Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia i oszczędności

ARTUR KOSTECKI
W Polsce standardem jest ocieplanie styropianem.
W Polsce standardem jest ocieplanie styropianem. Baumit
Warto zainwestować w droższy projekt domu, którego realizacja zagwarantuje nam zwrot kosztów dopiero po kilku latach.

Inwestorów można niekiedy przekonać jedynie liczbami. Przy prognozowaniu oszczędności musimy więc brać pod uwagę czynniki od nas niezależne oraz takie, na które mamy wpływ. Pierwsze to przewidywane zmiany cen nośników energii, drugie zaś to parametry energooszczędnego domu.

Oszczędzanie to konieczność

W tradycyjnej technice budowlanej powstają domy, których zapotrzebowanie na ciepło wynosi ok. 220 kWh/(m2), natomiast dom energooszczędny (low-energy house - LEH) potrzebuje rocznie maksymalnie 70 kWh/(m2).

Taki dom to nie tylko moda, ale i rzeczywista potrzeba. Odkąd temat oszczędzania i poszukiwania nowych źródeł energii pojawił się w międzynarodowych traktatach, energooszczędne budownictwo stało się wymogiem. Już za dwa lata we wszystkich krajach unijnych obowiązywać będą certyfikaty energetyczne, a termomodernizacja budynków stanie się koniecznością.

Okna, dach i ściany

Projektując dom oraz koszty jego przyszłej eksploatacji musimy wziąć pod uwagę kilka elementów: przede wszystkim wielkość budynku (powierzchnię ogrzewania), kształt (im bardziej zwarta bryła tym lepiej, dużo ciepła traci się poprzez narożniki i załamania w przegrodach) oraz to, czy jest piętrowy, czy parterowy. Ważny jest nie tylko układ i rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz domu, ale także usytuowanie budynku na działce (najlepiej na osi wschód-zachód).

Dalej musimy zwrócić uwagę na rodzaj i liczbę okien oraz na rozmieszczenie względem kierunków świata (idealnie by było gdyby większość oszklonej powierzchni skierowana była na południe). Istotne są również materiały, z których wykonamy dach, ściany i podłogi, a także zastosowanie specjalnego systemu wentylacji, który zatrzymuje nagromadzone wewnątrz ciepło.

Najważniejsza izolacja

Największe straty ciepła wynikają z wysokiego współczynnika przepuszczalności ścian i dachu, dlatego ich dokładne ocieplenie jest bardzo istotne. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów ociepleń, niemniej standardem jest docieplanie wełną bądź styropianem. Choć wybór pozostałych materiałów i producentów jest duży, wybierając odpowiedni produkt powinniśmy być pewni jednego - na pewno opłacalne jest zastosowanie całego systemu.

Przepisy i normy budowlane zmieniały się przez lata. Kiedyś standardem były grubości ocieplenia 5-6 cm. Obecnie firmy produkujące systemy ociepleniowe metodą BSO (Bezspoinowy System Ociepleń) doradzają zwiększanie grubości warstwy do minimum 20 cm. Architekt powinien tak dobrać izolację, aby wewnątrz panowały jak najbardziej komfortowe dla mieszkańców warunki. Wilgotność może kształtować się w przedziale 40-60% a temperatura 19-22 stopni Celsjusza. Duże znaczenie dla dobrego samopoczucia człowieka ma także temperatura powierzchni ścian i sufitów. Im wyższa, tym bardziej przyjemny wydaje się nam klimat w pomieszczeniach.

Inwestując najwyżej kilka dodatkowych procent kosztów materiałów izolacyjnych, możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet do 30%. Wydatek zwróci się w przeciągu 2-3 sezonów grzewczych, a każda kolejna zima to czysty zysk dla domu i naszego portfela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński