.

Wprowadzono zakaz ruchu powietrznego nad obszarem w sąsiedztwie wulkanu, ale loty pasażerskie do i na Islandię odbywają się bez zakłóceń, choć do erupcji doszło tylko ok. 25 km od Reykjaviku i ledwie 15 km od głównego lotniska stolicy, Keflavik Airport.

Władze Islandii nie przewidują zakłóceń podobnych do tych z 2010 r., gdy po erupcji wulkanu Eyjafjallajokull odwołano ok. 100 tys. lotów pasażerskich. Obecna erupcja nie jest pełnoskalowa, lawa wycieka szczeliną w zboczu góry, nie doszło do powstania dużej chmury opadowej, która mogłaby zakłócić komunikację lotniczą.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

Turyści zafascynowani, Islandczycy wzruszają ramionami

Turystom odradza się stanowczo zbliżania do wulkanu z powodu toksycznych gazów, wydobywających się ze szczeliny, jednak trudno się dziwić, że erupcję obserwują tłumy gapiów na miejscu i w Internecie, a wielu śmiałków, zwłaszcza turystów, podchodzi niebezpiecznie blisko do potoków rozpuszczonej skały. Widok jest naprawdę niezwykły, przynajmniej dla obcokrajowców.

Samych Islandczyków erupcje wulkanów nie dziwią. Ich wyspę cechuje duża aktywność sejsmiczna i do erupcji dochodzi regularnie – Islandia leży na styku dwóch ogromnych płyt tektonicznych, północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej. Takie położenie, poza dużą liczbą wulkanów, wykształciło na Islandii liczne gorące źródła, stanowiące do dziś jedną z głównych atrakcji kraju.

Sam Fagradalsfjall wybuchł ostatnio w zeszłym roku. Po początkowym widowiskowym wybuchu erupcje uspokoiły się, choć lawa wylewała się ze szczelin w zboczu góry nieustannie przez sześć miesięcy, od marca do września.

Galeria niezwykłych zdjęć: erupcja wulkanu z bliska

Zapraszamy do galerii niezwykłych zdjęć lotniczych, ukazujących z bliska erupcję wulkanu Fagradalsfjall na Islandii:

Na Islandii doszło do erupcji wulkanu ledwie 15 km od głównego lotniska Reykjaviku. Mimo to władze kraju uspokajają: nie ma zagrożenia dla miasta, lotniska ani ruchu lotniczego.

Erupcja wulkanu na Islandii, ale loty przebiegają bez zakłóc...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła: PAP, Reuters, Washington Post

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Erupcja wulkanu na Islandii, ale loty przebiegają bez zakłóceń. Niesamowite zdjęcia lotnicze ukazują potoki lawy - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński